Trwa ładowanie...
doajl0y
Artykuł sponsorowany

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Oto 4 skuteczne sposoby

Otrzymałeś kolejny rachunek za prąd, którego wysokość wprawiła Cię w niezadowolenie? Może pora spróbować coś z tym zrobić. Twoje przyzwyczajenia i wybory mają bezpośredni wpływ na to, ile energii elektrycznej zużywasz. Co możesz zatem zrobić żeby zmniejszyć rachunki za prąd?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Oto 4 skuteczne sposoby
(Pixabay)
doajl0y

Energooszczędność jest w modzie

Obecnie coraz więcej mówi się o oszczędzaniu energii, stąd też trend na budownictwo energooszczędne, które w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Oczywiście i Ty możesz zdecydować się na to rozwiązanie. Dla przykładu, panele fotowoltaiczne pozwolą Ci uniezależnić się od rosnących cen energii. Fotowoltaika jest jednak większą inwestycją, która wymaga dokładnego rozplanowania budżetu. W tym artykule skupimy się raczej na prostych rozwiązaniach, które możesz wdrożyć nawet od jutra. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych podpowiedzi.

Zmień sprzęty na energooszczędne

Wymiana sprzętów domowych na energooszczędne to dobre rozwiązanie. Co to jednak właściwie oznacza, że dany sprzęt jest energooszczędny? Jak go rozpoznać? Niezależnie czy kupujesz telewizor, pralkę czy lodówkę, każde z tych urządzeń posiada oznaczenie efektywności energetycznej. W ten sposób możesz się dowiedzieć, czy zużywa ono dużo energii elektrycznej podczas pracy. Klasa efektywności energetycznej przyjmuje zróżnicowane wartości od A do G. Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, zdecyduj się na sprzęty i urządzenia oznaczone literą A. Obecnie do wyboru masz nawet oznaczenie A+, A++ oraz A+++.

Pokazuje to, że producenci sprzętów elektrycznych starają się tworzyć sprzęty, które wykazują minimalne zużycie energii. Oczywiście w tym przypadku najlepszym wyborem będzie klasa energetyczna A+++. O tym, że warto decydować się na sprzęty energooszczędne świadczy fakt, że w ten sposób możesz zmniejszyć zużycie energii nawet o 20-30 proc. Sprawdź zatem, jakie oznaczenie posiadają urządzenia i sprzęty, które masz w domu.

(Fot: materiały prasowe)

Wybierz żarówki ledowe

Jeśli dotąd nie wymieniłeś jeszcze tradycyjnych żarówek na ledowe, to koniecznie powinieneś to zrobić. Oświetlenie pochłania wiele energii i ma duży wpływ na wysokość Twoich rachunków za prąd. Zaoszczędzić pozwolą Ci właśnie żarówki ledowe. Musisz wiedzieć, że zużywają nawet o 90 proc. mniej prądu niż tradycyjna świetlówka. Co więcej, dłuższa jest ich żywotność, która wynosi średnio 30 tysięcy godzin!

doajl0y

Oznacza to, że jedna żarówka ledowa zastąpi nawet kilkanaście tradycyjnych świetlówek. Jest to możliwe, ponieważ ledy zamieniają energię głównie na światło, a nie na ciepło. Są jednocześnie ekologiczne, gdyż nie zawierają rtęci.

Wyłącz tryb czuwania

Jak często zdarza Ci się zostawić sprzęty podłączone do gniazdka mimo że z nich nie korzystasz? Musisz wiedzieć, że nawet gdy nie są one włączone, to nadal pobierają prąd. Wystarczy pomyśleć, ile tego rodzaju sprzętów cały czas bez potrzeby generuje dodatkowe koszty w Twoim domu. Pralka, telewizor, radio, komputer, ładowarka do telefonu - to zapewne dopiero początek tej listy. Czy rzeczywiście muszą być cały czas podpięte do zasilania? Może Cię to kosztować nawet 250-300 złotych rocznie.

Zmień taryfę energetyczną

Zastanawiałeś się kiedyś, w jakich godzinach zużywasz najwięcej prądu? Może warto to zrobić? Musisz wiedzieć, że zmiana taryfy energetycznej jest możliwa i może dokonać jej każdy nawet raz w roku. Do dyspozycji masz kilka propozycji. Najpopularniejsza z nich jest taryfa jednostrefowa, w której obowiązuje taka sama stawka za prąd przez całą dobę.

Prawdopodobnie to właśnie zgodnie z cennikiem tej taryfy rozliczasz się z zakładem energetycznym. Może warto ją zmienić chociażby na taryfę weekendową? Pomyśl nad tym rozwiązaniem, gdy to właśnie podczas weekendu głównie korzystasz ze sprzętów elektrycznych. Inne rozwiązanie stanowi taryfa nocna, która może okazać się korzystna, gdy np. pracujesz na zmiany. W godzinach nocnych zapłacisz w niej mniej za prąd. Zmiana taryfy może przynieść nawet 30 proc. oszczędności!

Ile możesz zaoszczędzić na rachunku za prąd?

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, a do tego będziesz starał się rozsądnie podchodzić do zużycia energii w Twoim domu, to masz szansę zmniejszyć swoje rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W skali roku może to być kwota nawet powyżej 1000 złotych. Taką sumę zdecydowanie lepiej przeznaczyć na wakacje aniżeli rachunki!

Artykuł sponsorowany
doajl0y

Podziel się opinią

Share
doajl0y
doajl0y