Jak wykorzystać domowy odkurzacz w walce ze smogiem?
Nieraz już pierwsze jesienne dni kojarzą się bardziej ze smogiem niż z opadającymi, wielobarwnymi liśćmi. Zamiast biernie narzekać na zanieczyszczone powietrze i marzyć, by pójść w ślady niedźwiedzi i po prostu przespać cały sezon grzewczy, zadbaj o jakość powietrza we własnym domu. Możesz w tym celu wykorzystać domowy odkurzacz. Podpowiadamy, jak to zrobić.
24.10.2019 12:38
Początek sezonu grzewczego rozpoczyna długi ciąg dni, w których ustalone przez Światową Organizację Zdrowia bezpieczne normy stężenia w powietrzu drobnych pyłów zawieszonych zostają znacznie przekroczone. Jesienią i zimą również łatwo o zabrudzenia w domu. Kurz, pyły, zaschnięte błoto czy piasek – oto bardzo częsty widok na naszych podłogach począwszy od października. Codzienne odkurzanie jest więc konieczne, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają alergicy, małe dzieci, kobiety w stanie błogosławionym lub osoby przewlekle chore.
Dobry, czyli jaki? Odkurzacz na sezon grzewczy
Bardzo komfortowym rozwiązaniem, idealnym i do szybkiego odświeżenia podłogi, jak i eliminacji kurzu czy pyłów są odkurzacze bezprzewodowe – pionowe oraz ręczne — które wystarczy po prostu wyciągnąć ze stacji dokującej i włączyć. Warto jednak mieć na uwadze dwie wady tych modeli. Po pierwsze, czas pracy akumulatora odkurzacza bezprzewodowego jest stosunkowo krótki, ponieważ wynosi zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po drugie, odkurzacze akumulatorowe mają z reguły słabszą moc niż tradycyjne modele sieciowe. Jesienią i zimą nie tylko częściej sięgamy pod odkurzacz, ale i sama czynność odkurzania trwa zwykle dłużej – o ile oczywiście zależy nam na dokładnym wymieceniu z domu zanieczyszczeń. Nieodzowne staje się użycie sprzętu o odpowiedniej mocy silnika oraz ssania, który przy okazji nie rozładuje się w połowie pracy. W przypadku tradycyjnych odkurzaczy sieciowych nie musisz obawiać się, że sprzątanie zostanie rozdzielone na dwa akty z kilkugodzinną przerwą na ładowanie akumulatora.
Odkurzanie tekstyliów domowych
Tekstylia domowe to prawdziwe siedlisko kurzu, roztoczy oraz zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych. Do odkurzania tapicerki świetnie sprawdzi się lekki i poręczny odkurzacz ręczny, z którego pomocą bez problemu wyczyścisz nawet najgłębsze zakamarki sofy. Sieciowy odkurzacz może być równie skuteczny, ale w tym przypadku konieczne będzie użycie odpowiednich końcówek, np. ssawki tapicerskiej lub turboszczotki w odpowiednim rozmiarze. Odkurzając z pomocą turbo- lub elektroszczotki, koniecznie miej na uwadze fakt, że najlepiej sprawdzają się w duecie ze sprzętem o dużej mocy (minimum 750-800 W). Nie bez znaczenia jest również stopień wypełnienia worka/pojemnika odkurzacza. Pusty lub prawie pusty pojemnik to po prostu lepsza efektywność tej końcówki.
Filtry HEPA – nie tylko dla alergików
Polecane dla alergików i osób wzmagających się z astmą lub atopowym zapaleniem skóry odkurzacze z filtrami HEPA sprawdzą się także w walce z zanieczyszczonym powietrzem w domu lub mieszkaniu. Ta opracowana w trakcie II wojny światowej technologia wyłapywania z powietrza cząsteczek umożliwia nie tylko wychwycenie i neutralizację pyłków, bakterii czy pleśni, ale także drobnego pyłu zawieszonego. Dobry filtr HEPA jest w stanie wychwycić praktycznie w całości cząsteczki PM10 oraz w znacznej części PM2,5. Im wyższa wartość wskaźnika filtru HEPA, tym lepszego oczyszczenia powietrza możesz się spodziewać. Dostępne na rynku filtry do użytku domowego, posiadające najwyższy wskaźnik (H14) wyłapują nawet do 99,97% zanieczyszczeń z powietrza. Twój odkurzacz nie posiada filtru HEPA? Nie martw się. Coraz więcej producentów umożliwia ich zakup i prosty montaż w komorze odkurzacza.
Wykorzystaj odkurzacz do aromaterapii
Wbrew pozorom olejki eteryczne mogą mieć wiele wspólnego z odkurzaniem oraz walką ze smogiem. To jeden z najskuteczniejszych, a jednocześnie naturalny i przystępny cenowo sposób na zmniejszenie negatywnego wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. Olejek eukaliptusowy, sosnowy, herbaciany, rozmarynowy czy lawendowy świetnie sprawdzają się nie tylko do odświeżenia powietrza. Działają antybakteryjnie, odkażająco oraz wzmacniają układ oddechowy, dzięki czemu zmniejszają zdrowotne koszty długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze we własnych czterech ścianach.
Do antysmogowej aromaterapii nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Nasączoną kilkoma kroplami olejku tkaninę umieść w worku lub – w przypadku modeli bezworkowych – pojemniku odkurzacza. Możesz także po prostu wciągnąć ją za pomocą ssawki pod koniec sprzątania. Nie lubisz rozwiązań DIY? Coraz więcej producentów oferuje gotowe oczyszczające kompozycje zapachowe (np. w postaci specjalnych pałeczek lub granulek) wykorzystujące właściwości olejków eterycznych.
Globalne rozwiązania antysmogowe pozostaw politykom i ekologom. Możesz jednak z sukcesem zawalczyć o zdrowe i czyste powietrze w domu – także w sezonie grzewczym. Jak się okazuje, nie trzeba przy tym inwestować w dodatkowy sprzęt, ponieważ zwykły odkurzacz może być nie mniej przydatnym narzędziem w walce ze smogiem.