Trwa ładowanie...

Jak zrobić hotel dla owadów? Pomóż przezimować cennym gościom ogrodu

Warto zaprosić owady do własnego ogrodu. Pełnią w nim one wiele pożytecznych funkcji, na przykład zapylają kwiaty i usuwają szkodniki, które mogą zaszkodzić naszym roślinom. Zobacz, jak możesz własnymi siłami wykonać domek dla owadów na swoim podwórku.

Share
Jak zrobić hotel dla owadów? Pomóż przezimować cennym gościom ogrodu
Źródło: Shutterstock.com
danowfk

Dlaczego warto mieć w ogrodzie hotel dla owadów?

Po pierwsze dlatego, że z pewnością zależy ci na pięknym ogrodzie. A ten nie rozkwitnie w całej okazałości bez pszczół oraz trzmieli, który zapylą kwiaty. Innymi sojusznikami człowieka są choćby biedronki i złotooki. Ich larwy żywią się niszczącymi zieleń mszycami. Po drugie – nadchodząca jesień to pora roku, w której pożyteczne owady szukają schronienia przed zimnem i deszczem. Dzięki specjalnie przygotowanemu "hotelikowi" znajdą one bezpieczną przystań właśnie w twoim ogródku. Będziesz mógł zauważyć mniejszą ilość owadów w domu, które już niedługo zaczną szukać dla siebie miejsca na przezimowanie, chetnie korzystając z jeszcze otwieranych okien w domu. Dodatkowym plusem jest fakt, że taka konstrukcja stanowi przyciągającą oko ozdobę, która urozmaici wygląd posesji.

Domek dla owadów. Zrób to sam

Hotel dla owadów możesz kupić w sklepie ogrodniczym, jego cena nie przekracza zwykle 100 zł. Dużo więcej satysfakcji przyniesie ci jednak własnoręczne wykonanie takiej konstrukcji. Możesz w tym celu wykorzystać przedmioty, które dotychczas zagracały twój garaż, strych lub ogrodową altanę. Właśnie dlatego Greenpeace stworzył specjalny poradnik, z którego dowiesz się, jak wykonać piękny i na dodatek funkcjonalny hotel dla owadów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Spośród materiałów, które przydadzą się do budowy możemy wymienić kilka szczególnie przyjaznych owadom. Np. słoma przyciągnie do ogrodu złotooki. Nawiercone gałęzie z kolei dadzą schronienie pszczołom oraz osom. Podobną funkcję spełnią cegły o dziurach szerokości ok. 12 mm lub ciasno ułożone doniczki o potłuczonych skorupach. Trzcina i bambus oprócz samotnych pszczół murarek przyciągnie także inne zapylacze, np. nożycówki czy wałczatki.

danowfk

Wypełnione sianem, odwrócone doniczki zwabią do ogrodu skorki, czyli przysmak pożytecznych biedronek. Łodygi krzewów, bzu i róż będą schronieniem dla błonkoskrzydłych owadów, takich jak bzygi. Wreszcie poszukaj na terenie swojej posesji także suchych materiałów drewnianych – desek, półek a nawet europalet. Możesz również wykonać gliniane bloki, które następnie wysuszysz na słońcu – zamieszkają w nich pszczoły porobnice.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Każdemu według potrzeb

Najprostszą konstrukcję zaproponowana przez Greenpeace mogą wykonać nawet najmłodsi. Wystarczy, że zwiążą sznurkiem pęki bambusa o długości ok. 30 cm (rurki muszą z jednej strony być zakończone kolankiem). Ów bambus (lub trzcinę) można schować do obciętego z dwóch stron kartonowego pudełka po soku, bądź tak samo potraktowanej nożyczkami plastikowej butelki. Ważne, by pęki roślin były nieco schowane, tak by nie przemokły w razie deszczu.

Bardziej złożona konstrukcja będzie od ciebie wymagała odrobiny majsterkowania. Wykorzystasz w tym celu drewniane klocki oraz półki ze starych mebli. Najpierw nawierć wspomniane kloce wiertłem o średnicy 4 do 8 mm na głębokość ok. 10 do 15 cm. Otwory muszą mieć gładkie krawędzie, aby nie kaleczyły owadzich lokatorów. Następnie stwórz dla "hotelu" daszek z desek połączonych wkrętami do drewna, dzięki niemu będzie bezpieczny od deszczu. Nawiercone klocki oraz pęki bambusa połączyć możesz w większą konstrukcję, jeśli wykonasz z desek ramę z poprzecznymi przegródkami. Całość powinniśmy zabezpieczyć metalową siatką o oczkach ok. 1,5 cm – utrudni ona ptakom polowanie na małych gości hotelu dla owadów.

danowfk

Jeśli jesteś właścicielem ogrodu o sporym metrażu, zamiast zbitych drewnianych półek wykorzystaj połączone europalety, aby stworzyć prawdziwy owadzi "Hilton". Oczywiście i tu przyda się drewniany dach chroniący mieszkańców przed deszczem oraz metalowa siatka przeciw ptakom i gryzoniom. Palety uszczelnij dodatkowymi deskami, a także połącz ze sobą przy pomocy metalowych płaskowników i wkrętów. Całość możesz ustawić na cegłach dziurawkach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Funkcjonalna ozdoba

Hotel dla owadów najlepiej ustawić w dobrze nasłonecznionym punkcie ogrodu, osłoniętym na dodatek przed wiatrem. Ekspozycje południowa lub południowo-zachodnia sprawdza się tu najlepiej. Wykonując taki domek dla owadów, połączysz przyjemne z pożytecznym. Twój ogród zyska dzięki obecności pożytecznych owadów i ciekawej ozdoby. Ty zaś być może odkryjesz w sobie smykałkę do majsterkowania – wtedy na jednej użytkowej konstrukcji w ogrodzie na pewno się nie skończy.

danowfk

Podziel się opinią

Share
danowfk
danowfk