Jak wyczyścić żelazko? Poradnik krok po kroku

Brązowe plamy po przypaleniu, szorstka i brunatna powłoka, zatkane otwory na parę – tak wygląda żelazko, które absolutnie nie nadaje się do prasowania, ale do gruntownego wyczyszczenia. Jeśli tego nie zrobimy, zniszczymy ulubione ubrania i tkaniny, a żelazko wkrótce będzie nadawało się do wymiany. Na szczęście mycie urządzenia nie należy do trudnych zadań i nie wymaga specjalistycznych środków. Jak skutecznie wyczyścić żelazko domowymi sposobami? Przejdź do lektury poradnika!

Jak wyczyścić żelazko? Poradnik krok po kroku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

16.07.2020 17:23

Materiał Partnera: Homebook.pl

Jak często należy myć żelazko?

Najczęściej czyścimy żelazko wtedy, kiedy jego powierzchnia jest mocno zabrudzona i uniemożliwia prasowanie. Eksperci radzą, aby czyszczenie przeprowadzać znacznie częściej.

"Zaleca się systematyczne mycie urządzenia, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest w nienagannej kondycji" – mówi Sandra Kotarska z portalu wnętrzarskiego Homebook.pl – "Dotyczy to przede wszystkich zbiornika na wodę oraz otworów na parę – to w tych miejscach łatwo osadza się kamień lub osad, a nawet pleśń czy glony, jeśli urządzenie nie było używane przez długi czas. Nie zapominajmy o stopie żelazka, do której łatwo przylegają włókna tkanin czy kurz. Regularne przemywanie powierzchni zminimalizuje ryzyko powstania chropowatych i trudnych do usunięcia smug".

Czym myć żelazko?

Do czyszczenia urządzenia możemy wykorzystać zarówno sklepowe preparaty, jak i domowe środki do czyszczenia. Oto najlepsze metody na dokładne wyczyszczenie żelazka:

  • soda oczyszczona – czyli tani i uniwersalny środek do czyszczenia. Wystarczy wymieszać sodę i wodę w proporcji 2:1, aby uzyskać gęstą pastę, która usuwa zabrudzenia i przypalenia na stopie żelazka.
  • ocet – przydatny do rozpuszczania kamienia i osadu. Ściereczkę nasączamy octem, przykładamy do stopy żelazka i pozostawiamy na pół godziny, a następnie przemywamy powierzchnię wodą. Rozcieńczony ocet z wodą (1:1) świetnie nadaje się również do udrażniania otworów na parę. Miksturę należy wlać do zbiornika na wodę, ustawić najwyższą parę i odczekać, aż urządzenie wykorzysta całą wodę.
  • zmywacz do paznokci – pozwoli usunąć uporczywe zabrudzenia, plamy oraz przebarwienia po przypalonych tkaninach. Zwilżamy wacik i przemywamy brudne miejsca na stopie żelazka.
  • płyn do mycia naczyń – do regularnego przemywania powłoki możemy wykorzystać domowe detergenty: mydło, płyn do mycia naczyń czy delikatne środki chemiczne.
  • specjalistyczne środki – producenci oferują skuteczne preparaty przeznaczone wyłącznie do czyszczenia żelazek: sztyfty do usuwania zwęglonych plam, odkamieniacze, ściereczki, gąbki czy spraye.
Obraz
© Materiały prasowe

Jak umyć żelazko? Instrukcja krok po kroku

Zanim przejdziemy do czyszczenia żelazka, upewnijmy się, że urządzenie zostało odłączone od prądu i wystudzone. Wylewamy wodę ze zbiornika i – jeśli jest taka potrzeba – płuczemy wnętrze parę razy.

Najpierw przechodzimy do przemywania otworów na parę. Wykorzystujemy do tego patyczki do uszu namoczone w roztworze z octu i wody. Zaschnięty kamień i osad możemy delikatnie usunąć za pomocą drewnianej wykałaczki. Następnie do pojemnika na wodę wlewamy tę samą mieszankę na bazie octu, włączamy żelazko i ustawiamy najwyższą temperaturę z maksymalnym wyrzutem pary. Bierzemy do ręki żelazko i trzymamy w poziomie nad ściereczką bądź zlewem – po chwili z otworów powinna wydobywać się woda oraz rozpuszczony kamień.

Urządzenie odłączamy od zasilania i płuczemy zbiornik na wodę. Przecieramy wystudzoną stopę żelazka mokrą ściereczką, usuwając resztki osadu. Następnie przechodzimy do mycia całej powierzchni. Wykorzystujemy do tego wyżej opisane środki (domowe bądź specjalistyczne) oraz delikatne akcesoria do mycia: ściereczki, gąbki czy drewniane szpatułki, które nie zarysują powłoki urządzenia.

Obraz
© Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)