Trwa ładowanie...
05-06-2020 19:51

Jak zaprojektować ogród? Oto praktyczne porady specjalistów

Samodzielne projektowanie ogrodu z pozoru wydaje się łatwym zadaniem ー wystarczy przecież wygładzić trawnik, posadzić rośliny i kupić niezbędne meble zewnętrzne, aby móc cieszyć się latem naturalną przestrzenią przed domem. Jednak każdy, kto mierzył się z tego typu przedsięwzięciem, może potwierdzić, że jest to duży projekt wymagający odpowiedniego przygotowania, niekoniecznie finansowego. Kluczowe są m.in. dobry podział terenu na funkcjonalne strefy, dobór roślinności i prawidłowe miejsce nasadzeń, a także spójność aranżacyjna ze stylem całego budynku. O jakie inne kwestie należy również zadbać? Zapraszamy do lektury poradnika, w którym specjaliści z Homebook.pl dzielą się praktycznymi wskazówkami.

Jak zaprojektować ogród? Oto praktyczne porady specjalistówŹródło: Materiały prasowe
d1ij21k
d1ij21k
Materiał Partnera: Homebook.pl

Krok 1. Rozpocznij od naszkicowania ogrodu

Każdy projekt ー czy to budowlany, czy remontowy ー rozpoczynamy od rysunku. W ten sposób będziemy mogli obiektywnie spojrzeć na całą przestrzeń i łatwiej wyobrazić ją sobie w zielonej aranżacji. Na kartce (lub w programie komputerowym) szkicujmy rzut ogrodu z uwzględnieniem wszystkich jego stałych elementów (studzienek, słupków, drzew, instalacji itd).

Krok 2. Zastanów się nad jego funkcją

Co na samym początku należy przede wszystkim wziąć pod uwagę?

"Zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić ogród. Zamiast rzucać się w wir prac lepiej na spokojnie przemyśleć, do czego najbardziej przyda nam się zielona przestrzeń" ー mówi Ewelina Saja z ramienia Homebook.pl ー "Inaczej zaprojektujemy przydomowy warzywnik ze szklarnią, inaczej strefę relaksu dla dzieci (z huśtawką lub basenem) czy kącik do grillowania. Zależy nam na ciszy i spokoju? Priorytetem będzie osłona przed sąsiadami i hałasem z ulicy. Jasno określmy nasze oczekiwania i potrzeby, starając się jednocześnie myśleć w dłuższej perspektywie czasowej".

Krok 3. Określ warunki glebowe i siedliskowe

Kolejnym ważnym etapem projektowania ogrodu jest ocena gleby oraz stopnia nasłonecznienia działki. Ziemię najprościej jest zbadać organoleptycznie, czyli biorąc niewielką ilość do ręki. Sypka i lekka będzie oznaczać glebę piaszczystą, natomiast cięższa i brudząca dłonie ー gliniastą. Pomocny przy doborze nasadzeń będzie również odczyn pH ziemi, który można sprawdzić za pomocą specjalnych mierników, tzw. kwasomierzy.

d1ij21k

W następnej kolejności oceniamy stopień nasłonecznienia terenu. Na kartce z rzutem działki zaznaczamy kierunki świata. Południowa część powinna mieć największą ilość słońca w ciągu dnia, północna natomiast najmniej, a pozostałe ー czyli zachodnie oraz wschodnie ー oświetlane są względem pory dnia. Na rysunku warto również zaznaczyć miejsca, które są zacienione (np. przez budynek, wiatę czy płot).

Krok 4. Zaplanuj ścieżki i rozmieść strefy

Dysponując informacjami odnośnie do funkcji ogrodu, rodzaju gleby oraz stopnia nasłonecznienia działki, możemy przejść do zasadniczej części, czyli projektowania przestrzeni. W pierwszej kolejności szkicujemy większe strefy naszego ogrodu ー altankę, szklarnię, skalniaki, huśtawki i zjeżdżalnie dla dzieci czy miejsce na komplet wypoczynkowy z grillem. Wszystkie strefy łączymy za pomocą ścieżek ー naturalnych bądź wykończonych przez nas (np. kostką).

Krok 5. Nakreśl miejsca nasadzeń

Najciekawszą częścią aranżacji ogrodu jest planowanie roślinności. Ten etap mocno łączy się z naszymi możliwościami finansowymi oraz wiedzą na temat roślin. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą krzewów i kwiatów, powinny skonsultować swój zakup ze specjalistą w sklepie ogrodniczym, który doradzi najlepsze gatunki roślin dla początkujących oraz opowie o ich wymaganiach pielęgnacyjnych.

A jakie kompozycje z roślin możemy stworzyć w ogrodach? Dekorowanie warto rozpocząć od wykańczania terenu przy domu, płocie i ścieżkach. Na początek dobrze jest zdecydować się na rabaty kwiatowe, czyli pasy kwitnących nasadzeń, które świetnie ozdabiają cały teren i łagodzą surową elewację budynku. Niezagospodarowaną część ogrodu można przekształcić w roślinne skwery, np. okrągłe klomby czy piętrowe skalniaki. Jeśli chcemy wyciszyć ogród przed hałasem z ulicy bądź osłonić się przed sąsiadami, posadźmy w rzędzie drzewka iglaste ー np. tuje czy cyprysy.

d1ij21k

Krok 6. Zaplanuj wykończenie

Ostatni etap projektowania ogrodu to zakup mebli ogrodowych i dekoracji. W sezonie letnim na pewno przydadzą się przeróżne siedziska: ławki, bujane fotele, leżaki czy większe komplety wypoczynkowe. Nie zapominajmy o odpowiedniej oprawie w postaci ozdób. Lampiony, girlandy świetlne, donice, zawieszki oraz kwietniki dopełnią zieloną aranżację ogrodu oraz podkreślą styl całej przydomowej przestrzeni.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ij21k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ij21k