Stworzenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu nie należy do prostych zadań, dlatego warto powierzyć je fachowcom lub skorzystać z gotowego projektu. Nawet jeśli nie będziesz samodzielnie projektować ogrodu, warto poznać podstawowe zasady aranżacji przestrzeni wokół domu oraz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - jakie funkcje powinna ona spełniać.
Stworzenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu nie należy do prostych zadań, dlatego warto powierzyć je fachowcom lub skorzystać z gotowego projektu. Nawet jeśli nie będziesz go projektować samodzielnie, warto poznać podstawowe zasady aranżacji przestrzeni wokół domu oraz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - jakie funkcje powinna ona spełniać.
Już na etapie projektowania domu dobrze jest zastanowić się nad aranżacją ogrodu, który przecież nie tylko zdobi posesję, ale również pomaga odizolować się od ruchliwej ulicy, tłumiąc hałas oraz przepływ zanieczyszczeń. Jego projekt obejmuje przede wszystkim kompozycje roślinne, ale również określa rodzaj nawierzchni i niezbędne elementy małej architektury, takie jak altana czy miejsce na grilla. Koszty takiego przedsięwzięcia obliczysz tutaj.
Wymarzony ogród krok po kroku
Ogród na lata to ogród dobrze zaprojektowany, dlatego jego aranżację najlepiej powierzyć fachowcom. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zaplanować przestrzeń wokół domu, możesz skorzystać z gotowych projektów dostępnych w internecie, katalogach czy biurach. By dobrze zaplanować ogród, weź pod uwagę przede wszystkim komfort jego użytkowania. Garaż, śmietnik, kompostownik, a może miejsce na składowanie drewna kominkowego? To wszystko trzeba przewidzieć w projekcie. Warto zrobić to jak najwcześniej, gdyż wtedy każdy element będzie ze sobą dobrze korespondował.
Dobrze jest na przykład przewidzieć miejsce do grillowania z dala od okien sypialni, a plac zabaw dla dzieci widoczny np. z okien kuchni.
Wymarzony ogród krok po kroku
Projektując ogród, zacznij od wypisania twoich oczekiwań i tego, co chcesz w nim mieć. Inaczej bowiem będzie wyglądał ogród, jeśli masz dzieci, a inaczej, jeżeli mieszkasz samotnie i szukasz ciszy i spokoju. Warto również połączyć poszczególne funkcje ogrodu - dzięki temu można uzyskać sporo miejsca (np. podjazd do garażu może służyć z powodzeniem jako boisko do gry w koszykówkę).
Jeśli urządzasz przyjęcia, trzeba będzie znaleźć w ogrodzie miejsce na grilla i wygodny kącik do jedzenia. Gdy w domu są dzieci, dobrze byłoby wygospodarować przestrzeń na plac zabaw oraz miejsce do biegania czy grania w podwórkowe gry. Warto też przewidzieć w ogrodzie spokojny, cichy kącik do odpoczynku z książką.
Wymarzony ogród krok po kroku
Jeżeli twoją pasją jest uprawianie roślin, warto urządzić w ogrodzie choćby niewielki warzywnik. Podobnie, jeżeli zawsze marzyło ci się oczko wodne albo piękne kwiatowe rabaty. W projekcie warto również uwzględnić przestrzeń niezagospodarowaną, którą można będzie wykorzystać w przyszłości, chociażby na plenerową imprezę.
Wymarzony ogród krok po kroku
Gdy już zaplanujesz wszystkie funkcje ogrodu, pora wybrać jego styl. Może być on nowoczesny, romantyczny, angielski, japoński lub wiejski. Ważne, żeby korespondował z domem i nie był od niego oderwany stylistycznie.
To, w jakim stylu chcesz mieć ogród, należy przemyśleć również pod względem czasu, jaki możesz poświęcać na jego pielęgnację. Ogrody o prostych liniach, uporządkowane, wymagają dużego nakładu pracy. Jeśli nie masz go zbyt wiele, przyjrzyj się propozycjom, które nie wymagają dużego zaangażowania, np. rodzimym gatunkom roślin o niewielkich wymaganiach siedliskowych czy łatwym w uprawie iglakom.
Wymarzony ogród krok po kroku
Dobrze jest zaprojektować ogród, uwzględniając ukształtowanie terenu, jaki masz do zagospodarowania. Jeśli działka znajduje się na nierównym terenie, to zamiast na siłę go wyrównywać i dostosowywać do własnych pomysłów, lepiej potraktować to jako zaletę i zaaranżować ogród z uwzględnieniem tarasowego układu przestrzeni. Nierówności terenu dają dużo możliwości aranżacyjnych - dobrze zaprojektowane mogą być bardzo atrakcyjne dla oka.
Wymarzony ogród krok po kroku
Częstym błędem przy projektowaniu ogrodu jest dobieranie zbyt wielu różnych gatunków roślin. Przez to zamiast pięknego efektu, naszym oczom ukazuje się chaos nie do okiełznania. Pamiętaj, że ogród musi stanowić całościową kompozycję, najlepiej, jeśli znajdą się w niej elementy, które się powtarzają. Dobrze jest posadzić kilka roślin trwałych w uporządkowanym układzie, a swoją potrzebę zmian spełniać poprzez sadzenie urozmaiconych roślin jednorocznych.
Kolejnym błędem jest sadzenie roślin jeszcze przed budową domu lub w jej trakcie. Często okazuje się, że takie działania utrudniają późniejsze zaplanowanie ogrodu. Rośliny, które już urosły, nie nadają się do przesadzania, choć kompletnie nie wkomponowują się w wymarzoną wizję ogrodu.