Trwa ładowanie...

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne to element aranżacji ogrodu, który znacząco poprawia wygląd otoczenia. Można je wykonać nawet w ogrodzie o bardzo skromnym metrażu. Do wyboru masz gotowe formy na małe oczka wodne oraz materiały do budowy większych zbiorników.

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?Źródło: shutterstock
d32vlpp
d32vlpp

Przed rozpoczęciem budowy

Prace nad oczkiem należy rozpocząć od dokładnego planu. Im lepiej się przygotujesz do całego przedsięwzięcia, tym lepsze efekty osiągniesz. Na wstępie określ kilka podstawowych parametrów:

Lokalizacja– nie buduj oczka wodnego bezpośrednio pod drzewami. Spadające liście będą regularnie zanieczyszczały wodę. Niekorzystną lokalizacją są także miejsca mocno nasłonecznione. Zbyt silne promienie słoneczne przyspieszają rozwój glonów i parowanie wody, dlatego zaleca się, by oczko zostało ulokowane w miejscu, w którym dobowe nasłonecznienie nie przekracza 6 godzin. Dobrym pomysłem jest też wykonanie zbiornika w centralnym punkcie ogrodu. Wyeksponowane oczko wodne będzie efektownie zdobić przestrzeń i podkreślać stylistykę ogrodu.

Rozmiar– w tym zakresie masz pełną dowolność. Powierzchnia najmniejszych zbiorników nie przekracza 2 m2. Z kolei duże oczka przypominają naturalistyczne stawy kąpielowe, a ich powierzchnia niejednokrotnie przekracza 40 m2. Wielkość oczka powinna być dopasowana do rozmiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po posesji. Jego rozmiar warto dobrać tak, by zbiornik podkreślał jedynie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu.

Kształt– jest to bardzo ważny parametr, który decyduje o wyborze technologii budowlanej i istotnie wpływa na wygląd otoczenia. Tradycyjne oczko wodne w ogrodzie przybiera kształt koła. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w niemal każdej aranżacji. Taki zbiornik najłatwiej też będzie zbudować. W ogrodach coraz częściej pojawiają się jednak zbiorniki o nieregularnych kształtach. Takie oczko wodne wygląda oryginalnie, ale zajmuje więcej miejsca. Nierównomierny brzeg oczka wizualnie je powiększa i nadaje mu specyficzny urok. Delikatnie zaokrąglone kształty dobrze komponują się w ogrodach zainspirowanych stylem angielskim, minimalistycznym, naturalistycznym i japońskim. Z kolei zbiorniki o ostrych krawędziach będą efektownym uzupełnieniem aranżacji w stylu dworkowym, barokowym oraz nowoczesnym.

d32vlpp

Wybór technologii– do dyspozycji masz kilka opcji. Najprostszą będzie zakup gotowej formy. W ofertach sklepów pojawiają się formy z polistyrenu, żywic poliestrowych, a nawet z kauczuku. Pierwsze dwa rozwiązania wymagają stworzenia wyrównanego, dobrze dopasowanego wykopu. Formy z kauczuku są bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej dopasowują się do podłoża. Wytrzymują zmienne warunki pogodowe i są w pełni uodpornione na zimowe temperatury.

W ofertach handlowych znajdziesz niecki w kolorze czarnym, zielonym oraz niebieskim, warto jednak zaznaczyć, że gotowe zbiorniki z reguły mają niewielką powierzchnię. Jeśli zależy ci na stworzeniu większego oczka wodnego, lepiej będzie wybrać inną technologię.

Ciekawą alternatywą jest wykonanie zbiornika z betonu. Niestety ta technologia wymaga większych nakładów pracy, dlatego zaleca się ją jedynie do budowy zbiorników o ponadstandardowych rozmiarach. Najpopularniejszym patentem jest wyłożenie zbiornika specjalną folią do oczek wodnych. To łatwy do wykonania, a zarazem ekonomiczny pomysł, który pozwoli na uzyskanie dowolnego kształtu oczka. Folia jest rozwiązaniem uniwersalnym i można ją z powodzeniem zastosować w zbiornikach o dowolnym rozmiarze. Dno wystarczy uzupełnić żwirem i kamieniami, zasadzić rośliny i wpuścić ryby ozdobne. Takie oczko wodne przyciąga wzrok, a dzięki temu staje się centralnym punktem aranżacji ogrodu.

Chcesz poznać więcej atrakcyjnych aranżacji ogrodów? Koniecznie zobacz te propozycje!

d32vlpp

Budowa oczka wodnego a prawo budowlane

Pamiętaj, że oczko wodne nie jest obiektem małej architektury ogrodowej, dlatego budowa zbiornika o powierzchni nieprzekraczającej 30 m2 wiąże się z koniecznością zgłoszenia. Do zgłoszenia dołącz opis inwestycji i technologii budowlanej, wskaż planowany termin rozpoczęcia prac i dołącz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Procedura budowy oczek i zbiorników wodnych o powierzchni powyżej 30 m2 jest bardziej skomplikowana. Przed rozpoczęciem budowy trzeba uzyskać pozwolenie. W tym wypadku konieczny będzie kompleksowy projekt budowlany oraz dokumentacja dodatkowa.

A może oczko wodne z kaskadą?

**

**

d32vlpp

Jeśli twoja działka obfituje we wzniesienia, możesz zrobić oczko wodne z kaskadą. Proces budowy takiego zbiornika nie odbiega zbytnio od standardowego oczka wodnego. Kaskadę można także doprowadzić do istniejącego akwenu. Na wstępie formuje się nasyp, który przylega do zbiornika. Najlepiej, by miał on formę nierównomiernych schodków (będzie to wyglądało bardziej naturalnie). Po uformowaniu nasypu wykłada się go folią (taką samą, jaką wykorzystano do wykończenia dna oczka). Następnie układa się kamienie i wzmacnia brzeg, jednocześnie maskując folię.

Oczko wodne z kaskadą wymaga zastosowania dodatkowej pompy wodnej, którą umieszcza się na dnie zbiornika. Dobrze będzie wykonać kamienny podest, który uchroni folię i zabezpieczy pompę przed zasysaniem mułu. Do pompy przyłącza się gumowy wąż, który należy doprowadzić na szczyt kaskady i dokładnie zamaskować. Na koniec włącz urządzenie i sprawdź, czy woda odpowiednio spływa z kaskady. W razie potrzeby skoryguj ustawienie kamieni.

O czym jeszcze warto pamiętać?

By oczko wodne wyglądało efektownie, wzbogać je o dodatkowe rośliny. Ich zastosowanie ma wielorakie znaczenie. Rośliny wodne zwiększają walory dekoracyjne, maskują ewentualne mankamenty oczka, a dodatkowo napowietrzają i oczyszczają wodę. Mogą one porastać nawet dwie trzecie zbiornika. Zwiększają poziom zacienienia, dzięki czemu zmniejszają temperaturę wody. Są niezbędne, jeśli w zbiorniku znajdują się ryby.

Rośliny do oczka wodnego sadzi się w ażurowych koszach z podłożem ułatwiającym bujny wzrost. Podczas uzupełniania oczka trzymaj się zasady dwóch tygodni, tzn. zarówno ryby, jak i rośliny powinny być umieszczone w zbiorniku najwcześniej po upływie 14 dni od wykonania zbiornika. Jest to czas na ustabilizowanie warunków wodnych.

d32vlpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d32vlpp