Jak wybrać tapetę? Modne wzory i kolory tapet do każdego pomieszczenia

Niegdyś królowały w naszych salonach, później zostały zapomniane, dziś wracają w nowej odsłonie. Coraz częściej przekonujemy się, że tapety we wnętrzu mogą pełnić wiele ról.

Jak wybrać tapetę? Modne wzory i kolory tapet do każdego pomieszczenia
Źródło zdjęć: © Vivus

31.10.2017 | aktual.: 31.10.2017 12:05

Te delikatniejsze i stonowane dobrze wtapiają się w przestrzeń, tworząc neutralne lub zespalające wszystkie elementy wystroju tło. Mocne, z silnymi akcentami kolorystycznymi lub z odważnymi wzorami stają się modnym, rzucającym się w oczy i skupiającym uwagę punktem pomieszczenia. Jak dobrać rodzaj, wzór i kolorystykę tapet do rozmiaru oraz specyfiki wnętrza?

Obraz
© Vivus

Modne kolory i wzory tapet

Jeszcze do niedawna tapety były uznawane za nieatrakcyjny relikt przeszłości. Kojarzyły się raczej z nie najlepszymi materiałami, które szybko się niszczyły, odklejały od ściany, a ich położenie sprawiało wiele trudności. Obecnie na rynku znajdziemy tapety wykonane z materiałów znacznie wyższej jakości. Zmieniła się także moda, która wyparła stare wzory i kolory. Dziś, po krótkiej przerwie, tapety wracają do łask i zaczynają być modną dekoracją nawet najbardziej nowoczesnej przestrzeni.

Do wyboru mamy tak wiele oryginalnych, pasujących do różnorodnych stylizacji wzorów, że trudno nie ulec pokusie, by zamiast farby położyć na ściany tapetę. To już nie tylko bogate, stylizowane pasy niczym z wytwornej rezydencji lub proste desenie w nie najlepiej dobranych kolorach. Dziś w naszych mieszkaniach królują zupełnie inne motywy i barwy. Jakie są najmodniejsze i najciekawsze?

Od kilku lat na rynku wnętrzarskim obserwujemy uwielbienie dla prostoty, naturalności i stylistyki skandynawskiej. Na tapetach zaczęły pojawiać się wzory imitujące nieociosane drewniane deski, motywy roślinne, drzewa oraz kwiaty, potraktowane z większą niż niegdyś swobodą i nonszalancją. We wnętrzach o prostym, swobodnym, naturalnym klimacie warto więc postawić na kolory ziemi w różnych odcieniach, paletę zieleni czy złamanej bieli. Efekt, jaki uzyskamy, będzie ciepły, przyjemny i odprężający.

Na przeciwnym biegunie znajdziemy tapety o zdecydowanych, nasyconych barwach i wzorach, potraktowanych z prawdziwym rozmachem. Możemy wybierać spośród motywów kwiatowych i roślinnych, które przywołują na myśl nowoczesną, hipnotyzującą dżunglę, lub wzorów czysto graficznych, opartych na kombinacji prostych, ale dających wiele możliwości figur. Tapety z dużymi wzorami w przyciągających uwagę kolorach będą odpowiednie jako mocny akcent kolorystyczny. Możemy je umieścić na jednej ścianie lub tak, by pełniły rolę tła dla elementu aranżacji, który chcemy wyróżnić, np. kącika kawowego z kanapą w soczystym kolorze. Dobrze będą wyglądać w większych pomieszczeniach, w których zaprezentują się w pełnej okazałości. Mogą przytłoczyć małe pokoje.

Nowoczesne tapety mogą wyglądać także jak dzieła sztuki. Na dekorację przypominającą obraz warto postawić wtedy, kiedy chcemy zaakcentować jakiś element wystroju lub część wydzielonej przestrzeni. To mocny, charakterystyczny element, który zwróci uwagę każdego obserwatora.

Bogactwo dostępnych wzorów i rozmach, z jakim projektanci potraktowali zdobienie tapet, nie oznacza, że w zapomnienie odeszły desenie klasyczne. Nadal modne są pasy i ornamenty. Dziś jednak nie boimy się żadnych połączeń kolorystycznych i często tradycję traktujemy z nutką szaleństwa. Jeśli szukamy raczej tła dla mebli i dekoracji pokoju, możemy zdecydować się jednak na ponadczasową neutralność i delikatność. Uniwersalne szarości, ciepłe beże i lekkie kremy oraz odcienie bieli to dobry wybór, aby dodać przestrzeni ciepła i stworzyć podstawę dla każdej aranżacji.

Jak wybrać tapetę i dopasować ją do wnętrza

Tapeta pełni nie tylko rolę dekoracji oraz – subtelnego lub wyrazistego – akcentu. To również dobre rozwiązanie, jeśli chcemy zamaskować nieestetyczne lub krzywe ściany. Dodatkowo zabezpiecza je przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Może delikatnie wygłuszyć pokój oraz dodać mu odpowiedniego klimatu, np. ocieplić zbyt surowe wnętrze czy nadać nowoczesnego charakteru staremu mieszkaniu. Jak wybrać tapetę, aby pasowała do danego pomieszczenia? Jakie powinna mieć cechy?

Obraz
© Vivus

Jaka tapeta do salonu

Salon powinien być najbardziej reprezentacyjną częścią naszego domu, dlatego warto dobrze przemyśleć jego aranżację. Dobór odpowiedniej tapety może skutecznie zakryć niedoskonałości, zamaskować wady, podkreślić to, co oryginalne i godne zaprezentowania. Wzory i kolory czynią też cuda, bo to za ich sprawą pokój dzienny może wydawać się wyższy, dłuższy, szerszy, niższy, bardziej przestronny czy cieplejszy. Dzięki tapecie możemy również podzielić salon na strefy.

Tapeta może przełamać banalność białej ściany, wprowadzając delikatny deseń podbijający charakter całości, lub stanowić najważniejszy element dekoracyjny czy wyznaczający styl. Sprawdzi się nie tylko klasyka z odrobiną retro, czyli eleganckie, szerokie pasy lub dająca wrażenie ciepła i przytulności krata. Dozwolone jest wszystko, co nawiązuje do kolorystyki mebli i elementów wyposażenia oraz definiuje klimat, jaki chcemy stworzyć.

Jaka tapeta do sypialni

Jeśli mamy w domu wydzieloną sypialnię, staje się ona azylem, miejscem, w którym odpoczywamy, wyciszamy się po całym dniu, ale także budzimy się z nową energią. Takie uczucia powinna też budzić w nas idealna tapeta do sypialni. Decydując się na pokrycie nią wszystkich ścian, raczej zrezygnujmy z mocnych, agresywnych barw i wzorów, które są efektowne, ale nie pozwolą nam ukoić myśli i odpocząć wieczorem.

Tego typu motywy możemy wykorzystać do umieszczenia na ścianie, przy której stoi łóżko, podkreślając w ten sposób najważniejszy mebel pomieszczenia. Na całej powierzchni sprawdzą się bardziej stonowane kolory. Nie musimy jednak rezygnować z nowoczesnych, ciekawych i modnych wzorów. Dobrze prezentować się będą te przedstawiające delikatne pnie drzew lub liście i kwiaty, jak również graficzne kompozycje, wykorzystujące różne tony tej samej barwy.

Jaka tapeta do pokoju dziecięcego

Tapeta w pokoju dziecinnym musi być nie tylko dekoracyjna, ale także funkcjonalna. Doskonale sprawdzą się te, które można łatwo wyczyścić, są wykonane z materiału odpornego na zarysowania, zmywanie na mokro oraz szorowanie. Dzięki temu zabezpieczymy ściany przed zabrudzeniami oraz z łatwością będziemy mogli usunąć np. rysunki wykonane kredkami lub flamastrami.

Warto również dobrze przemyśleć wybór wzoru, koloru, faktury oraz zastanowić się, czy tapeta znajdzie się na wszystkich ścianach, czy może stanowić będzie jedynie ciekawy akcent. Możemy nią np. wyznaczyć przestrzeń do nauki lub kącik sypialniany. Wygląd dobierzmy do funkcji, jaką będzie pełnić. Dekoracyjna tapeta za biurkiem nie powinna dekoncentrować ani przytłaczać skomplikowanym wzorem lub zbyt ostrym kolorem.

Ta położona przy łóżku może być delikatna, wyciszająca i pastelowa lub zaciemniająca wybrany obszar. Zamiast kładzenia tapety na jednej ścianie lub tylko wybranym jej fragmencie możemy również pokusić się o stworzenie barwnej kompozycji z kilku deseni. Może uda nam się ułożyć jakiś ciekawy kształt np. łódki, mapy świata lub zwierzątka?

Jeśli zdecydujemy się na położenie tapety na wszystkich ścianach, wzór oraz kolor musimy dobrać nie tylko do rozmiaru pokoju, ale także wybranych mebli. Zrezygnujmy z mocnych, ciemnych barw oraz dużych, skomplikowanych wzorów. Weźmy pod uwagę zdanie dziecka, ale pamiętajmy, że czasem nie warto ulegać chwilowym modom lub fascynacjom oraz stawiać na bardzo dziecinne wzory. Jeśli dobierzemy neutralny, ale nadal ciekawy motyw, o wiele łatwiej dopasujemy pozostałe elementy aranżacji, a po kilku latach zmienimy pokój dziecinny w ten dla nastolatka. Taka tapeta nie znudzi się szybko ani nam, ani naszemu dziecku.

Jaka tapeta do przedpokoju

Przedpokój to miejsce, które zaprasza nas do domu. Powinno być jednak nie tylko reprezentacyjne i przyjemne, ale także funkcjonalne i praktyczne. Tapeta może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy zabezpieczyć ściany przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Jeśli się na nią zdecydujemy, zainwestujmy w nieco droższy, ale lepszej jakości materiał, który będzie nadawał się do mycia i szorowania oraz szybko się nie zarysuje ani nie podrze.

Obraz
© Vivus

Dzięki dobrze dobranemu materiałowi nie będziemy musieli rezygnować z jaśniejszych kolorów, które skutecznie rozświetlą często ciasne i niedostatecznie nasłonecznione wnętrze. Optycznie dodadzą mu również przestrzeni. Warto postawić na wzór nawiązujący do aranżacji pozostałych pomieszczeń w domu. Dzięki temu uzyskamy efekt spójności i harmonii.

Jaka tapeta do łazienki i kuchni

Nowoczesne rodzaje tapet zostały tak zaprojektowane, aby można je było położyć również w pomieszczeniach takich jak łazienka lub kuchnia. Muszą one spełniać określone warunki, ponieważ w tego typu wnętrzach narażone są nie tylko na zabrudzenia, ale także na wilgoć, przed którą powinny dodatkowo zabezpieczyć ściany.

Z tego względu wybierać możemy wyłącznie spośród wzorów tapet dedykowanych do kuchni i łazienek, wykonanych z łatwych do czyszczenia, odpornych i trwałych materiałów, np.: winylu czy włókna szklanego. Innym rozwiązaniem jest tapeta do malowania, czyli raufaza. To ciekawa i oryginalna alternatywa dla tradycyjnych kafelków. Daje dużo możliwości aranżacyjnych i pozwala bawić się fakturami, wzorami oraz kolorami. Możemy nią podkreślić np. część nad blatem w kuchni lub ładną umywalkę oraz nawiązać do stylu, jaki wybraliśmy przy aranżacji reszty pomieszczeń w domu.

Łączenie tapet

Wpisującym się w aktualne trendy, ciekawym pomysłem jest łączenie kilku wzorów tapet w jednym pomieszczeniu. To nieoczywiste, przyciągające uwagę rozwiązanie. Możemy zdecydować się np. na nieco bardziej klasyczne zestawienie delikatnych deseni i barw neutralnych z mocnymi akcentami lub stworzyć kolorową, oryginalną mozaikę z dwóch lub więcej wzorów. Powinny one ze sobą korespondować, czyli łączyć się stylem oraz paletą kolorów. Odważnym pomysłem jest wykonanie na jednej ścianie lub tylko jej fragmencie – np. za wezgłowiem łóżka lub kanapą w salonie – układanki z wyciętych z rolki tapety rombów, ośmiokątów, trójkątów lub kwadratów.

Obraz
© Vivus

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z vivus.pl – serwisem oferującym pożyczki online.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)