Jak wyczyścić przypalony garnek? Metody, które cię nie zawiodą

Jak wyczyścić przypalony garnek? Metody, które cię nie zawiodą

Aby uporać się z przypalonym garnkiem - nawet z zaschniętym osadem - trzeba znać dobry sposób na czyszczenie. Do wyboru jest kilka metod, w zależności od tego, co masz pod ręką i w domowej spiżarni. Poznaj sprawdzone sposoby na przypalony garnek.

Aby uporać się z przypalonym garnkiem - nawet z zaschniętym osadem - trzeba znać dobry sposób na czyszczenie. Do wyboru jest kilka metod, w zależności od tego, co masz pod ręką i w domowej spiżarni.
Garnki, które trudno domyć, to powszechna zmora. Szorowanie zwykłymi środkami jest uciążliwe i zmusza do użycia siły, co niejednokrotnie niszczy powłokę naczynia, a efekt jest znikomy. Aby przypalenie odeszło bez konieczności silnego tarcia, należy użyć odpowiednich środków i cierpliwie pozwolić im działać. Podstawą efektywnego czyszczenia jest bowiem czas.
Najbardziej dostępnym środkiem pozwalającym uporać się z przypaleniem w garnku jest sól. Dno z zabrudzeniem należy zasypać grubą jej warstwą, następnie dolewamy ciepłej wody, dzięki czemu utworzy się papka. Odstawiamy garnek na noc, a rano brud powinien dać się łatwo usunąć. Uporczywy osad, który mimo nocnego zabiegu nie chce się odspoić, trzeba potraktować w inny sposób. Do garnka wsypujemy kilka łyżek soli i zalewamy wodą. Ustawiamy na kuchni i gotujemy. Po wylaniu wody dno powinno być czyste. Gdy pozostają jeszcze jakieś zabrudzenia, czynność można powtórzyć.

1 / 6

Przypalony garnek

Obraz
© Shutterstock

Ocet najczęściej mamy w domu, zwłaszcza jesienią, ale oprócz pikli nadaje się również do czyszczenia. Do garnka wlewamy trzy czwarte szklanki octu i tyle wody, aby przykryła dno. Do roztworu wsypujemy 3 łyżki soli i całość zagotowujemy. Gdy woda zawrze, zestawiamy z ognia i pozostawiamy w garnku na noc.

2 / 6

Przypalony garnek

Obraz
© Shutterstock

Soda oczyszczona to niezawodny środek i remedium na wiele domowych problemów. Niewielka ilość wody z rozpuszczoną sodą poradzi sobie z przypalonym osadem. Najczęściej wystarczy pozostawić roztwór w garnku na noc, aby spalenizna całkowicie odeszła. Jeśli jest zbyt uporczywa, podgrzejmy płyn.

3 / 6

Przypalony garnek

Obraz
© Shutterstock

Cola nadaje się do doczyszczania bardzo zabrudzonych powierzchni i odrdzewia nawet zapieczone śruby. Doskonale przeczyszcza odpływy kanalizacji i doczyszcza przypalone garnki. Wystarczy wlać ją do naczynia i odczekać dłuższy czas. Można też colę podgrzać do momentu, aż garnek będzie czysty.

4 / 6

Przypalony garnek

Obraz
© Shutterstock

Ryż też czyni cuda. Najtańszy, zwyczajny, sypki ryż wsypujemy na spód garnka i wlewamy trochę wody. Całość gotujemy, aż zabrudzenia znikną. Zamiast sypkiego można również użyć ryżu w torebce. Wówczas najpierw wkładamy ją do garnka, a następnie przykrywamy warstwą wody.

5 / 6

Przypalony garnek

Obraz
© Shutterstock

W plenerze czy na działce, gdy jesteśmy pozbawieni środków pomocniczych, wystarczy przypaleniznę potraktować piaskiem i mchem w roli gąbki. Niestety jest to metoda pracochłonna, jednak o wiele bardziej skuteczna niż mycie na morko zmywakiem. Niestety piasek rysuje i może być zbyt inwazyjny dla powierzchni garnka.

6 / 6

Przypalony garnek

Obraz
© Shutterstock

Proszek do prania działa podobnie jak soda oczyszczona. Rozpuszczamy go w garnku z wodą. Całość gotujemy, aż dno zostanie oczyszczone. To doskonały sposób na błyszczący garnek.
Uwaga! Soda oczyszczona oraz proszek do prania nie nadają się do czyszczenia garnków emaliowanych, gdyż mogą zmatowić ich powierzchnię, a nawet uszkodzić powłokę naczynia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)