Trwa ładowanie...
dcxd5r3

Jak zrobić żel antybakteryjny?

Trwająca pandemia pokazała, jak ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny w codziennym życiu. W chwili, gdy żele antybakteryjne dosłownie znikają z drogeryjnych i aptecznych półek, nie trzeba panikować, bo ich samodzielne przygotowanie nie jest wcale takie trudne. Wystarczą odpowiednie proporcje alkoholu etylowego, izopropylowego lub benzylowego, aby preparat domowej roboty poradził sobie z chorobotwórczymi zarazkami. Sprawdź, jak zrobić żel antybakteryjny w domu!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żel antybakteryjny można bardzo łatwo przygotować.
Żel antybakteryjny można bardzo łatwo przygotować. (Materiały prasowe)
dcxd5r3

Materiał Partnera: Homebook.pl

Jak działa żel antybakteryjny?

Jak sama nazwa wskazuje – żel antybakteryjny działa bakteriobójczo. Preparat znakomicie radzi sobie z usuwaniem z dłoni i różnych powierzchni bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, czyli między innymi gronkowców, paciorkowców czy Escherichia coli. Skuteczność żelu antybakteryjnego wynosi nawet 99%! Warto jednak pamiętać, że tylko niektóre z dostępnych w sprzedaży środków mają dodatkowo właściwości wirusobójcze, które pozwalają na usunięcie takich drobnoustrojów jak rotawirusy czy wirusy grypy.

Na rynku znajdziesz wiele gotowych antybakteryjnych środków czystości, wśród których nie brakuje zarówno preparatów do dezynfekcji pomieszczeń i różnych powierzchni, jak i dłoni. Wolisz przygotować je samodzielnie? W takim razie poniżej przygotowaliśmy dla ciebie instrukcję, jak zrobić żel antybakteryjny.

dcxd5r3

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Instrukcja krok po kroku

Żel antybakteryjny domowej roboty musi mieć przede wszystkim odpowiednio gęstą, żelową konsystencję. Właśnie dlatego oprócz alkoholu warto wykorzystać do jego przygotowania żel aloesowy o jak najwyższym stężeniu. Dlaczego? Ponieważ ma on działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia, regenerujące, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze.

Potrzebujesz jedynie:

  • spirytusu,
  • żelu aloesowego.

Składniki należy połączyć ze sobą w proporcji 5:2, a następnie dokładnie wymieszać. Możesz także dodać do żelu antybakteryjnego około 20-30 kropli olejku eterycznego z listy, którą znajdziesz niżej. Dzięki temu preparat będzie mieć przyjemniejszy zapach, a jego właściwości przeciwbakteryjne zostaną wzmocnione. Pamiętaj, aby przechowywać gotową mieszankę w zamkniętym pojemniku.

  Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Czy żel antybakteryjny musi zawierać alkohol?

Choć preparaty na bazie alkoholu wykazują największą skuteczność w walce z bakteriami, to możesz także wykorzystać moc płynącą z natury, przygotowując środek do dezynfekcji bez dodawania etalonu czy izopropanolu. Jak zrobić żel antybakteryjny bez alkoholu? Wykorzystaj olejki eteryczne o właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych, czyli:

  • olejek goździkowy,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek pomarańczowy,
  • olejek cynamonowy,
  • olejek lawendowy,
  • olejek z oregano.
dcxd5r3

Żel antybakteryjny powinien zawierać około 40-50 kropli olejków eterycznych. Warto wykorzystać kilka rodzajów naturalnych składników, łącząc ze sobą np. po 10 kropli każdego z nich. Oprócz nich potrzebne jest także 30-40 ml substancji nawilżającej, najlepiej żelu aloesowego, która ochroni dłonie przed przesuszeniem i podrażnieniem.

Połącz ze sobą wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj. Gotowy żel antybakteryjny bez alkoholu możesz przechowywać przez maksymalnie 2 miesiące.

  Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Materiał Partnera: Homebook.pl

dcxd5r3

Podziel się opinią

Share
dcxd5r3
dcxd5r3