Trwa ładowanie...

Jak zadbać o taras, żeby był czysty i cieszył przez lata?

Położenie tarasu to dopiero początek przygody, która oczywiście obejmuje relaksujące poranne kawy przed wyjazdem do pracy oraz grillowe uczty z rodziną i przyjaciółmi. Żeby te chwile trwały jak najdłużej i były jak najprzyjemniejsze, to oczywiście trzeba odpowiednio zadbać o powierzchnię tarasu. Podpowiemy pokrótce, jak możecie to zrobić.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Impregnacja tarasu wydłuża jego trwałość Impregnacja tarasu wydłuża jego trwałość Źródło: Adobe Stock
d2a4c06
d2a4c06

Sprzęt

Zanim przejdziemy do obsługi konkretnych materiałów, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Do doraźnego czyszczenia najlepiej używać po prostu dużej miotły, ale od czasu do czasu będą wymagane gruntowne prace i wtedy warto mieć pomocnika. Na rynku jest sporo urządzeń do czyszczenia tarasów i przy zakupie przede wszystkim należy sprawdzić, jakie są obsługiwane powierzchnie, a tymi mogą być drewno, kostka brukowa lub tworzywo sztuczne. Jeżeli to już macie ustalone, to warto zwrócić uwagę, czy sprzęt ma możliwość podłączenia wody. Często jest to szybko złączka pozwalająca na podpięcie węża ogrodowego. Dzięki temu kompleksowo wykonacie cały zabieg. W niektórych modelach jest też regulacja prędkości obrotowej. Urządzenia do czyszczenia tarasów różnią się też tzw. średnicą roboczą.

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są myjki ciśnieniowe, które wypłukują brud. Decydując się na takie urządzenie należy sprawdzić maksymalne deklarowane przez producenta ciśnienie, a także ilość akcesoriów dodatkowych, możliwość wlania detergentu do osobnego zbiornika i oczywiście długość węża, która będzie stanowiła o jego mobilności. Myjki ciśnieniowe można też wykorzystać np. do mycia samochodu, a nawet do czyszczenia mebli tapicerowanych. Ceny są podobne jak w przypadku wspomnianych wcześniej urządzeń przeznaczonych konkretnie do tarasów i kostki brukowej.

Drewno

Tarasy z naturalnego drewna należą do najbardziej wymagających. Można wyczyścić je zarówno na sucho, jak i na mokro. Trzeba też pamiętać o olejowaniu, które ma na celu zakonserwowanie materiału. Warto mieć na uwadze, że ta czynność powinna być przeprowadzana raz na jakiś czas, ponieważ powłoka olejowa nie ma wiecznej wytrzymałości. Najpierw należy wyczyścić taras na sucho i tutaj przydadzą się specjalne urządzenia, a następnie użyć wody i na końcu zabrać się za olejowanie. Dlatego właśnie warto postawić na urządzenie do czyszczenia, które ma przyłącze wody.

d2a4c06

Kostka brukowa

Ten materiał jest narażony na pojawianie się mchu, a jeżeli jest ułożony także na podjeździe, to oczywiście na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powodowane przez płyny eksploatacyjne pojazdów. Tutaj także można zadziałać dwuetapowo. Maszyna do czyszczenia w trybie suchym pomoże pozbyć się niechcianej roślinności, a opcja mycia lub osobna myjka pozwolą uporać się z pozostałymi zabrudzeniami. Korzystając z myjki ciśnieniowej, warto dodać środek odplamiający. Po wszystkim kostkę powinno się zaimpregnować.

Tworzywo sztuczne

O deski kompozytowe warto dbać już od samego początku, a więc umyć je tuż po ułożeniu. Na rynku jest wiele środków do mycia kompozytów, które pomogą pozbyć się trudnych zabrudzeń pozostałych po pracach budowlanych i montażowych. Tworzywo sztuczne jest łatwe w obsłudze, ponieważ do mycia wystarczy użyć wody, więc myjka ciśnieniowa sprawdzi się doskonale. Należy pamiętać, by nie przekraczać temperatury 60 stopni Celsjusza i ciśnienia 100 bar. Wszelki plamy należy usuwać od razu po ich wystąpieniu, ponieważ mogą nawet odbarwić materiał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2a4c06
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2a4c06