Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
wanna
24-07-2019 09:19

Jak wybrać wannę do łazienki?

Choć kabiny prysznicowe są praktyczne i zajmują mało miejsca, wanny wciąż cieszą się dużą popularnością w naszych domach. Są symbolem relaksu, prezentują się elegancko i nadają łazience bardziej stylowego wyglądu. Jaką wannę wybrać, by była solidna i pasowała pomieszczenia? Który model będzie najbardziej uniwersalny? Jaki rodzaj wanny do małej, a jaki do dużej łazienki? I ile to wszystko kosztuje?

Jak wybrać wannę do łazienki?Źródło: Materiały prasowe
d2ak438
d2ak438

Jaka wanna jest najbardziej solidna?

Wanna to sprzęt na lata, a konieczność jej wymiany często wiąże się z remontem całej łazienki. Szczególnie, jeśli jest zabudowana i trzeba skuwać kafelki, albo gdy reszta wyposażenia jest w tym samym stylu i po latach nie da się już dokupić pasującego modelu. Dlatego, wybierając wannę, zależy nam na tym, by była przede wszystkim wytrzymała i wyglądała jak najlepiej, jak najdłużej. Obecnie na rynku dostępne są modele:

 • żeliwne,
 • stalowe (emaliowane bądź metalowe),
 • akrylowe,
 • ze sztucznego marmuru.

Za najbardziej odporne uważane są wanny żeliwne i ze sztucznego marmuru. Mają one jednak sporą wadę – są ciężkie, a więc trudne w transporcie, przestawianiu i wniesieniu. Są też dużo kosztowniejsze niż pozostałe modele, ale wyglądają zdecydowanie bardziej luksusowo i uniwersalniej (mogą stanowić część wystroju łazienki nawet kilkanaście lat i dalej prezentować się stylowo).

Wadą wanny żeliwnej jest też to, że jest zimna w dotyku, co może być sporym dyskomfortem, np. jeśli chcąc oszczędzić wodę, podczas kąpieli zapełniamy zbiornik tylko do połowy. W przypadku modeli marmurowych nie ma tego problemu – ścianki zawsze są ciepłe.

Wanna żeliwna - czy warto Materiały prasowe
Wanna żeliwna - czy warto Źródło: Materiały prasowe

Jeśli chodzi o wanny stalowe – są znacznie lżejsze i tańsze. Raczej odporne na uszkodzenia i działanie detergentów, chociaż zdarza się, że emalia odpryśnie i pojawi się nieestetyczna czarna „plama”. Dużym minusem wanien tego typu jest też to, że woda w środku szybko się wychładza, a gdy napełniamy zbiornik, bardzo dudni. Plusem z kolei, że modele tego typu występują w wielu różnych (nawet bardzo fikuśnych) kształtach.

Wanna stalowa zalety Materiały prasowe
Wanna stalowa zalety Źródło: Materiały prasowe

Modele akrylowe są najmniej solidne i najbardziej podatne na zarysowania (a nawet powstawanie wgłębień). Są jednak odporne na rdzewienie i przebarwienia od kamienia. Występują również w wielu oryginalnych kształtach. Są bardzo lekkie więc wymiana i transport nie sprawiają problemu. Dużym plusem jest też to, że woda w wannie akrylowej dobrze zachowuje ciepło.

Wanna stalowa zalety Materiały prasowe
Wanna stalowa zalety Źródło: Materiały prasowe

Co ciekawe wanny akrylowe można wykorzystać także do tego, by umieścić „wannę w wannie”. To dobre rozwiązanie, jeśli w domu znajduje się stara i bardzo zniszczona wanna obudowana płytkami, a na remont całej łazienki nie ma czasu lub pieniędzy. Wówczas nowy model akrylowy (specjalny wkład) umieszcza się w starym zbiorniku i zyskuje zarówno natychmiastową poprawę wyglądu łazienki, jak i dodatkową wytrzymałość wanny oraz przedłużone utrzymywanie się ciepłoty wody.

d2ak438

Jak dobrać wannę do pomieszczenia – jaka wanna do małej lub dużej łazienki?

W zależności od tego, ile mamy miejsca w naszym wnętrzu, możemy wybrać wannę:

 • przyścienną – montowaną wzdłuż jednej lub dwóch ścian. Łatwą do wpasowania do wąskiego i długiego pomieszczenia lub ewentualnej wnęki;
 • narożną – umieszczaną w rogu pomiędzy dwoma ścianami, doskonałą do kwadratowych łazienek czy wnęk. Dzięki temu, że może być ścięta także w sposób asymetryczny, pozwala uzyskać więcej przestrzeni i ułatwić domownikom poruszanie się w niedużym pomieszczeniu;
 • wolnostojącą – idealną do dużych i przestronnych łazienek, montowaną zwykle pośrodku pomieszczenia. Nie wymagającą żadnej zabudowy, dzięki czemu wygląda elegancko i nowocześnie;
 • do zabudowy – wpuszczaną w podłogę lub wymagającą obłożenia płytkami, częściej umieszczaną w dużych łazienkach (choć można ją zamontować także w mniejszym pomieszczeniu);
 • z prysznicem – dla osób niezdecydowanych lub mających niewiele miejsca na wannę. Może być mniejsza od standardowej, jeśli chcemy używać głównie prysznica, a z relaksujących kąpieli korzystać tylko „od święta” lub wykorzystywać ją wyłącznie do kąpania dziecka;
 • z hydromasażem – takie domowe spa zwykle zajmuje sporo miejsca. Wanna bez hydromasażu ma większa pojemność niż ta z hydromasażem o tej samej wielkości.

Jaki kształt wanny?

Wanna może być symetryczna lub asymetryczna. Nieregularny kształt bywa pożądany, szczególnie jeśli łazienka jest niewymiarowa lub niezbyt ustawna. Wybierając model „ścięty” nieco bardziej z jednej ze stron, zyskujemy dodatkową przestrzeń, by poszerzyć przejście między sprzętami lub łatwiej dostać się do szafek. Warto jednak unikać zbyt fikuśnych kształtów, np. mocno pofalowanych brzegów. W danej chwili mogą się wydawać ciekawe i stylowe, ale za kilka lat prawdopodobnie wyjdą z mody.

Jeśli nie planujemy remontu zbyt szybko, np. chcemy by łazienka wyglądała tak samo przez najbliższe 10 lat, lepiej wybrać bardziej regularną i klasyczną formę. Może ona być prostokątna, owalna lub całkiem okrągła:

 • wanny z zaokrąglonymi brzegami – nadają się do mniejszych i bardziej ciasnych pomieszczeń (nie będziemy obijać się o kanty, przeciskając się między sprzętami);
 • modele prostokątne – świetnie sprawdzają się wzdłuż ścian w długich i wąskich łazienkach (łatwiej posprzątać łazienkę, gdy brzegi są dosunięte do ściany i nie ma nietypowych kantów);
 • wanny okrągłe – prawdziwy synonim luksusu. Najlepiej nadają się do dużych łazienek, jako modele wolnostojące pośrodku pomieszczenia.
Jak wybrać wannę - wymiary Materiały prasowe
Jak wybrać wannę - wymiary Źródło: Materiały prasowe

Ile kosztuje wanna?

Cena wanny zależy od wielu rzeczy – materiału, z jakiego została wykonana, wielkości i pojemności oraz dodatkowych funkcji (takich jak hydromasaż lub funkcja prysznica) oraz stylu, na który się zdecydujemy.

d2ak438

Najtańsze są wanny akrylowe, które w wersji klasycznej można zakupić już za cenę 200 –300 zł (w przypadku hydromasażu koszty wzrastają do ok. 4000-5000 zł). Prosta wanna stalowa emaliowana kosztuje przeciętnie ok. 350 – 500 zł, a z kolei model żeliwny to wydatek od ok. 1500 do nawet 4000 zł. Wanna ze sztucznego marmuru kosztuje minimum 3000-4000 zł.

 • Ile kosztuje montaż i zabudowa wanny?

Wanny wolnostojące są zazwyczaj droższe, ale nie trzeba ich obudowywać. Montaż kosztuje ok. 100-200 zł. Wybierając model pod zabudowę, musimy liczyć się nie tylko z kosztem mocowania do podejścia wodno-kanalizacyjnego, ale również z dodatkowymi wydatkami na kafelki, fugi, zaprawę czy silikon do uszczelniania szczelin oraz cenę robocizny. Fachowiec policzy nam za swoją pracę od 250-500 zł w zależności od tego, jakie płytki należy ułożyć (czy dużo trzeba przycinać, czy są drobne) i jaka jest wielkość wanny. Wykonanie dodatkowej półki przy wannie kosztuje kolejne 100 zł.

Ceny zabudowy i montażu mogą się oczywiście różnić w zależności od miejscowości. W dużych miastach zwykle są wyższe, ale lepiej jest zapłacić wykwalifikowanemu fachowcowi, niż później ponosić konsekwencje złego montażu i na przykład zalania mieszkania.

d2ak438
 • Ile kosztują akcesoria do wanny?

Wśród dodatkowego wyposażenia wanny może znaleźć się:

 • siedzisko – dla osoby starszej lub małego dziecka. Cena wynosi od 70 do 200 zł;
 • uchwyt do wstawania– nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również dla seniorów. Koszt najprostszych modeli to kilkadziesiąt złotych (już od 30-50 zł), górna półka cenowa to ok. 150 zł;
 • parawan –przydatny, gdy chcemy, by wanna miała też funkcję prysznica. Parawan składający się z drążka i zasłony prysznicowej to koszt ok. 130 zł. Szklana osłona to wydatek ok. 300-700 zł.

Artykuł powstał we współpracy z zaplo.pl.

Advertisement
d2ak438
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ak438