Jak zaprojektować funkcjonalną pralnię w domu?
Stosy ubrań niemieszczące się w koszu do prania, sterta butelek środków do płukania, rozsypany przez przypadek proszek i irytujący dźwięk wciąż pracującej pralki lub suszarki. Wszystko w twojej pięknej łazience, która miała być domowym spa. Znasz to? Większość z nas marzy o estetycznej i komfortowej w użytkowaniu pralni. Jak urządzić funkcjonalną pralnię w domu? Dawkę konkretnych porad znajdziesz w naszym tekście.
18.06.2021 | aktual.: 22.06.2021 13:30
Obecnie, projektując nowoczesne domy jednorodzinne, od początku uwzględnia się wyodrębnienie pomieszczeń gospodarczych, w tym także pralni. Oddzielny pokój przeznaczony tylko do prania ma mnóstwo zalet:
- daje możliwość umieszczenia w jednym miejscu niezbędnych elementów prania, suszenia i prasowania, co z kolei organizuje i porządkuje przestrzeń,
- zapewnia komfortowe warunki prania – nie słychać pracującego sprzętu i nie musisz dobijać się do wciąż zajętej przez domowników łazienki,
- daje pole do popisu przy aranżowaniu przestrzeni łazienki lub kuchni czy przedpokoju, jeśli nie musisz planować umieszczenia tam minipralni.
Jeśli więc masz to szczęście i aranżacja twojego domu zakłada już istnienie pralni, wystarczy ją tylko urządzić. Gdy jednak dopiero szukasz strefy przeznaczonej na ergonomiczną pralnię, zerknij również na wskazówki dotyczące idealnej lokalizacji.
Gdzie zlokalizować pralnię
Jeśli masz możliwość wyboru, gdzie umieścić wymarzoną pralnię, przeanalizuj najpierw swoje potrzeby na najbliższe kilka lat, by wybrać najdogodniejsze dla siebie miejsce. Wymarzoną lokalizacją jest pomieszczenie z drugim, oddzielnym wyjściem na ogród lub taras. To pozwoli na wygodne suszenie ubrań na zewnątrz w ciepłym sezonie i dostęp świeżego powietrza, co jest ważne, gdyż w pralni królują się wilgoć i para.
Jeśli chcesz sobie zaoszczędzić biegania po schodach, pomyśl nad umieszczeniem pralni w pobliżu łazienki lub garderób czy sypialni na górze, gdzie zazwyczaj znajdują się pokoje domowników. Ale kiedy masz w domu małe dzieci (i planujesz dalsze powiększanie rodziny w najbliższym czasie), wybierz ulokowanie pokoju do prania bliżej części domu, gdzie ty i maluchy przebywacie najczęściej, byś mogła mieć na nie oko przy jednoczesnym wykonywaniu domowych obowiązków.
Strych jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ, ze względu na ciepło, sprzyja szybkiemu schnięciu ubrań. Jeśli twój wybór padnie na piwnicę – warto zadbać o doprowadzenie ogrzewania, zwłaszcza jeśli planujesz spędzać tam większą ilość czasu ze względu np. na prasowanie. Zatroszcz się również o dobrą wentylację, by odzież (i ściany) nie pleśniały.
Cenny lifehack: przemyśl dobrze projekt pralni przed przystąpieniem do prac remontowych – zaplanuj odporne na wilgoć pokrycie ścian, terakotę na podłodze, kratkę ściekową oraz odpowiednie podłączenie kanalizacji.
Co umieścić w funkcjonalnej pralni
Wiele zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz. Ale są elementy, które koniecznie powinny znaleźć się w dobrze zaprojektowanej pralni, by po prostu pełniła ona swoje funkcje. I nie jest to tylko pralka automatyczna, choć zdecydowanie odgrywa tu główną rolę. Im większą powierzchnię masz do dyspozycji, tym lepiej, ale już w pokoju o metrażu ok. 4 m kw swobodnie da się zorganizować niezbędne strefy.
Optymalnie przestrzeń pralni powinny wypełnić:
- pralka automatyczna oraz suszarka bębnowa (jeśli ją przewidujesz),
- zamykana szafka lub półki na detergenty,
- blat roboczy do składania ubrań,
- umywalka lub zlew gospodarczy,
- kosze na segregację prania,
- wieszak lub drążek do wieszania odzieży,
- miejsce na deskę do prasowania z żelazkiem oraz suszarkę.
W większym metrażu łatwiej będzie wydzielić i zorganizować poszczególne strefy. Możesz pozwolić sobie wtedy na większy blat z ładną umywalką, użyteczną przy ręcznym praniu czy płukaniu, a także większą ilość koszy do prania, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, kiedy pranie od razu będzie sortowane, a nie dopiero przed umieszczeniem go w bębnie pralki. Ale w mniejszym pomieszczeniu, stosując różnego rodzaju sprytne zabiegi, np. wysuwane kosze czy szuflady lub schowki, również swobodnie rozmieścisz niezbędne elementy.
Tu pomocna może okazać się przemyślana zabudowa. Urządzenia dostępne obecnie na rynku nie tylko spełniają marzenia każdej pani domu o szybkim i przedłużającym życie ubrań praniu, ale są też bardzo estetycznie i designersko zaprojektowane.
Przykładem mogą być pralki Electrolux z linii Perfect Care. Oszszczędny, minimalistyczny design i proste linie obudowy kwalifikują pralki i suszarki Electrolux do roli ładnego mebla w twojej pralni. Są ciche, ekonomiczne, a ich użycie bezpieczniejsze dla naszej planety, ponieważ dostosowują zużycie wody i energii w zależności od wielkości wsadu. Funkcja wytwarzania pary podczas prania minimalizuje ryzyko zagnieceń i sprawia, że rzadziej będziesz zmuszona korzystać z deski do prasowania. Jeśli jednak wolisz opcję zabudowy, skorzystaj z serii sprzętu przeznaczonego właśnie do tej roli.
Na pewno dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie półki czy miejsca w szafie przeznaczonego do schowania suszarki do rozwieszenia ubrań czy deski do prasowania z żelazkiem. Odpowiednią zabudową możesz też uporządkować przestrzeń pralni i nadać jej lepsze proporcje.
Jak zadbać o wystrój wnętrza
To ważny element, kiedy cały dom jest zaprojektowany w określonym stylu. Troszcząc się o ergonomiczny układ pomieszczenia i funkcjonalność stref, możesz jednocześnie połączyć to z miłym dla oka wystrojem. Kolory dobierz w zależności od wielkości pralni – pamiętaj, że jasne optycznie powiększą przestrzeń, ciemniejsze dodadzą jej za to charakteru. Kolor glazury, wodoodpornej tapety lub farby na ścianach czy terakoty na podłodze wkomponuj w styl całej aranżacji. Zwróć uwagę, by całość była odporna na wilgoć oraz łatwa do utrzymania w czystości.