Jak zadbać o higienę materaca?

Jak dbasz, tak masz. Nie wystarczy tylko kupić materac i się na nim położyć. To nie takie proste. Żeby nie stracił swoich właściwości, trzeba go pielęgnować, podobnie jak dbamy o higienę naszego domu. Przy umiejętnym obchodzeniu się z materacem i przestrzeganiu podstawowych zasad użytkowania jesteśmy w stanie spowolnić proces jego zużycia. Ale równie ważna jest dbałość o jego walory estetyczne. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, iż nasz sen będzie należał do przyjemnych i zdrowych oraz pozwoli na zachowanie wszystkich właściwości materaca przez długi czas.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

02.08.2022 16:48

Każdy materac posłuży nam dłużej, jeśli będziemy o niego dbać. Natomiast brak odpowiedniej pielęgnacji skróci czas jego użytkowania, nawet o dwa lata. Szczególnie jeżeli posiadamy drogi model, który jest zbudowany z wielu komponentów o cechach prozdrowotnych i relaksacyjnych, to warto go pielęgnować, tak aby jak najdłużej korzystać z jego właściwości.

Za przykład niech posłuży materac micropocketowy Santorini firmy Fabryka Dobrych Materacy. To wyjątkowy model o unikalnych właściwościach. Jego bazę stanowi formatka micropoketowa, charakteryzująca się bardzo wysoką elastycznością punktową. Setki małych sprężynek umieszczonych w kieszonkach z tkaniny sprawiają, że każda część ciała leżącej na nich osoby jest odpowiednio podparta. Po jednej stronie użytkowej materaca znajduje się naturalny, posiadający właściwości antyalergiczne, wkład z włókien kokosa. Dodatkowo przełożony jest włóknem klimatyzującym, by zwiększyć cyrkulację powietrza. Druga strona wyposażona została w warstwę pianki termoplastycznej VISCO. Ten rodzaj tworzywa reaguje na temperaturę i siłę nacisku, doskonale odwzorowując kształt sylwetki śpiącego. Całość okala ekskluzywny pokrowiec Tencel Border. Jest niebywale przyjemny w dotyku, a jego wytrzymałe, biodegradowalne włókna zapewniają odpowiedni komfort wypoczynku niezależnie od pory roku. Pokrowiec wyróżnia się również niebanalnym designem i dużą odpornością na uszkodzenia. Dodatkowo ma właściwości antyalergiczne, nie rozciąga się i zapewnia dobrą wentylację.

Santorini to nowoczesny model hybrydowy dla wymagających. Jeżeli zakupiliśmy materac typu premium z linii produktowej Luxury Home FDM, o tak bogatych walorach użytkowych, to odpowiednio o niego dbając, sprawimy, że będzie można się cieszyć nim przez długi czas. Dzięki zabiegom higienicznym znacząco spowolnimy jego zużycie. Co istotne, zadbany materac zdecydowanie dłużej będzie utrzymywał swoje właściwości i świeży wygląd, przez co sen na nim będzie znacznie zdrowszy i przyjemniejszy.

© materiały partnera

Po pierwsze ochrona

Przed wszystkim zapobiegajmy uszkodzeniom i zanieczyszczeniom, które później będzie nam trudno usunąć. Dobrze jest zatem stosować ochraniacz na materac, który stanowi ochronę przed zabrudzeniami jego powierzchni. Jeżeli jest wodoodporny, to mamy pewność, że poranna kawa, herbata czy sok pomarańczowy, tak chętnie spożywane w łóżku, nie poplamią materaca. Taki ochraniacz powinien być czyszczony kilka razy w roku. Możemy również dokupić materac nawierzchniowy (inna nazwa to nakładka lub topper), przez co bazowy materac będzie lepiej chroniony, a przy tym znacząco zwiększy się nasz komfort podczas snu lub wypoczynku. Warto zwrócić uwagę również na pokrowiec na materac. Jeżeli jest solidny i hydrofobowy, to zdecydowanie umożliwi zachowanie czystości wkładu i wydłużenie jego żywotności. Ważne, aby był również szybko i prosto zdejmowany, najlepiej wyposażony w zamek błyskawiczny. Wówczas możemy odświeżyć zarówno wkład, jak i pokrowiec. Jest to praktyczne rozwiązanie dla seniorów, osób obłożnie chorych i dzieci, bo jak wiadomo to właśnie im najczęściej zdarza się zabrudzić materac.

Odkurzanie

Materac należy regularnie odkurzać, ponieważ kurz i zanieczyszczenia mogą wnikać w strukturę jego zewnętrznej warstwy. Do tego wystarczy dobry odkurzacz. Drobnoustroje kochają wręcz kurz, gdyż jest dla nich środowiskiem rozwoju. Dlatego należy często i dokładnie czyścić materac do spania – najlepiej odkurzaczem o dużej mocy ssania i z filtrem antyalergicznym. Wówczas zatrzyma to alergeny wewnątrz urządzenia i zapobiegnie przedostaniu się ich do otoczenia. Ten sposób czyszczenia powinno się robić dosyć często – 2 do 3 razy na miesiąc. Z kolei jeśli nie będziemy regularnie tego robić, to brud wniknie głębiej w materac i będzie problem z dokładnym jego usunięciem.

© materiały partnera

Czyszczenie parą wodną

Czyszczenie materaca na mokro jest znacznie skuteczniejsze, niż odświeżenie go wyłącznie odkurzaczem. Sprawdzą się w tym myjki parowe. Wystarczy użyć ich 3 lub 4 razy w roku. Wówczas możemy mieć pewność, że gorąca para usunie wszelkie drobnoustroje takie jak bakterie, grzyby i roztocza. Czyszczenie parowe pozwoli nam zachować antyalergiczne właściwości naszego materaca na dłużej. Jak na razie jest to najlepszy sposób walki z roztoczami kurzu domowego. Jest to ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia metoda dezynfekcji, ponieważ nie używamy tu żadnych chemikaliów. Szczególnie jest ona zalecana dla dzieci i wszystkich alergików. Istotne jest aby przed użyciem gorącej pary wodnej dobrze odkurzyć nasz materac. Wówczas cząsteczki pary bez problemu wnikają w szczeliny jego poszycia, usuwając wszystkie zanieczyszczenia oraz zabijają pod wpływem temperatury roztocza i inne mikroorganizmy. Nie wszyscy producenci zalecają tą technikę czyszczenia, dlatego zanim to zrobimy należy zapoznać się z instrukcja pielęgnacji dołączona do materaca

Wietrzenie

Równie ważne jest wietrzenie. Dotyczy to sypialni, jak i materaca. Sposobem na pozbycie się wilgoci w materacu jest codzienne pozostawienie otwartego okna sypialni na co najmniej 15 minut. Podczas snu materac pochłania pot z naszego ciała oraz wilgoć z powietrza. Należy wówczas zdjąć pokrowiec i dać mu pooddychać. Dobrze jest to robić często, wykorzystując czas kiedy na nim nie śpimy, czyli podczas wakacji lub wyjazdów weekendowych. Nowoczesne materace najczęściej posiadają kieszonki ze sprężynami i materiały umożliwiające przewiew powietrza w jego wnętrzu. Także zastosowane dodatkowe warstwy umożliwiają swobodną cyrkulację. Takim komponentem jest na przykład warstwa lateksowa, w której umieszczone są specjalne kanaliki. Pod wpływem jakiegokolwiek ruchu na materacu spręża się ona i rozpręża, przez co transportuje do środka powietrze. To umożliwia wydmuchiwanie wszelkich zanieczyszczeń i utrzymanie odpowiedniej higieny. Jeżeli posiadamy balkon, to można na nim przewietrzyć małe, dziecięce materacyki, najlepiej w suchy i słoneczny dzień. Pozbędziemy się wówczas wilgoci i nieświeżego zapachu.

© materiały partnera

Suszenie

Kolejną zasadą użytkowania jest odpowiednie ułożenie materaca tak, aby zapewnić mu stały przewiew. Powinien znajdować się na stelażu łóżka o odpowiednim rozstawie listew. Nie kładziemy go bezpośrednio na podłodze, ponieważ uniemożliwiamy wówczas odpowiedni przepływ powietrza wokół dolnej części materaca, w którym gromadzi się wilgoć. Nie powinno się również ścielić łóżka zaraz po wstaniu. To bardzo ważne by wilgoć nagromadzona w nocy mogła wyparować z pościeli i materaca - wystarczy na to 20 minut dziennie. Dotyczy to również narzuty i koca, które są najczęściej zrobione z mało przewiewnych materiałów, blokujących prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki tym prostym i regularnym czynnościom będziemy redukować wilgoć, a tym samym hamować rozwój pleśni, roztoczy i innych drobnoustrojów.

Obracanie

Oprócz higieny materaca istotne jest także dbanie o jego prawidłowy kształt. Chodzi tu o to, aby uniknąć deformacji powstałej w wyniku punktowego działania ciężaru i kształtu naszego ciała. Powstaje ona w strefach, w których najczęściej leżymy i siadamy. Nie można doprowadzić do takiej sytuacji, gdzie jedna strona materaca będzie zdecydowanie bardziej eksploatowana niż druga. Dlatego powinniśmy 3 lub 4 razy w roku obracać materac o 180 stopni, zamieniając miejscami strefę podparcia głowy z tą odpowiedzialną za stopy. W przypadku materacy dwustronnych obracamy je na drugą stronę. Dzięki temu chronimy go przed szybszym zużyciem i pozwalamy wrócić do pierwotnego kształtu. Taki zabieg pozwoli nam dłużej go użytkować. Pamiętajmy, że mimo prawidłowej eksploatacji i dbania o higienę, każdy materac się zużywa. Średnio przyjmuje się, że żywotność materaca to około 4 lata. Wówczas przychodzi taki moment, że należy go wymienić na nowy. Często bywa tak, że materac jest czysty, zadbany lecz jest odkształcony i wyeksploatowany. Albo zachowuje nadal swoją formę, ale z różnych powodów nie można już go na doczyścić, tak aby wciąż był świeży i nadawał się do spania. Wtedy jedyną opcją jest zakup nowego modelu.

© materiały partnera

Czyszczenie chemiczne

Niektóre firmy zalecają czyszczenie chemiczne, a inne nie. W tej kwestii należy kierować się przede wszystkim informacjami, które zamieścił w karcie gwarancyjnej producent. Znajdziemy tam wskazówki jak prać, w jakiej temperaturze i w jaki sposób go czyścić żeby nie uszkodzić materaca lub pokrowca. Jeżeli takiej informacji brakuje, zawsze można skorzystać z infolinii, wysłać zapytanie pocztą elektroniczną do producenta lub salonu sprzedaży, a także poszukać informacji w internecie.

Zastosowanie poniższych wskazówek sprawi, że będziemy także z niego zadowoleni, a łóżko będzie dla nas miejscem relaksu, wypoczynku i odprężenia:

  1.  Każdy materac należy wietrzyć.
  2. Pościel również trzeba wietrzyć.
  3. Należy regularnie obracać materac.
  4. Zalecane jest kupno nakładki.
  5. Obowiązkowo kupić zakupić ochraniacz.
  6. Należy regularnie odkurzać materac.
  7. Unikać siedzenia na jego krawędzi.
  8. Na bieżąco usuwać plamy.
  9. Czyścić z użyciem odpowiednich do tego środków chemicznych.
  10. Używać myjki parowej do dezynfekcji.
Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie