Jak wykorzystać właściwości lecznicze sosny
Receptura naszych babek sprawdza się do dzisiaj. Warto zebrać młode pędy, by przyrządzić syrop z sosny, który pomoże na przeziębienie i kaszel, a także wzmocni organizm. Smakosze dodają go do popołudniowej herbaty lub polewają nim delikatne naleśniki. Podajemy wskazówki, jak samemu przygotować sosnowy eliksir zdrowia.
28.02.2019 | aktual.: 28.02.2019 18:08
Syrop z sosny – pozyskiwanie zioła z pączków sosny
Syrop z pędów sosny zwany jest także syropem majowym, ponieważ w połowie maja pędy osiągają odpowiednią długość ok. 12 cm. Niektórzy zielarze – gemmoterapeuci, zajmujący się pozyskiwaniem pączków różnych roślin – mają odmienne zdanie, kiedy zbierać pączki. Uważają, że już w marcu można zebrać malutkie pędy i przygotować syrop z pączków sosny. Najczęściej zbieramy pędy z młodej sosny pospolitej Pinus silvestris, która jest drzewem dominującym w polskim krajobrazie. Pamiętajmy, że niektóre gatunki sosny są prawnie chronione. Nie zbieramy więc pędów i szyszek limby, kosodrzewiny czy sosny błotnej.
Kierując się troską o drzewo, nie zrywajmy pączków tylko z jednej sosny. Omijajmy również drzewa rosnące przy drogach narażone na zanieczyszczenia. Do zbioru pędów z młodej sosny potrzebny będzie ostry nóż, kosz i rękawiczki ochronne, ponieważ po odcięciu pędu wypłynie spora ilość lepkiego olejku. Pozyskane pączki, ułożone w przewiewnym koszyku, dotrą bezpiecznie do domu.
Jakie substancje zawierają pędy z młodej sosny?
Pączki sosny zawierają wiele wartościowych substancji. Należą do nich:
- olejki eteryczne, tzw. monoterpeny: pinen, limonen, dipenten, felandren oraz octan berylu, charakteryzujący się przyjemnym zapachem. Olejek sosnowy Oleum Pini sylvestris stosowany jest w medycynie do wieków w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Jest również dodawany do rozgrzewających maści, zdrowotnych kąpieli oraz stanowi składnik Fitolizyny – leku moczopędnego, pomagającego w usuwaniu złogów z nerek,
- flawonoidy – przeciwutleniacze wspomagające usuwanie z organizmu wolnych rodników. Ich obecności zawdzięczamy wolniejsze starzenie się skóry, wzmocnienie naczyń krwionośnych, przypisuje się im także działanie antynowotworowe,
- witamina C oraz garbniki – mają właściwości przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne,
- gorycze – powodują wzrost łaknienia,
- obecne są także: kwasy żywiczne – prowadzone są badania naukowe nad ich wpływem na leczenie epilepsji; sole mineralne – mają dobroczynny wpływ na mocne kości; cukry dodające energii.
Właściwości zdrowotne
Syrop z pędów sosny stosowany jest na kaszel i chrypkę. Dzięki wykrztuśnemu działaniu pomaga złagodzić stany zapalne górnych dróg oddechowych. Napary, nalewki i syrop z młodych pędów sosny to niezastąpione naturalne lekarstwo na stany zapalne i gorączkowe. Specyfiki łagodzą bóle stawów i mięśni, działają rozgrzewająco, wzmacniają osłabiony organizm i dodają energii. Stosowane są na dolegliwości nefrologiczne, działają moczopędnie i przeciwbiegunkowo.
Jak zrobić syrop?
Do przygotowania syropu potrzebne będą szklane słoje (dokładnie umyte, a najlepiej wyparzone) oraz zebrane sosnowe pędy i cukier.
Oto najprostszy przepis na syrop z pędów sosny:
- 1 kg pędów czyścimy z okrywającej je brązowej łuski.
- Pędów nie myjemy, a jedynie przeglądamy, czy nie mają, np. owadów.
- Przekładamy do słoja warstwę pędów i przesypujemy je warstwą cukru – na przemian, w stosunku 1:1. Każdą warstwę należy solidnie ugnieść. Zamiast białego cukru możemy użyć cukru brązowego, miodu lub ksylitolu, czyli cukru brzozowego, zalecanego, np. osobom chorym na cukrzycę lub pragnącym się odchudzić.
- Pełny słoik zabezpieczamy, lekko dokręcając pokrywkę lub przewiązując gazę.
- Słój odstawiamy na słoneczny parapet na około 4 tygodnie.
- Syrop z czubków sosny jest gotowy, gdy nabierze złocistego, herbacianego koloru. Należy wówczas przecedzić płyn do wyparzonych ciemnych butelek, szczelnie zamknąć i odstawić do chłodnego, ciemnego pomieszczenia. W ten sposób można go przechowywać przez około 8 miesięcy.
Dawkowanie:
Gotowy syrop z czubków sosny zażywamy maksymalnie 4 razy dziennie, po 1 łyżce. Dla dzieci stosujemy mniejszą dawkę – podajemy 1 łyżeczkę syropu, maksymalnie 3 razy w ciągu dnia. Syrop z młodych pędów sosny jest słodki i smaczny, dlatego dzieci z chęcią poddają się kuracji. A może zainteresuje cię także przepis na syrop z cebuli?
Nalewka z sosny? Czemu nie?
Przepis na smaczną nalewkę o właściwościach zdrowotnych: na nalewkę z pączków sosny potrzebujemy około 1 kg świeżych oczyszczonych lub suszonych pędów. Przekładamy je do dużego słoja i ugniatamy. Całość zalewamy 1 litrem spirytusu i odstawiamy na 14 dni. Codziennie całość mieszamy. Następnie należy miksturę przecedzić. Spirytus zlewamy do butelki, a nasączone nim pędy przesypujemy cukrem, w taki sposób, jak się robi syrop z sosny. Po paru dniach powstanie syrop z czubków sosny. Po odcedzeniu, łączymy wcześniej odlany spirytus i syrop z pędów sosny. Mieszamy i nalewka jest gotowa. Stosujemy 1 łyżeczkę nalewki, 3-4 razy dziennie, na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Można dodać ją do herbaty. Niestety, nie nadaje się dla dzieci.
Jeżeli szukasz szerszych informacji na temat pielęgnacji różnych odmian sosny – sprawdź również te artykuły.