Trwa ładowanie...
netPR
hałas
21-02-2017 11:59

Jak wyciszyć mieszkanie?

Jak wyciszyć mieszkanie?Źródło: Rockwool
d1swiyd
d1swiyd

Angielskie słowo „noise”, czyli hałas, pochodzi od łacińskiego „nausea”, co oznacza chorobę, nudności. Zbieżność nieprzypadkowa – od dawna przecież wiadomo, że dźwięk, jego intensywność, częstotliwość i głośność, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Szczególnie ważne jest to w domu, gdzie spędzasz większość czasu. Jak zatem wyciszyć mieszkanie i budować dom tak, aby zachować ciszę w domu?

Precyzyjne ujęcie kwestii hałasu jest trudne, gdyż granice jego tolerancji są dość płynne i zależą od indywidualnych predyspozycji psycho-fizycznych oraz kontekstu, w jakim to zjawisko występuje. Regularne badania naukowe potwierdzają jednak, że hałas poniżej dopuszczalnych norm 60 dB, zwłaszcza gdy jest długotrwały, może skutkować zaburzeniami układu nerwowego – zmęczeniem, spadkiem koncentracji i wydajności pracy oraz zwiększeniem poziomu stresu.

Niezbitym faktem jest więc to, że na radzenie sobie z hałasem organizm ludzki przeznacza bardzo duże ilości energii. Gdzie stanowi on największe zagrożenie dla zdrowia? Tam, gdzie odpoczywamy – we własnym domu.

Główne źródła hałasu w domu

Jak wynika z raportu Jacka Danielewskiego „Dom i Mieszkanie. Komfort Akustyczny”, aż 30% polskich gospodarstw domowych zmaga się ze stałym oddziaływaniem takiego natężenia hałasu, które zauważalnie obniża komfort ich użytkowania. Jakie są główne źródła problemu?

Po pierwsze – hałas powietrzny zewnętrzny (komunikacyjny), na który istotny wpływ ma poziom zurbanizowania, gęstość zaludnienia czy przepustowość ulic. Stały wzrost liczby pojazdów przy jednoczesnym braku lub znikomym przyroście dróg i obwodnic skutkuje spowolnionym ruchem samochodów osobowych i ciężarowych, generujących w aglomeracjach stałe tło akustyczne.

d1swiyd

Po drugie – hałas powietrzny wewnętrzny (pomiędzy pomieszczeniami), na który najbardziej narażeni są użytkownicy budownictwa wielorodzinnego i szeregowego. Składają się na niego typowe dźwięki bytowe: głośne wymiany zdań, hałas sprzętu technicznego czy urządzeń audio. Zwłaszcza te ostatnie często generują wyjątkowo uciążliwe dźwięki o niskiej częstotliwości.

Po trzecie – hałas uderzeniowy, czyli np. kroki, tupanie, stukanie czy trzaskające drzwi, które generują drgania w postaci dźwięków i „niosą się” po domu drogą powietrzną i/lub konstrukcyjną. Hałas ten bywa o tyle uciążliwy, iż potrafi docierać nawet do odległych od źródła hałasu pomieszczeń.

Odpowiednia izolacja akustyczna

Cisza i spokój to elementy, które tak jak każdą inną funkcjonalność domu warto gruntownie przemyśleć już na etapie projektowania. Jak odciąć się od niechcianych dźwięków?

– Jednym z rozwiązań jest zastosowanie tak zwanej podłogi pływającej z zastosowaniem skalnej wełny mineralnej. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie przenoszenia dźwięków uderzeniowych na konstrukcję – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL Polska. Skalna wełna mineralna jest też dobrym wyborem w przypadku konstrukcji pionowych. Ponieważ lepiej niż inne materiały izoluje dźwięki powietrzne, szczególnie warto zastosować ją przy budowie ścian działowych.

d1swiyd

Jak wyciszyć mieszkanie - najłatwiejsze sposoby

Jeżeli nie wiesz, jak wyciszyć mieszkanie już wybudowane, skorzystaj z gotowych rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się dźwięku, takich jak sufity podwieszane czy maty wygłuszające na podłodze. Materiałem wykończeniowym pochłaniającym fale dźwiękowe oraz drgania jest korek - śmiało możesz wykończyć nim ścianę oddzielającą cię od sąsiedniego lokalu, doskonale sprawdza się on także jako okładzina podłogowa.

Hałas można ograniczyć także na etapie wyposażania wnętrz - nie pozostawiając niezagospodarowanych ścian lub wręcz zagospodarowując je regałami pełnymi książek. Wpływa to znacznie na poprawę akustyki wnętrza. Dobrym pomysłem jest także zawieszenie na ścianie miękkiej tkaniny lub obrazów. Im więcej w pokoju miękkich materiałów - zasłon, firan, dywanów albo wykładzin, a nawet ozdobnych poduszek, tym lepiej będzie on tłumił dźwięki.

d1swiyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1swiyd