Trwa ładowanie...

Jaką listwę antyprzepięciową wybrać? Zabezpiecz swoją elektronikę

Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez elektronicznych gadżetów, ale za tym idą też zagrożenia w postaci ryzyka wystąpienia np. zwarć i przepięć, które może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Jednym z najchętniej wybieranych zabezpieczeń są listwy antyprzepięciowe. Jakie są ich rodzaje? Czym kierować się przy wyborze?

Listwy antyprzepięciowe wyglądają jak przedłużacz, ale dodatkowo zabezpieczają elektronikęListwy antyprzepięciowe wyglądają jak przedłużacz, ale dodatkowo zabezpieczają elektronikęŹródło: Pixabay
dex5n22
dex5n22

Listwy antyprzepięciowe nazywane są również zasilającymi. Wyglądają jak przedłużacz, ale mają nad nim przewagę w postaci zabezpieczenia przed uszkodzeniem urządzeń elektrycznych. Największym zagrożeniem, jakie czyha na elektronikę, jest właśnie przepięcie elektryczne. To nagły i krótkotrwały skok napięcia w sieci. Może być wywołany przez przełączenia w obwodzie, zwarcia doziemne, awarię sieci itp. Są też przepięcia zewnętrzne, które są wywołane np. przez wyładowania atmosferyczne.

Jakie są rodzaje listew antyprzepięciowych?

Najważniejszym kryterium przy wyborze listwy antyprzepięciowej jest typ zabezpieczenia. Najprostsze są listwy filtrujące, które odcinają zasilanie dopiero po awarii urządzenia. Listwy topikowe z kolei mają topiki, które nagrzewają się pod wpływem płynącego przez nie prądu. Jeżeli natężenie prądu jest zbyt wysokie, topik się stapia i dochodzi do przerwania zasilania. Minusem tego rozwiązania jest długi czas reakcji.

Skuteczniejszym rozwiązaniem są listwy z warystorem, który ma zdolności do magazynowania prądu. W przypadku nadmiaru energii elektrycznej element przepali się lub odłączy i odetnie sprzęt od zasilania. Podobne działanie mają listwy z diodami transilowymi. Pochłaniają one energię elektryczną i w przypadku skoku napięcia przewodzą prąd, co prowadzi do przepalenia się bezpiecznika. Podłączony sprzęt jest wtedy odcinany od prądu. Diody TVS charakteryzują się krótszym czasem reakcji.

Najważniejsze parametry listwy antyprzepięciowej

Oprócz rodzaju zabezpieczenia ważne są też parametry listwy. Czas reakcji nie powinien wynosić więcej niż 25 nanosekund, ale im jest on krótszy, tym lepiej. Absorpcja energii powinna być nie mniejsza niż 400 J. Kolejna ważna informacja to maksymalne obciążenie. Często kupuje się listwy, które mają więcej niż 3 gniazda, ale jednocześnie nie zwraca się uwagi na ten parametr. Tu najlepiej kierować się zasadą, że im więcej, tym lepiej.

Ważną informacją jest też prąd impulsowy, a więc informacja o tym, jakie maksymalne natężenie prądu może przepływać przez listwę i tu najlepiej wybrać urządzenia z przedziału od 30 do 80 kA. Zazwyczaj listwy są też wyposażone w wyłączniki, które będą przydatne, kiedy np. wyjedziecie na wakacje lub po prostu nie korzystacie z gniazd. Ładowanie smartfona, smartwatcha i innych urządzeń mobilnych ułatwicie sobie, wybierając listwę z portami USB. Można również spotkać modele z zabezpieczeniem przed dziećmi. Długość kabla i liczba gniazd to już kwestia indywidualnych preferencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dex5n22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dex5n22