Jak zwalczać choroby i szkodniki w ogrodzie?
Rośliny w ogrodzie są atakowane przez różne choroby, żerują na nich także szkodniki. Jak zwalczać choroby roślin ogrodowych? Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?
10.03.2018 | aktual.: 13.03.2018 16:38
Każdy z nas chciałby, aby rośliny w ogrodzie były zdrowe i piękne, zdobiły go zieloną masą i obficie kwitły. Niestety rośliny często są atakowane przez choroby i szkodniki. Jeśli tylko spostrzeżemy, że dzieje się z nimi coś złego, trzeba jak najszybciej zareagować i zastosować jedną z metod zwalczania chorób oraz szkodników roślin.
Metoda mechaniczna ochrony roślin
#
Polega ona na ręcznym usunięciu porażonych części lub całych roślin. W ten sposób pozbywamy się ogniska choroby czy miejsca żerowania szkodnika. W przypadku rośliny całkowicie zainfekowanej chorobą najlepiej usunąć całą roślinę, ponieważ stanowi ona zagrożenie dla innych rosnących w pobliżu. Jeśli roślina została zaatakowana tylko w części, należy usunąć wszystkie porażone pędy czy konary. W przypadku rośliny zaatakowanej przez szkodniki trzeba usunąć te jej części, na których żeruje szkodnik. Na przykład gdy atak przypuściły mszyce, wystarczy ściąć zakończenia pędów, bo właśnie tam tworzą się ich kolonie, albo usunąć te liście, które zostały zaatakowane w całości.
Metoda agrotechniczna ochrony roślin
#
Polega na stworzeniu roślinom ogrodowym optymalnych warunków wzrostu i rozwoju przy jednoczesnym utrudnieniu rozwoju chorobom i szkodnikom. Jej założenia można ująć w następujących punktach:
- do uprawy w ogrodzie staramy się wybierać gatunki bądź odmiany odporne na choroby,
- dobieramy takie gatunki i odmiany, które są przystosowane do warunków siedliskowych ogrodu,
- wykorzystujemy zjawisko allelopatii (czyli sąsiedztwo roślin) – przykład: mszyce tzw. dwudomowe żerują w różnych okresach na dwóch gatunkach roślin, trzeba zadbać o to, aby nie sadzić tych roślin blisko siebie, wtedy szkodniki "stracą" jednego z żywicieli,
- stosujemy płodozmian,
- siejemy tylko zdrowe nasiona i sadzimy wyłącznie zdrowe sadzonki i rośliny, stosujemy odpowiednie zabiegi uprawowe (m.in. optymalne nawożenie, przekopywanie gleby, wygrabianie ściółki, usuwanie z ogrodu opadłych jesieni porażonych liści).
Metoda biologiczna ochrony roślin
#
Polega na wykorzystaniu do zwalczania szkodników roślin ich naturalnych wrogów, czyli innych organizmów żywych, które powodują ograniczenie liczebności szkodników. Organizmy pożyteczne wprowadza się do upraw w ogrodzie, stosując odpowiednie preparaty biologiczne. W ogrodzie trzeba zadbać o ochronę pożytecznych organizmów i stworzenie im jak najlepszych warunków życia i rozwoju, w celu zwiększenia ich populacji.
Metoda chemiczna ochrony roślin
#
Choć nie jest to metoda ekologiczna, wyjątkowo często wykorzystuje się ją do zwalczania chorób i szkodników roślin. Jej zaletą jest bardzo duża skuteczność oraz szybkość działania. Do zwalczania szkodników i chorób w metodzie tej stosowane są środki chemicznej ochrony roślin (najczęściej w formie oprysku). W zależności od przeznaczenia chemiczne preparaty do ochrony roślin dzielimy na:
- insektycydy – do zwalczania szkodliwych owadów
- fungicydy – do zwalczania chorób grzybowych
- akarycydy – do zwalczania roztoczy
- moluskocydy – do zwalczania ślimaków
- herbicydy – do zwalczania chwastów
- bakteriocydy – do zwalczania chorób bakteryjnych.
Środki chemicznej ochrony roślin trzeba dobrać w zależności od rodzaju choroby albo szkodnika. Stosując te chemikalia, należy zachować najwyższe środki bezpieczeństwa. Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.