Jaka kabina prysznicowa? Wybieramy wyposażenie łazienki
Wanna czy prysznic? To pytanie zadają sobie nie tylko ci, którzy przymierzają się do urządzenia łazienki, ale również osoby, które zamierzają zrobić remont lub są znużone kąpielą pod prysznicem czy codziennym napełnianiem wanny. Mimo że według statystyk preferencje Polaków rozkładają się mniej więcej po 50 proc., to jednak kabiny prysznicowe od dłuższego czasu dominują w polskich łazienkach. Jak wybrać odpowiednią kabinę i o czym pamiętać przy jej zakupie?
26.10.2015 12:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wanna czy prysznic? To pytanie zadają sobie nie tylko ci, którzy przymierzają się do urządzenia łazienki, ale również osoby, które zamierzają zrobić remont lub są znużone kąpielą pod prysznicem czy codziennym napełnianiem wanny. Mimo że według statystyk preferencje Polaków rozkładają się mniej więcej po 50 proc., to jednak kabiny prysznicowe od dłuższego czasu dominują w polskich łazienkach. Jak wybrać odpowiednią kabinę i o czym pamiętać przy jej zakupie?
Popularność pryszniców wynika z kilku czynników, przede wszystkim to oszczędność – nie tylko wody i czasu, ale również przestrzeni. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się małe mieszkania oraz kawalerki, gdzie na strefę kąpielową czasami przeznaczone jest naprawdę niewiele miejsca. W takim przypadku warto zainwestować w kabinę prysznicową, która posłuży nam lata, a zajmie niewiele miejsca. Design, funkcjonalność oraz możliwości aranżacyjne przestrzeni to kluczowe czynniki wpływające na wybór kabiny prysznicowej. Do tego dochodzą jeszcze indywidualne potrzeby oraz styl życia domowników. Jak pogodzić te wszystkie elementy i wybrać optymalną kabinę prysznicową? Oto kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę.
Kabina prysznicowa na miarę potrzeb domowników
Decydując się na konkretną kabinę prysznicową, warto pamiętać o potrzebach wszystkich, którzy będą korzystać z łazienki na co dzień. Rodzina z małymi dziećmi ma inne potrzeby niż starsi domownicy, szczególnie seniorzy mający problemy z poruszaniem. Jeżeli zdecydowałeś się na montaż kabiny z brodzikiem, pamiętaj, że cechują się one różnymi głębokościami. Te z głębokim brodzikiem (nawet do 24 cm) mogą spokojnie zastąpić wannę przy kąpieli małych dzieci, szczególnie że głęboki brodzik często wyposażony jest w siedzisko, które dodatkowo może posłużyć jako półka na niezbędne przybory kąpielowe. Rozwiązanie przyda się też w przypadku osób starszych, dla których takie siedzisko jest wygodniejsze i bardziej funkcjonalne niż wanna.
Do wyboru są także kabiny typu walk-in, czyli bez brodzika. Wchodzenie i wychodzenie z takiej kabiny nie wymaga przekraczania żadnego progu. Jeśli zrezygnujesz z tradycyjnego brodzika na rzecz tego typu kabiny, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego spadku, aby woda nie zalegała na posadzce. Spadek przygotowuje się zgodnie z zaleceniami producenta list odpływowych, jest to na ogół ok. 2-3 proc.
Nowoczesnym wyposażeniem łazienki jest też superpłytki brodzik, wyprofilowany tak, że jego wysokość wynosi ok. 2-3 cm. Pamiętaj, że prawidłowe zamontowanie takiego brodzika najczęściej wymaga podkucia posadzki, aby zmieścił się syfon. Przy niskich brodzikach stosowane są odpływy o rozmiarze fi-90, dzięki czemu woda szybciej spływa i nie wylewa się poza brodzik.
Wygląd i sposób otwierania drzwi
Bogata oferta kabin prysznicowych sprawia, że nawet do najbardziej nieustawnej łazienki dobierzesz optymalne rozwiązanie. Mimo że najczęstszym wyborem jest kabina narożna, do wyboru masz także modele półokrągłe, trójścienne (przydatne, kiedy w łazience nie ma wolnego narożnika) lub drzwi uchylne do montażu we wnęce albo ze ścianką. Montaż kabiny prysznicowej w rogu pomieszczenia to idealna opcja do małej łazienki.
Warto pamiętać również o stronie, na którą otwierają się drzwi kabiny, tak aby korzystanie z niej w łazience, gdzie miejsce gra rolę, nie było utrudnione. Coraz częściej stosuje się także same drzwi, uchylne lub przesuwne, które wbudowane w łazienkową wnękę tworzą komfortową przestrzeń prysznicową. Łączą się one z boczną ścianą, co wpływa na oszczędność przestrzeni, na którą często nie ma funkcjonalnego pomysłu. Drzwi prysznicowe można również kupić w komplecie ze ścianką.
Kabiny prysznicowe różnią się nie tylko kształtem czy wielkością, ale też rodzajami wypełnień. Do wyboru masz szkło przejrzyste, ze wzorem, typu grigio (przydymiony grafit), szkło satinato oraz wersję najbardziej ekonomiczną, do wykorzystania np. w domkach letnich czy na działce – szyby polistyrenowe. Przy wyborze rodzaju szkła, z jakiego wykonana jest kabina, warto pamiętać, że gładka, przejrzysta szyba będzie odpowiednia np. dla nowoczesnego wnętrza w mieszkaniu singla lub młodej pary, ale już w przypadku rodzinnej łazienki, z której często jednocześnie korzysta więcej osób, praktyczna będzie raczej kabina z wypełnieniem nieprzejrzystym.
Funkcjonalność to podstawa
Nowoczesny design i estetyczny wygląd to kwestie, na które zwracamy uwagę na początku. Jeśli jednak decydujemy się na konkretny model, należy pamiętać, że kabina prysznicowa musi być również trwała, wykonana z dobrej jakości materiałów oraz łatwa w czyszczeniu. Zagwarantują to nowoczesne technologie oraz patenty techniczne. W niektórych kabinach montuje się wygodne i praktyczne w użytkowaniu wypinane rolki łożyskowe, umieszczone na dole drzwi kabiny. Za pomocą specjalnego guzika można je wypiąć od dołu i łatwo odchylić, w celu umycia dolnego profilu kabiny. To właśnie tam najczęściej zbierają się osad z wody i mydła, kamień oraz inne zabrudzenia.
Czystość kabiny gwarantuje pokrycie szkła specjalną powłoką. Zdecydowanie łatwiej jest ją wówczas wyczyścić, ponieważ powłoka sprawia, że szkło jest gładsze, dzięki czemu związki chemiczne, które występują w wodzie, a także te z mydła i płynów do kąpieli, nie przylegają tak mocno do drzwi i ścian kabiny. Ogranicza to powstawanie osadów. Szkło pokryte powłoką „odpycha” wodę i wszelkie istniejące w niej związki. Nie bez znaczenia pozostaje też jakość i sposób montażu uszczelek i chociaż ciężko to sprawdzić na postawie ekspozycji towaru w sklepie, nie ma nic gorszego niż przeciekające ściany w kabinie i woda na podłodze. Dlatego tak ważna jest gwarancja szczelności kabiny.