Trwa ładowanie...

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Korzystamy z niego codziennie - by się szybko rozbudzić, odświeżyć lub zrelaksować w strumieniach gorącej wody. Jednak jest coś, co wywołuje niemałe frustracje użytkowników prysznica. To utrzymanie kabiny w czystości i pozbywanie się zacieków. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, by poradzić sobie z tym problemem i sprawić, by drzwi kabiny prysznicowej długo pozostawały przejrzyste.

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?Źródło: Fotolia
d5mrgl8
d5mrgl8

Korzystamy z niego codziennie - by się szybko rozbudzić, odświeżyć lub zrelaksować w strumieniach gorącej wody. Jednak jest coś, co wywołuje niemałe frustracje użytkowników prysznica. To utrzymanie kabiny w czystości i pozbywanie się zacieków. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, by poradzić sobie z tym problemem i sprawić, by drzwi kabiny prysznicowej długo pozostawały przejrzyste.

Po każdej kąpieli pod prysznicem na ścianach kabiny pojawiają trudne do usunięcia zacieki. Dlaczego tak się dzieje? Tafla szkła, z którego powstaje kabina, nie jest idealnie gładka – gdybyśmy przyjrzeli się jej pod mikroskopem, zauważylibyśmy pory i wyżłobienia. To właśnie w nich osadza się kamień, który sprawia, że szyba w kabinie traci walory estetyczne. Niszczy bowiem powierzchnię szkła i prowadzi do jego korozji.

Jak wyeliminować zacieki w kabinie prysznicowej?

Już na etapie wyboru kabiny prysznicowej można zadbać o to, by uniknąć problemów z zaciekami i kamieniem. Warto skorzystać z rozwiązań technologicznych, które ułatwiają utrzymanie jej w idealnym stanie. Można na przykład wybrać kabinę, w której szkło pokryte jest powłoką o właściwościach hydrofobowych.

- Na rynku dostępne są kabiny, których szklane tafle pokryte są specjalnymi powłokami ochronnymi nakładanymi podczas procesu obróbki szkła. Dzięki takiej powłoce krople wody nie utrzymują się na powierzchni szkła, tylko spływają, nie pozostawiając osadów. Utrzymanie takiej kabiny w czystości jest mniej pracochłonne, a do jej czyszczenia wystarczy miękka, wilgotna ściereczka. Co sześć miesięcy powłokę trzeba jednak odświeżyć środkiem oferowanym przez producenta armatury. Wystarczy ruchami okrężnymi rozprowadzić go miękką ściereczką, zostawić na pół godziny, a następnie wypolerować powierzchnię szkła i spłukać czystą wodą. Środek wniknie w mikropory i sprawi, że tafla stanie się gładka, odporna na osadzanie się zanieczyszczeń i rozwój drobnoustrojów – wyjaśnia Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway.

Czysta kabina: na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na uwagę zasługują także poszczególne elementy kabiny, takie jak zawiasy. Dobrze, gdy są zlicowane z taflą szkła, wtedy łatwiej się je czyści. Jeżeli decydujesz się na zakup kabiny z drzwiami przesuwnymi, sprawdź, czy mają opcję wypięcia drzwi. Brak szczelin i łatwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc pozwolą szybko uporać się z zabrudzeniami i osadem.

d5mrgl8

Pamiętaj jednak, że podstawową zasadą, którą należy się kierować, jest regularne spłukiwanie drzwi prysznicowych i osuszanie ich – np. ściągaczką do wody. Najlepiej robić to po każdej kąpieli.

Czym umyć kabinę prysznicową?

Podczas regularnego czyszczenia kabiny możesz nieświadomie uszkadzać szkło, a to sprawi, że zacieki będą trudniejsze do usunięcia. Częstym błędem jest używanie silnych preparatów o zbyt kwaśnym pH. Zamiast takich detergentów warto zaopatrzyć się w środki przeznaczone do czyszczenia kabin prysznicowych, które jej nie zniszczą. Jeśli nie masz takiego pod ręką, możesz użyć innych preparatów, np. do wyczyszczenia drzwi kabiny sięgnij po płyn do mycia szyb i luster.

Wybierając środki do czyszczenia kabin, zwróć uwagę na to, czy są delikatne i przyjazne dla środowiska. Odpowiednio dobrane preparaty nie uszkodzą powierzchni szkła i nie utworzą mikrozarysowań, które zmniejszają przejrzystość szkła i sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie próbować czyścić trudnych plam czy zacieków na sucho lub też usuwać osadów „metodą siłową”. Uporczywe zabrudzenia, takie jak tłuste ślady po palcach czy osad z mydła, usuniesz, używając gąbki nasączonej płynem do szyb, a następnie spłukując szkło czystą wodą

d5mrgl8

Aby drzwi kabiny błyszczały, możesz też wykorzystać niezawodny domowy środek czyszczący, czyli ocet. Roztwór wody i octu (w proporcjach 1:1) bez trudu usunie osad z twardej wody i mydła. W przypadku silnych zabrudzeń ocet warto lekko podgrzać. Po umyciu dokładnie spłucz i osusz drzwi kabiny.

d5mrgl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5mrgl8