Jaka podłoga dla alergików? Obalamy mity...

Aby ustrzec się negatywnego wpływu roztoczy, grzybów i bakterii na nasz organizm, trzeba wybierać materiały podłogowe, które uniemożliwiają im łatwe osadzanie się i rozwój. Ale to mit, że na podłodze w domu alergika nie można stosować wykładzin i dywanów!

Jaka podłoga dla alergików? Obalamy mity...
Źródło zdjęć: © RuckZuck

04.04.2014 | aktual.: 04.06.2018 14:56

Aby ustrzec się negatywnego wpływu roztoczy, grzybów i bakterii na nasz organizm, trzeba wybierać materiały podłogowe, które uniemożliwiają im łatwe osadzanie się i rozwój. Ale to mit, że na podłodze w domu alergika nie można stosować wykładzin i dywanów!

Od lat alergolodzy polecają dla osób wrażliwych gładkie, łatwe do czyszczenia materiały podłogowe, takie jak płytki ceramiczne, kamienne lub wręcz szklane płyty. Dopuszczalna alternatywa to szerokie deski drewniane i panele oraz okładzina korkowa. Obecnie produkowane są zarówno wykładziny, jak i dywany przeznaczone specjalnie dla alergików. Przy wyborze posadzki dla alergików dobrze jest się kierować atestem PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego).

Jaka podłoga dla alergików: płytki ceramiczne i kamienne

Najbardziej uniwersalnym materiałem podłogowym są szkliwione płytki ceramiczne i kamienne. Dla alergików nie poleca się jedynie gresu polerowanego, który jest trudny do czyszczenia. Dzięki gładkim powierzchniom wybranych płytek kurz nie będzie się osadzał i łatwo będzie go zmyć.

Zarówno podłoga wykończona ceramiką, jak i kamieniem ma newralgiczne miejsca osadzania się zanieczyszczeń, jakimi są fugi. Aby nie rozwijały się w nich drobnoustroje, należy użyć spoin oraz impregnatów antygrzybicznych, antybakteryjnych, antypleśniowych i ograniczających przyciąganie oraz wnikanie kurzu. Na podłogę dla alergika wybieraj płytki rektyfikowane, które można układać prawie bezfugowo.

Jaka podłoga dla alergików: drewno

Właściwością drewna jest to, że nie przyciąga ono kurzu dzięki temu, że naturalny surowiec się nie elektryzuje. Im większe elementy i mniej łączeń, tym łatwiej czyścić posadzkę. Ważne, by do wykończenia parkietu używać produktów niealergizujących.

Dobrze sprawdzi się naturalny olej i wosk (pozbawione uczulającej kalafonii i terpentyny) lub lakier wodorozcieńczalny niezawierający szkodliwych substancji chemicznych. Stosując deski z drewna egzotycznego, należy zachować czujność, gdyż niektóre ich olejki naturalne mogą powodować alergie.

Jaka podłoga dla alergików: panele podłogowe

W tym przypadku istotnym parametrem jest skład produktu. Wybieraj panele podłogowe, do produkcji których nie użyto syntetycznych klejów zawierających szkodliwe substancje takie jak formaldehyd. Niebezpieczne dla alergików mogą być także podłogi pokryte chemoutwardzalnym lakierem. Dobrze jest kupić panele laminowane o powierzchni chemicznie obojętnej i nieszkodliwej. Nowoczesne produkty z tworzyw sztucznych nie wywołują uczuleń u osób wrażliwych.

Jaka podłoga dla alergików: korkowe płyty

Ten naturalny, ciepły w dotyku materiał jest całkowicie bezpieczny dla alergików, gdyż nie przyciąga kurzu. Jest odporny na wilgoć i nie tworzy środowiska sprzyjającego rozwojowi mikroorganizmów. Nie zagrażają mu grzyby ani pleśnie. Płyty wyprodukowane z korka mogą być pokrywane ekologicznym lakierem, dzięki czemu łatwo go utrzymać w czystości – idealnie nadaje się do mycia na mokro.

Jaka podłoga dla alergików: wykładziny elastyczne

Są one bardzo polecane przez alergologów ze względu na całkowite bezpieczeństwo i niewywoływanie uczuleń. Wykładziny elastyczne są łatwe do utrzymania w czystości, można myć je wodą. Doskonałe będą wykładziny winylowe, czyli z PCW. Są odporne na grzyby, bakterie, mikroorganizmy, a dodatkowo nie przyciągają kurzu.

Należy jednak wystrzegać się wykładzin typu Lentex produkowanych na podłożu z włókien roślinnych, w których może gnieździć się pleśń. Całkowicie naturalnym produktem jest wykładzina z linoleum, która powstaje z mączki drzewnej, oleju lnianego i żywic. Ma właściwości takie same jak winylowa.

Jaka podłoga dla alergików: dywany i wykładziny

Nowoczesne dywany już nie uczulają. Istotne jest, by były wyprodukowane z akrylu, poliestru, silikonu, pianki poliuretanowej czy włókien poliamidowych. Na rozwój mikroorganizmów nie pozwalają również wykładziny dywanowe z powłokami antyalergicznymi powstrzymujące wnikanie kurzu i roztoczy. Są one fabrycznie nasączane substancjami niwelującymi mikroorganizmy. Jednak wymagają częstego odkurzania i czyszczenia – najlepiej na sucho. Impregnacja wystarczy na maksymalnie rok eksploatacji, po upływie tego czasu należy pokryć wykładzinę preparatem antyalergicznym i powtarzać zabieg co 6 miesięcy.

Jaka podłoga dla alergików: wykładziny z naturalnych włókien

Do domu alergika polecane są wykładziny z włókien agawy, czyli sizalu, który jest antystatyczny i całkowicie bezpieczny. Nie jest jednak odporny na wilgoć, pod tym względem lepsze będą produkty z trawy morskiej, które można myć na mokro. Nie przyciągają kurzu również wykładziny z włókna kokosowego oraz wełnianego runa. Te ostatnie dodatkowo regulują wilgotność powietrza – pochłaniają jego nadmiar i oddają gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho.

Źródło artykułu:WP Kobieta
podłogajaka podłogamateriały podłogowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)