Jak zaaranżować kominek zewnętrzny?
Ciepło i urok kominka docenimy także na tarasie. Zobacz, jak zbudować palenisko zewnętrzne, żeby dobrze spełniało swoją funkcję i było ozdobą ogrodu.
25.04.2017 | aktual.: 26.04.2017 11:19
Kto nie ma sentymentu do nocnych ognisk, pieczenia kiełbasek, zakopywania ziemniaków w popiele i wpatrywania się w ogień? A przecież wszystkie te atrakcje możemy mieć u siebie dzięki kominkowi zewnętrznemu. Postawimy go nawet na niedużej miejskiej posesji i to bez pozwolenia na budowę. To także wspaniała alternatywa dla grilla.
W jakim miejscu?
Kominek można postawić blisko budynku mieszkalnego lub w otoczeniu małej architektury ogrodowej. Z tarasu będziemy mieć blisko do domu i co najważniejsze – do kuchni. Z kolei na podeście w głębi ogrodu można podziwiać ogień również z domu, a dodatkowo łatwiej stworzyć kempingową atmosferę. Aby korzystać z kominka także w czasie deszczu, warto posadowić go na tarasie w miejscu osłoniętym od wiatru i zadaszonym. Dobrym miejscem będzie załom ścian i podcień. Jeśli mamy kominek w salonie, można zbudować na tarasie bliźniaczy. Tarasowy powstanie wówczas na ”plecach” wewnętrznego. W ogrodzie najlepiej będzie w sąsiedztwie altany lub pergoli. A jeśli chcemy mieć kominek wśród roślin ozdobnych, wystarczy utwardzony fragment gruntu i ścieżka łącząca z domem. Przyda się blisko ujęcie wody. Wokół kominka powinno być też dość przestrzeni, by zaaranżować letnią jadalnię – siedziska oraz stół.
Dobrze wpasowany
Kominek można zbudować według indywidualnego zamysłu lub kupić gotowy. Do wyboru mamy wiele form i kształtów. Kominki zewnętrzne mogą być wyposażone nie tylko w palenisko, okap, półkę i przestrzeń na drewno, ale także ruszt, blachę do smażenia, wędzarnię, suszarnię itp. Kominek na dużych posesjach często jest łączony ze stacjonarnym grillem i letnią kuchnią.
Oddalone od budynku konstrukcje raczej wkomponowuje się w zabudowę ogrodową, z kolei bliskie sąsiedztwo domu narzuca styl architektoniczny budynku. Kominek powinien być spójny z bryłą budynku, utrzymany w podobnej kolorystyce i najlepiej zbudowany z pokrewnych materiałów. Okładzina często nawiązuje do elementów wykończeniowych elewacji, cokołu lub komina. Przy nowoczesnym budynku sprawdzą się proste, minimalistyczne formy, a do domu tradycyjnego czy w wiejskim stylu możemy dostawić kominek rustykalny.
Kominek bliźniaczy
Bliźniacze kominki buduje się po obu stronach ściany przylegającej do tarasu. To tańsze niż stawianie dwóch niezależnych konstrukcji. Oszczędność dają wspólne elementy konstrukcyjne. Każdy kominek musi mieć własny przewód kominowy, ale mogą mieć wspólną obudowę. Należy pamiętać, że ściana między bliźniaczymi kominkami musi być odpowiednio zabezpieczona, a budowa zewnętrznego paleniska podlega tym samym zasadom co wewnętrznego. Kominek na tarasie powinien być usytuowany jak najbliżej komina i posadowiony na płycie fundamentowej na tej samej wysokości, na której znajduje się ława fundamentowa ściany zewnętrznej budynku. Gotowe kominki należy stawiać z zachowaną dylatacją między ścianą fundamentową i nośną budynku. Analogicznie do wewnętrznego kominek zewnętrzny musi mieć komin sięgający ponad dach domu – 40 cm powyżej kalenicy.