Trwa ładowanie...
23-11-2020 18:20

Jak zwalczyć pchły?

Właściciele zwierzaków z pewnością doskonale wiedzą, jak uciążliwa potrafi być walka z niechcianymi gośćmi. W przypadku psów i kotów największą zmorą są pchły, czyli pasożyty, które mogą przenosić choroby niebezpieczne nie tylko dla twojego czworonożnego przyjaciela, ale także dla pozostałych domowników. Co ciekawe, owady pojawiają się nie tylko w domach, w których mieszkają zwierzęta – bardzo często można je po prostu przynieść z miejsca, w którym mieszkają, np. z piwnicy czy nawet z ogrodu. Jak zwalczyć pchły? Podpowiadamy!

Jak zwalczyć pchły?Źródło: Materiały prasowe
d10r2di
d10r2di
Materiał Partnera: Homebook.pl

Pchła – niebezpieczny owad przenoszący groźne choroby

Pchły to owady żywiące się krwią ssaków. Pasożyty mają około 2,5 mm długości, bardzo szybko się rozmnażają i jeszcze szybciej skaczą, przez co ich zabicie może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto pamiętać, że mogą one przenosić groźne choroby, np. bakteryjną chorobę kociego pazura czy dżumę, oraz są nosicielami tasiemca psiego. Pchły atakują nie tylko zwierzęta, ale także ludzi – po ugryzieniu na skórze pojawiają się małe czerwone plamki, którym towarzyszy nieprzyjemne swędzenie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jak pozbyć się pcheł?

Sposoby na zwalczenie pcheł przynoszą najlepsze rezultaty, gdy są stosowane w momencie zauważenia problemu. Gdy tylko zaobserwujesz niechcianych lokatorów – zacznij od wykąpania swojego pupila przy użyciu specjalnego szamponu, a następnie przejdź do gruntownego sprzątania.

Owady wręcz nie znoszą wysokich temperatur i słońca, podobnie jak intensywnych zapachów. Właśnie dlatego najlepszym pomysłem na walkę z pchłami będzie dokładne wyczyszczenie wszystkich zakurzonych i ciemnych miejsc w domu. Im trudniejszy dostęp do zakamarków, tym większe ryzyko, że to właśnie tam znajdują się jaja pasożytów.

d10r2di

Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po czysty amoniak, który możesz wykorzystać do wysmarowania listew przypodłogowych oraz wszystkich szpar w mieszkaniu. Aby zamaskować jego niemiłą i intensywną woń, zafunduj sobie także naturalny odświeżacz powietrza na bazie róży, goździków, mięty czy cytryny, bo to właśnie tych zapachów pasożyty bardzo nie lubią. Nie zapomnij o dokładnym umyciu podłóg i mebli oraz wypranie dywanu, pościeli, koców i poduszek.

Gdy wszystkie domowe sposoby zawiodą, czas na ciężką amunicję, czyli specjalne środki przeciw owadom i wykonanie oprysku. Tego typu preparaty należy rozprowadzić we wszystkich szczelinach w domu – w listwach czy przerwach między panelami, używając do tego opryskiwacza ciśnieniowego.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Lepiej zapobiegać niż zwalczać

Najlepszym sposobem na wygranie walki z pchłami jest niedopuszczenie do pojawienia się owadów w twoim domu. Jak to zrobić? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Pierwsza z nich to regularne wizyty u weterynarza i stosowanie obroży przeciwpchelnych lub specjalnych środków, które w ciągu chwili zwalczają ektopasożyty oraz chronią psy i koty przez kilka tygodni. Równie ważne jest zadbanie o prawidłową higienę twojego pupila – częste kąpiele w przypadku zwierząt wychodzących są jak najbardziej wskazane.

Aby uniknąć problemów z pchłami, warto także zaprzyjaźnić się z odkurzaczem i pralką. Ze względu na to, że owady lubią wilgoć i chłód, to warto zwrócić szczególną uwagę na ciemne i trudno dostępne miejsca. Nie można zapomnieć o odkurzaniu wszystkich tapicerowanych mebli i dywanów, czyszczeniu listew przypodłogowych oraz o regularnym praniu legowiska zwierzaka i pościeli czy koców w wysokich temperaturach.
Poradnik został przygotowany przez redakcję Homebook.pl.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

d10r2di
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10r2di