Trwa ładowanie...
d4bitsd

Jaka farba elewacyjna: akrylowa, krzemianowa czy silikonowa?

Właściwości farb elewacyjnych muszą być dobrze dostosowane do warunków otoczenia, w którym znajduje się dom. Wykańczając jego elewację, warto pamiętać, że liczy się nie tylko estetyka, ale przede wszystkim ochronna funkcja farb - niezależnie od tego, czy wybierzesz farbę akrylową, krzemianową, czy też farbę silikonową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaka farba elewacyjna: akrylowa, krzemianowa czy silikonowa?
(Bolix)
d4bitsd

Właściwości farb elewacyjnych muszą być dobrze dostosowane do warunków otoczenia, w którym znajduje się dom. Wykańczając jego elewację, warto pamiętać, że liczy się nie tylko estetyka, ale przede wszystkim ochronna funkcja farb - niezależnie od tego, czy wybierzesz farbę akrylową, krzemianową, czy też farbę silikonową.

Elewacja domu podlega znacznie silniejszym oddziaływaniom niż powierzchnie wewnątrz pomieszczeń. Zależy nam przy tym, by jak najdłużej pozostawała ona atrakcyjna wizualnie, pełniąc jednocześnie funkcje ochronne. Dlatego kolor, połysk czy faktura to jedynie niektóre elementy, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując się do wyboru farby elewacyjnej.

Farba elewacyjna a warunki atmosferyczne

d4bitsd

Największy wpływ na stan elewacji mają oczywiście warunki atmosferyczne. Wewnątrz domu temperatura i wilgotność powietrza utrzymują względnie stałe wartości, ale za drzwiami sytuacja ulega ciągłym zmianom. Przy wyborze farby elewacyjnej sprawdź więc, jak będzie ona potem reagować na skoki temperatur, opady deszczu, wilgotność powietrza, promieniowanie UV. Warto się też upewnić, że masz do czynienia z produktem paroprzepuszczalnym, który zapewni pokrywanej powierzchni możliwość „oddychania”.

Bardzo praktycznym walorem jest też zdolność do samooczyszczenia. – Dzięki właściwościom perlącym farby, spadające na jej powierzchnię krople deszczu czy strumienie wody skutecznie usuwają zalegający kurz i brud - podpowiada Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych. – Mieszkając w sąsiedztwie terenów zielonych, jak parki czy lasy, warto też uwzględnić stopień alkaliczności wybieranej farby elewacyjnej. Jeśli jest wysoki, uchroni nas przed pojawieniem się zarodników grzybów, mchów i pleśni. Warunki otoczenia mogą pracować na rzecz zmian w strukturze ściany dość długo, ale zawsze konsekwentnie. Nie bez znaczenia jest właśnie specyfika okolicy.

Czym malować: farba akrylowa, krzemianowa czy silikonowa?

Poszukiwanie farby elewacyjnej często zaczyna się od wyboru między różnymi rodzajami dostępnych produktów. To one bowiem decydują o bardziej szczegółowych właściwościach, dzięki którym dom będzie lepiej lub gorzej chroniony. Najprostsza w użyciu i najtańsza jest farba akrylowa. Jest ona jednak również najmniej odporna na zarodniki mchów i pleśni oraz na kurz, gdyż wykazuje właściwości elektrostatyczne. Z drugiej jednak strony farby akrylowe są stosunkowo wytrzymałe na uszkodzenia, a przy tym dostępne w ciemniejszych kolorach.

d4bitsd

Farby krzemianowe charakteryzują się z kolei wysoką paroprzepuszczalnością, alkalicznością i bardziej zgaszonymi kolorami. Trzecią popularną grupę stanowią farby silikonowe, które mają nieco niższą alkaliczność i paroprzepuszczalność, za to są bardzo hydrofobowe. Oznacza to, że woda spływa swobodnie po elewacji domu, zabierając ze sobą cząsteczki brudu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnij się dodatkowo, z jakim typem ściany masz do czynienia oraz, czy producent przewidział zastosowanie konkretnego produktu do takiej powierzchni - ścian betonowych, płyt cementowych, murów ceglanych, różnego rodzaju tynków itp.

Farba elewacyjna: jaki kolor?

W zalewie informacji o rozmaitych parametrach nie można pominąć estetyki elewacji domu. Wybór koloru to kwestia indywidualnych preferencji, która jednak powinna uwzględniać pewne względy praktyczne. Warto się rozejrzeć, jakie barwy dominują w najbliższej okolicy, aby budynek za bardzo z nią nie kontrastował. Ocenę należy przeprowadzić w świetle dziennym i z pewnej odległości.

Pamiętaj też, że jasne odcienie działają optycznie na korzyść budynku, a jednocześnie sprzyjają mniejszemu nagrzewaniu elewacji i zapewniają farbie dłuższą żywotność. Jeśli wyraziste kolory należą do twoich ulubionych, warto zostawić je na podkreślenie detali, które uwypuklą urok domu. Własny, indywidualny akcent to w każdym przypadku nieoceniona wartość zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości.

d4bitsd

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4bitsd

d4bitsd
d4bitsd