Trwa ładowanie...
d4d5enn

Jak zaprojektować kuchenną strefę zmywania

Mimo że mamy zmywarki, wciąż przy kranie spędzamy dużo czasu. Trzeba umyć warzywa, deskę w trakcie gotowania, doszorować te bardziej zawzięte plamy. Lepiej to sobie dobrze zorganizować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak zaprojektować kuchenną strefę zmywania
(Shutterstock.com)
d4d5enn

Ważna kolejność

Z lodówki do zlewu, potem na blat – kroimy, siekamy. I dopiero na patelnię. Tak pracujemy w kuchni i do tego właśnie trzeba się dostosować. To znaczy, że miejsca, w którym trzymamy zapasy, czyli lodówka i spiżarka, powinny być jak najbliżej zlewu. Garnki i patelnie mogą być dalej, za to blisko kuchenki i miejsca, w którym przygotowujemy jedzenie.

Zlew to podstawa

d4d5enn

Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, wybierajmy jak największy zlew. Jakoś będziemy w nim przecież musieli myć duże blachy czy garnki. W niewielkich kuchniach będzie musiał wystarczyć zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem (leworęczni mogą wybrać zlew z ociekaczem po prawej stronie – drobiazg, a będzie wygodniej), ale zadbajmy, żeby był chociaż głęboki. Najpopularniejsze są zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, niedrogie i wygodne. Z kolei zlewy konglomeratowe, z odpornej na uszkodzenia mieszanki kamienia i elastycznych żywic, mogą być wybarwione na wiele kolorów, można więc dopasować zlew np. do mebli kuchennych. Sporo droższe, ale bardzo efektowne i trwałe, są zlewy granitowe. Trochę kłopotliwy jest ich ciężar –wymagają specjalnych umocnień. Popularne są również zlewy ceramiczne, ładne i łatwe w utrzymaniu.

*Bateria do kuchennych zadań specjalnych *

Wygodna bateria to naprawdę duże ułatwienie. Myjemy rzeczy o tak różnych kształtach i wymiarach, że przede wszystkim powinna być elastyczna. – Jednym z podstawowych elementów funkcjonalnej baterii zlewozmywakowej jest obrotowa wylewka. Dzięki niej możemy bez problemu włożyć do zlewu duży przedmiot lub skierować strumień wody do wybranej komory – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Armatura Kraków. – Bardzo przydatny jest również wyciągany natrysk. Pomoże dokładne opłukać nawet wyjątkowo nieporęczny garnek lub napełnić konewkę. Polecam go zwłaszcza do zlewów z niewielką komorą, w której trudniej operować – dodaje ekspert. Dobrze, żeby bateria była wysoka na 310–350 mm. Nie będzie rozchlapywać wody, a jednocześnie jest wygodna. Dobrym pomysłem jest również armatura z bocznym uchwytem. – Są modele z dźwignią uniesioną ku górze lub uchwytem boczno-skośnym, w którym przepływ otwierany jest do dołu – dodaje Katarzyna Choniawko.

Armatura Kraków
Podziel się
d4d5enn

Ponieważ coraz częściej umieszczamy zlew pod oknem, są również baterie ze składanym wylotem, dzięki czemu można swobodnie otwierać okno.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4d5enn

d4d5enn
d4d5enn