Trwa ładowanie...

Jak zacząć własną przygodę ze ściegami? Porady dla miłośnika szycia na maszynie

Poczuliśmy nagle chętkę do projektowania ubrań, a może po prostu nie chcemy przepłacać za krawca? Niezależnie od tego dlaczego rozpoczynamy przygodę z szyciem, musimy zakupić do tego celu odpowiednią maszynę. Jaką wybrać?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak zacząć własną przygodę ze ściegami? Porady dla miłośnika szycia na maszynie
Źródło: iStock.com
d16b42x

*Magia szycia *
"Zabawa w przebieranki zaczyna się w wieku 5 lat. I tak naprawdę nigdy się nie kończy" – powiedziała kiedyś projektantka Kate Spade. Wielu z nas swoją przygodę ze światem mody zaczęło w dzieciństwie przed lustrem, przymierzając ubrania często o kilka rozmiarów za duże. Pamiętamy również głośną maszynę do szycia babci albo mamy, spod której igły wychodziły prawdziwe cuda. Czas mija, a maszyna do szycia wciąż pozostaje narzędziem niebywale przydatnym w naszych domach. Pozwala nam zabawić się w projektanta ubrań, uszyć zasłony bądź serwetki. Dzięki niej możemy też szybko zacerować dziury w ubraniach, podwinąć firanki bądź skrócić spodnie. Ile przyjdzie nam zapłacić za podobne urządzenie?

Jeśli zależy nam jedynie na naprawie ubrań i oszczędzeniu na wizytach u krawca, wystarczy nam zwykła mechaniczna maszyna do szycia, która kosztuje nawet mniej niż 400 zł. Urządzenia z większą ilością opcji, idealne dla początkujących, to już wydatek rzędu 600-700 zł. Możemy zakupić również maszynę elektroniczną za cenę powyżej 1 tys. zł, bądź nawet komputerową za 2 tys. zł albo więcej. Skoro jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z szyciem, postawmy na maksymalną funkcjonalność za korzystną cenę.

Przydatne opcje
Zacznijmy od mechanicznej maszyny do szycia. Czym różni się ona od bardziej zaawansowanych wersji? W modelu mechanicznym rodzaj ściegu musimy ustawić manualnie. Pod nazwą ściegu kryje się oczywiście odcinek nici przewleczonej przy szyciu między jednym a drugim nakłuciem igły. Proste, prawda? W maszynie mechanicznej ścieg wybieramy za pomocą pokrętła lub suwaka. Nie wyręczą nas w tym programy dostępne w droższych modelach. Więcej za to się nauczymy!

Na jakie opcje maszyny do szycia powinniśmy zwrócić uwagę podczas decydowania się na zakup? Na pewno przyda nam się możliwość płynnej regulacji szerokości i gęstości ściegu. Zrobimy sobie w ten sposób przysługę, jeśli zamierzamy dużo szyć. Co dalej? Równie ważna jest możliwość zmiany położenia igły oraz regulacji położenia stopki. Wiele urządzeń posiada nawet kilka rodzajów stopek do wyboru. Warto się z nimi zapoznać. Na rynku dostępne są na przykład stopki do wszywania zamków lub podwijania brzegów materiału. Oszczędzą nam wiele niepotrzebnej pracy.
Inne akcesoria, które ułatwią nam szycie (i życie) to: nawlekacz igły, prujka oraz nożyk w obudowie maszyny, służący do obcinania nici podczas pracy lub po jej zakończeniu.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, Fot: flickr.com / Steffen Zahn / CC BY 2.0

Liczba ściegów
Ściegi dzielą się na użytkowe oraz dekoracyjne. Te pierwsze mają przede wszystkim łączyć różne materiały, bądź naprawiać je. Drugie zaś pełnią funkcje ozdobne. Ile rodzajów ściegów można wykonać przy pomocy maszyny do szycia? Teoretycznie istnieje… ponad 1000 kombinacji! Oto kilka najpopularniejszych odmian:
• Prosty. Używany do łączenia i cerowania tkanin – każda maszyna go posiada
• Zygzakowaty. Przydatny do wszywania guzików i gumek. Razem ze ściegiem prostym stanowi absolutną podstawę szycia na maszynie
• Łańcuszkowy. Ma charakterystyczny zaokrąglony kształt. Może pełnić zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne
• Stębnowy. Przeplatający nić górną z dolną – tworzy jedną nieprzerwaną linię
Obecnie nawet tańsze modele mechanicznych maszyn do szycia posiadają do wyboru około 10–15 typów ściegów. Coraz popularniejsze są również ściegi owerlokowe, które umożliwiają szycie dwiema, trzema, a nawet czterema nićmi. Trudno sobie wyobrazić szycie ubrań z dzianiny bez tej opcji, dlatego upewnijmy się, że nasza maszyna posiada ją, zanim zabierzemy się do pracy.

Maszyna na lata
Oprócz udogodnień ważna jest również solidna konstrukcja i wytrzymałość urządzenia. Zainwestujmy w maszynę do szycia o metalowej budowie. Również silnik urządzenia powinien wytrzymać długą pracę. Chodzi tu zarówno o cienkie (bawełna, jedwab), jak i grubsze materiały (skóra, filc). Dlatego powinniśmy szukać maszyn z silnikami o mocy przynajmniej 70 W, choć najlepiej jeśli jest 80 W.
Również gwarancja urządzenia ma znaczenie. Przy tańszych modelach wynosi ona zwykle 24 miesiące. Producenci marek maszyn do szycia z wieloletnim stażem dają aż 36 miesięcy gwarancji na swoje urządzenia. Warto więc zapłacić za jakość, jeśli chcemy się długo cieszyć naszą maszyną do szycia.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d16b42x

Podziel się opinią

Share
d16b42x
d16b42x