Jak wykorzystać beton architektoniczny w nowoczesnym mieszkaniu? Porady i inspiracje
01.03.2017 09:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na salony wkroczył jakiś czas temu, ale nadal nie traci na popularności. Beton architektoniczny znajduje coraz to nowe zastosowania w nowoczesnych wnętrzach, a co za tym idzie, wciąż zaskakuje: wyglądem, praktycznością i użytecznością.
Na salony wkroczył jakiś czas temu, ale nadal nie traci na popularności. Beton architektoniczny znajduje coraz to nowe zastosowania w nowoczesnych wnętrzach, a co za tym idzie, wciąż zaskakuje: wyglądem, praktycznością i użytecznością.
Zalety betonu
Beton ma ogromne możliwości aranżacyjne. Umiejętnie zastosowany odnajdzie się w każdym mieszkaniu, nadając mu wyjątkowy charakter. Świetnie komponuje się z wnętrzami ciepłymi, zimnymi, doskonale współgra z różnymi materiałami. Wbrew przekonaniom, może być niezwykle przyjemny w dotyku, a dzięki nowoczesnej technologii wytwarzania, nie musi być ciężki.
Wszechstronny beton
Beton jest uniwersalny. W mieszkaniu najczęściej wykorzystywany jest na podłogach i ścianach zamiast tradycyjnych podłóg drewnianych, paneli i kafelków. Ale to nie koniec jego możliwości aranżacyjnych. Wykonane z niego krzesła i stoły stanowią wyjątkową alternatywę dla nowoczesnych mebli drewnianych, ze szkła czy tworzyw sztucznych, a betonowe donice sprawdzą się tam, gdzie istnieje potrzeba podkreślenia piękna natury w stylu modern.
Meble we wnętrzach nowoczesnych
Betonowe meble najlepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Umiejętnie zastosowane stają się w nich designerskim konkurentem dla tych najpopularniejszych, wykonanych z drewna, metalu czy szkła. Nie są już także propozycją tylko dla najodważniejszych. Coraz częściej sięgają po nie osoby chcące posiadać w salonie wyposażenie nawiązujące do najnowszych trendów.
Concretne meble
Beton może być wykorzystywany jako tworzywo główne mebli lub ich element uzupełniający. Wyposażenie wykonane z niego w całości to propozycja bardziej odważna, choć na pewno już nie tak zaskakująca jak jeszcze kilka lat temu.
Betonowe szafki, regały, stoliki czy stołki nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Często surowość materiału łagodzona jest przez kształty – smukłe i zaokrąglone. Coraz chętniej beton pojawia się w mieszkaniach także jako materiał uzupełniający w postaci blatów, siedzisk i innych części składowych mebli. Łączenie go z różnymi materiałami to metoda na skuteczne ocieplenie jego wizerunku. Bardzo dobrze wygląda w towarzystwie drewna, tekstyliów (np. filcu, poduch) i metalu.
Ściany i podłogi w betonie
W nowoczesnych mieszkaniach betonowe płyty z powodzeniem zastąpią panele, parkiety i ceramikę. Dzięki nim, przestrzeń zyska zdecydowanie na awangardowości. Można je układać na całej płaszczyźnie podłogi lub ściany albo łączyć z innymi materiałami (drewno, cegła). Beton stosuje się też jako element dekoracyjny, tworząc z niego bardzo modne różnorodne wzory lub mozaiki. Sprzyja temu kolorystyka płyt, oscylująca wokół bieli i szarości. Monochromatyczne barwy sprawiają, że beton doskonale współgra z nowoczesnymi materiałami, takimi jak: drewno, metal, szkło, skóra czy tworzywa sztuczne.
Donice w concretnym wydaniu
Betonowe donice to rozwiązanie idealne dla nowoczesnych wnętrz. Ich surowe piękno, minimalizm i kubiczne kształty sprawiają, że świetnie komponują się z rożnymi aranżacjami, od nowoczesnych począwszy na bardziej tradycyjnych zakończywszy. Największym atutem donic może być funkcja unifikacyjna. Umiejętnie zastosowane staną się idealnym łącznikiem spalającym stylistycznie wnętrze i zewnętrze mieszkania. Użyte w salonie, na tarasie, w przedpokoju, przed drzwiami wejściowymi czy w ogrodzie połączą każdą przestrzeń i zmienią ją w wyjątkową.
Beton „betonowi” nie równy
Beton jest nadal bardzo modny i często występuje we wnętrzach również w postaci materiałów go imitujących lub przypominających. Decydując się na wykorzystanie betonowych produktów we wnętrzach, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, o jaki efekt nam chodzi? Czy chcemy postawić na surowe piękno, moc i szczególne właściwości prawdziwego betonu czy może postawić na jego odpowiedniki, które, choćby nie wiadomo jak bardzo były udane, są jednak ciągle imitacją?
Więcej o betonie architektonicznym na www.modernline.info.pl