WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne

Ławy fundamentowe usztywniają konstrukcję nośną budynku i przenoszą obciążenia do gleby. Aby mogły spełniać swoje zadanie, muszą zostać odpowiednio zezbrojone prętami stalowymi. Fundament składający się wyłącznie z betonu nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji. Podpowiadamy, jak wykonać trwałe zbrojenie, na co warto zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne
(Shutterstock)

Ławy fundamentowe usztywniają konstrukcję nośną budynku i przenoszą obciążenia do gleby. Aby mogły spełniać swoje zadanie, muszą zostać odpowiednio zezbrojone prętami stalowymi. Fundament składający się wyłącznie z betonu nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji. Podpowiadamy, jak wykonać trwałe zbrojenie, na co warto zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać.

Od czego zacząć?

Prace rozpocznij od wytyczenia przyszłego budynku i przygotowania podłoża. Fundament może być wylany bezpośrednio w glebie lub w specjalnym szalunku z desek (opcja zalecana). Przed wylaniem zaprawy należy wykonać dokładne zbrojenie. Do prac wykorzystuje się stalowe pręty o średnicy 12-16 mm. Łączy się je tzw. strzemionami wykonanymi z prętów o średnicy ok. 6 mm.

Co ciekawe, większość projektów nie ma dokładnych wytycznych dotyczących prawidłowego ułożenia prętów. Określona jest jedynie ich średnica oraz długość. Zbrojenie fundamentów trzeba rozplanować samemu, przy zachowaniu podstawowych zasad sztuki budowlanej.

Koszt budowy fundamentów można obliczyć, korzystając z ** kalkulatora internetowego**.

Jak wykonać niezbędne prace?

Pręty tworzą szkielet przestrzenny usytuowany na osi ławy fundamentowej. Każda ściana zbrojenia składa się z czterech prętów podłużnych (zwanych głównymi) o średnicy 12, 14 lub 16 mm. Dla zapewnienia trwałości należy połączyć je strzemionami o średnicy 6 mm. Strzemiona pozwalają na delikatne przemieszczenie się prętów podczas betonowania fundamentów. Dzięki temu ława będzie jeszcze wytrzymalsza.

Zwróć też uwagę na to, że pręty główne trzeba łączyć na zakładkę. Sugerowane odległości pomiędzy łączeniami to:

  • 50 cm przy prętach z gładkiej stali.
  • 40 cm przy prętach ze stali żebrowanej.

Wszystkie pręty muszą być dokładnie połączone. Połączenia można wykonać ręcznie przy użyciu zwykłego drutu wiązałkowego, to jednak dość czasochłonne rozwiązanie. Prace znacznie ułatwi i przyspieszy wykorzystanie automatycznej wiązarki. Niestety koszt zakupu takiego narzędzia jest dość wysoki. Za dobrej jakości wiązarkę do zbrojeń trzeba zapłacić przynajmniej 5000 zł.

Zbrojenie ław nie jest zbyt skomplikowane, musisz jednak zwrócić szczególną uwagę na naroża. Wszystkie pręty podłużne łączą się ze sobą w narożach i przy skrzyżowaniach ław. Wymagają dokładnego zakotwiczenia, które zagwarantuje, że przyszła ława będzie równomiernie przenosiła obciążenia (co z kolei zminimalizuje ryzyko pękania ścian).

Zbrojenia naroża można wykonać na dwa sposoby. Sposób pierwszy to wygięcie końcówek prętów głównych pod kątem 90o. Pręty o średnicy do 16 mm można wygiąć samodzielnie, jednak większa średnica wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Zbrojenie powinno przypominać w narożach literę L. Wygięcia prętów głównych muszą nachodzić na zbrojenie ławy do niej prostopadłej. Długość wygięcia to przynajmniej 15 cm (chyba że projekt budowlany przewiduje inne długości).

Zastosowanie wygięcia końcówek prętów głównych to prosta i skuteczna metoda wykończenia naroży zbrojeniowych, jednak w niektórych przypadkach wykorzystuje się też inny sposób łączenia. Zamiast wyginania prętów głównych można zastosować dodatkowe wzmocnienie. Są nim dodatkowe pręty narożne, wygięte pod kątem 90o. Dodatkowy pręt narożny przypomina literę L. Umieszcza się go przy każdym miejscu połączeń przeciwległych prętów głównych i solidnie przytwierdza do zbrojenia. Tak wykonana konstrukcja może być bardzo odporna i wytrzymała. Musisz jednak pamiętać, że dodatkowe pręty narożne powinny mieć tę samą średnicę co pręty główne. W przeciwnym razie szkielet zbrojenia nie będzie wystarczająco odporny. Niewłaściwie wykonane naroża nie będą w stanie równomiernie przekazywać obciążeń do gleby.

Czy warto wykonywać prace samodzielnie?

Jeżeli nie masz doświadczenia budowlanego, samodzielne wykonanie prac może nie być najlepszym pomysłem. Tego typu roboty mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji budynku i dlatego warto je powierzyć specjalistom.

Wykonanie fundamentów wcale nie musi być drogie. Najważniejsze to poświęcić trochę czasu na odpowiednie poznanie rynku i pozyskanie ofert przynajmniej od kilku firm budowlanych. Najłatwiejszym sposobem na zrobienie tego jest **skorzystanie z tego formularza**. Po jego wypełnieniu otrzymasz oferty od lokalnych firm zainteresowanych realizacją twojego zlecenia. To doskonały sposób zarówno na znalezienie najlepszej oferty, jak i na pozyskanie argumentów do inwestycji cenowych z wybranym wykonawcą.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Tworząc dobre zbrojenie, musisz pamiętać o jakości i czystości użytych materiałów. Pręty powinny być dokładnie oczyszczone z łuszczących się zabrudzeń, plam oleju, błota, smaru bądź tłuszczu. Tego typu substancje zmniejszają przyczepność mieszanki betonowej i mogą zmniejszyć wytrzymałość zbrojenia. Jeśli zauważysz łuszczący się nalot na prętach, usuń go jeszcze przed rozpoczęciem prac zbrojeniowych.

Niektóre pręty stalowe docierają na plac budowy z lekkimi śladami korozji. Nie przejmuj się tym. Delikatny, rdzawy nalot zwiększa przyczepność z mieszanką betonową, a zbrojenie fundamentów nie traci swoich właściwości.

Pamiętaj też, że przed wylaniem betonu należy dokonać odbioru zbrojenia. Po zakończeniu prac trzeba sprawdzić jakość wszystkich połączeń, ocenić stan szalunku, usytuowania podkładów itp. Zbrojenie fundamentów musi przejść kontrole przed wylaniem betonu. Owa kontrola jakości powinna zostać zanotowana w dzienniku budowy.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.