Trwa ładowanie...

Jak wyczyścić piekarnik bez chemii? Wypróbuj sprawdzone, domowe sposoby

Czasem może się zdarzyć, że zapuścimy nasz piekarnik tak, że dosłownie zarośnie on brudem. Niekiedy zabrudzenia są tak silne, że standardowe środki zawodzą i wtedy warto sięgnąć po stare, domowe i sprawdzone sposoby.

Share
Jak wyczyścić piekarnik bez chemii? Wypróbuj sprawdzone, domowe sposoby
Źródło: Shutterstock.com
d159ov9

Jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem?

Jeśli chcesz wypróbować domowe sposoby na czyszczenie piekarnika, to podstawowymi substancjami potrzebnymi do tego celu będą soda oczyszczona i ocet, ale przyda się też pasta do zębów. Octu nie musimy się obawiać, gdyż jego bardzo charakterystyczny zapach dość szybko się ulatnia.

Czyszczenie piekarnika zaczynamy od tego, że wyjmujemy z niego wszystko, co się tam znajduje. Jeśli są to jakieś brudne kratki czy ruszty, najlepiej jest je od razu namoczyć w naczyniu (miska, brodzik)
, w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie wymiatamy z wnętrza wszystkie resztki jedzenia i inne odpadki, które w ten sposób jesteśmy w stanie usunąć.

d159ov9

Teraz trzeba przygotować nasz własny środek do mycia. Bierzemy sodę oczyszczoną, dodajemy ocet i wodę w ten sposób, żeby powstała papka, substancja o konsystencji pasty. Ilość sody zależy od wielkości piekarnika, jeśli jest on średniej wielkości, to powinny wystarczyć 3-4 łyżki. Za pomocą miękkiej ściereczki lub starej szczoteczki do mycia zębów nakładamy ją na brudne miejsca, po czym… czekamy, aż zacznie to działać. Dodatkowo w przypadku bardzo silnych zabrudzeń możemy takie miejsce posypać solą, uzyskując efekt lekkiego peelingu.

Jak umyć przypalone drzwiczki piekarnika?

Sposobem na skuteczne umycie drzwiczek i szybek piekarnika jest ich wykręcenie jednej z nich, po czym należy dokładnie przygotować miksturę. Wazelina oraz denaturat to podstawa do czyszczenia drzwiczek piekarnika, ponieważ denaturat dobrze rozpuszcza plamy z tłuszczu, natomiast wazelina zmiękczy brud w przypadku zbyt opornych zabrudzeń. Wystarczy odrobinę nanieść na wybrane miejsce drzwiczek lub szybki, po czym odczekać kilka minut i wytrzeć pozostałość wilgotną ściereczką.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Jak wyczyścić kurki do sterowania?

Chcąc dokładniej wyczyścić kurki, najpierw je odkręć i umieść je w occie w taki sposób, żeby były całkowicie zanurzone. Powinny tak poleżeć przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie możemy zająć się tym, na czym pokrętła są osadzone, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca za kurkami, gdzie tłusty brud bardzo chętnie się zbiera. Trzeba je spryskać, np. atomizerem, mieszaniną octu i ciepłej wody, w proporcjach 2/3 octu i 1/3 wody. Odczekujemy przynajmniej minutkę i zaczynamy dokładnie myć te miejsca gąbką. Brud powinien łatwo dać się usunąć, a jeśli tak się nie dzieje, musimy zwiększyć intensywność działania naszych środków. Szczególnie oporne miejsca trzeba potraktować czystym octem, a jeśli nawet to nie przyniesie rezultatu, należy punktowo nałożyć na te miejsca sodę oczyszczoną.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
d159ov9

Podziel się opinią

Share
d159ov9
d159ov9