Trwa ładowanie...

Jak wyczyścić nagrobek? Praktyczne porady nie tylko na 1 listopada

Jesienią obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. To dzień zadumy i szczególnej pamięci o tych, którzy spoczywają na cmentarzach. Już wcześniej Polacy ruszają do nekropolii, by przygotować groby na 1 listopada. To sprawia, że w święto można spokojnie oddać się zadumie. Jak zadbać o grób? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czyszczenie nagrobka to zabieg, który warto przeprowadzać regularnieCzyszczenie nagrobka to zabieg, który warto przeprowadzać regularnieŹródło: Adobe Stock, fot: DANIEL JEDZURA
d2z9ckd
d2z9ckd

Z racji tego, że cmentarze nie są osłonięte, nagrobki i przestrzeń dookoła nich jest narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także pojawianie się mchu i chwastów. Dlatego warto dbać o miejsce spoczynku bliskich nie tylko przed 1 listopada, ale regularnie przeprowadzać zabieg sprzątania. Dzięki temu będziecie mieć mniej pracy, a nagrobek pozostanie bez skaz na długie lata.

Z czego wykonuje się nagrobki?

Materiałami najczęściej używanymi do produkcji nagrobków są kamienie naturalne, a wśród nich królują marmur, granit i piaskowiec. Nie należą one do najtańszych, ale jednocześnie są łatwe w pielęgnacji. Często spotyka się też nagrobki z lastriko. Materiał ten imituje marmur i granit. Jego użycie jest powszechne w branży budowlanej do podłóg, schodów, parapetów, kafelków, blatów i stołów. Za najłatwiejszy w utrzymaniu w czystości uchodzi granit, ponieważ nie trzeba go zabezpieczać przed wpływem warunków atmosferycznych.

Jak czyścić nagrobek?

Do mycia nagrobka będzie potrzebna ciepła woda i miękka szmatka lub gąbka. W przypadku nagrobków wykonanych z naturalnego kamienia należy unikać stosowania ostrej chemii, ponieważ ta przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Chcąc skorzystać z dodatkowych środków czystości najlepiej zaopatrzyć się w preparaty do czyszczenia kamienia naturalnego. Inaczej jest z lastriko, które bez obaw można potraktować środkiem do mycia naczyń, sodą oczyszczoną, a w skrajnych przypadkach nawet amoniaku lub denaturatu. Fundamenty grobu zazwyczaj są wykonane z betonu, więc można je czyścić wodą i płynem do mycia naczyń lub detergentem.

Do czyszczenia marmuru wystarczy użyć ciepłej wody, ponieważ wszelkiego rodzaju chemia może doprowadzić do zmatowienia powierzchni. Po umyciu nagrobek trzeba dokładnie osuszyć. W przypadku piaskowca konieczne jest nie tylko czyszczenie, ale także impregnacja przy pomocy specjalnego środka i pędzla. Jeżeli pojawi się mech, to najlepiej pozbyć się go przy pomocy drewna do usuwania mchu. Zabieg ten należy przeprowadzić przed myciem. W przypadku granitu nagrobki wykonane z czarnego i szarego nie wymagają impregnacji, ale pozostałe już tak, ponieważ brud może wedrzeć się do mikroskopijnych szczelin. Granit najpierw odkurza się szczotką, a dopiero potem czyści na mokro.

Jak usunąć wosk z nagrobka?

Czasami może zdarzyć się, że np. pod wpływem temperatury palący się znicz pęknie i wosk wyleje się na nagrobek. Na szczęście jest na to kilka sposobów. Najprostszy to polanie go gorącą wodą i zdrapanie drewnianą szpatułką. Inną metodą jest użycie wody z octem w proporcji 3 łyżek octu na litr wody. Wcześniej jednak warto użyć tej mieszanki w mało widocznym miejscu, żeby sprawdzić, czy nie pozostawi plam lub odbarwień. Można również użyć szarego mydła lub wykonać pastę z tabletek do zmywarek albo proszku do prania.

Czym czyścić nagrobek?

Przy czyszczeniu nagrobka może pomóc myjka do okien. Takie urządzenie składa się m.in ze zbiorników na czystą i brudną wodę oraz miękkiej końcówki i gumowego ściągacza do wody. Myjki do okien mają zasilanie akumulatorowe i w większości modeli czas pracy wynosi od 60 do 100 minut. To w zupełności wystarczy do wyczyszczenia nagrobka. Na cmentarzu ciężko o ciepłą wodę, ale z tym problemem również można sobie poradzić – trzeba zaopatrzyć się w termos. Wystarczy wlać do niego gorącą wodę, która podczas podróży samochodem powinna utrzymać ciepłą temperaturę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2z9ckd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2z9ckd