Trwa ładowanie...

Jaką kostkarkę do lodu wybrać? Zapewnij orzeźwienie w gorące dni

Lato jest czasem, kiedy gorąco myślimy o ochłodzeniu, a pierwsze co przychodzi do głowy to oczywiście sięgnąć po zimny napój. W obniżeniu temperatury ulubionego trunku pomogą kostki lodu, które teraz możesz mieć za naciśnięciem jednego przycisku. Pozostaje oczywiście kwestia tego, czy lepiej kupić lodówkę z kostkarką, czy może po prostu wstawić do kuchni dodatkowe urządzenie.

Kostki lodu skutecznie schłodzą każdy napójKostki lodu skutecznie schłodzą każdy napójŹródło: Unsplash, fot: Wesual Click
d1v8fti
d1v8fti

Lód to owoc wody i ujemnej temperatury, który jest szczególnie pożądany latem, kiedy słupki na termometrze nierzadko przekraczają granicę 30 stopni Celsjusza. Niezależnie od tego, czy pijemy napój świeżo wyjęty z lodówki, czy nieco cieplejszy, który leżakował na sklepowej półce, często marzymy o tym, by dodatkowo obniżyć jego temperaturę właśnie za pomocą lodu. Tu pojawia się kwestia, czy zainwestować w lodówkę z kostkarką, czy może jednak postawić na kostkarkę wolnostojącą. Jak zawsze, wszystko ma swoje zalety i wady.

Lodówki z kostkarką – rodzaje, wady, zalety

Wydawałoby się, że zakup lodówki z kostkarką do lodu nie stanowi większego wyzwania, ale warto znać kwestie techniczne, bo okazuje się, że wybór rozwiązań jest spory. Kostkarki w lodówkach dzielimy w zależności od sposobu obsługi. Ręczne są zazwyczaj umieszczone wewnątrz zamrażarki i mają specjalny pojemnik na wodę. Gdy ta zamarznie, to wystarczy użyć pokrętła, by lód wpadł do szklanki lub specjalnego pojemnika. Stąd często spotyka się określenie kostkarki twistowej.

Kostkarki automatyczne zazwyczaj umieszcza się na zewnątrz, co już stanowi spore udogodnienie w połączeniu z faktem, że wystarczy podstawić szklankę i nacisnąć przycisk lub pchnąć dźwignię, żeby z podajnika wysypały się kostki lodu. Woda może być dostarczana na dwa sposoby. Pierwszy to pojemnik na wodę, który będzie od was wymagał uwagi w postaci konieczności uzupełniania go. Jeżeli nie chcecie się tym kłopotać, to są też lodówki podłączane do sieci wodociągowej. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest wbudowany filtr, który oczyszcza wodę. Podniesie to nieznacznie koszty eksploatacji, ale będziecie mieć pewność, że korzystacie z czystej wody.

Zaletą kostkarki zintegrowanej z lodówką jest łatwość obsługi i oszczędność miejsca w kuchni. Jednocześnie lodówki z kostkarkami są nieco większe od tradycyjnych, a w przypadku kostkarek automatycznych często mówimy o urządzeniach dwuskrzydłowych. Nie tylko potrzebują one dużej powierzchni, ale często są inwestycją, na którą niewielu może sobie pozwolić. Oczywiście można tu łatwo powiedzieć, że orzeźwienie i wygoda użytkowania są bezcenne.

d1v8fti

Jak kupić wolnostojącą kostkarkę do lodu?

Druga grupa urządzeń to oczywiście kostkarki wolnostojące. Wystarczy zalać zbiornik wodą i gotowe. Przy zakupie należy kierować się czterema parametrami, a są nimi moc, pojemność zbiornika na wodę, wielkość pojemnika na lód oraz wydajność. Z ciekawych funkcji dodatkowych można spotkać wybór rozmiaru kostek lodu, alert w przypadku zapełnienia pojemnika na lód lub zbyt niskiego poziomu wody w zbiorniku, a nawet formowania kostek lodu w różnym kształcie.

Jakie są zalety wolnostojących kostkarek? Dla wielu osób największym plusem będzie niska cena, bo wydajną kostkarkę do lodu można kupić już za ok. 700 zł. Drugą dużą zaletą jest jej mobilność. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można ją zabrać do domku letniskowego lub kampera i ubarwić letnie imprezy z przyjaciółmi. Szukając minusów, ciężko jest mówić o poważnych wadach. Jedynym mankamentem jest fakt, że w kuchni pojawia się dodatkowe urządzenie, dla którego trzeba znaleźć miejsce. Na szczęście zawsze można je schować np. do piwnicy lub komórki lokatorskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v8fti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1v8fti