Jak wybrać robota sprzątającego
Nie oszukujmy się –dla mało kogo sprzątanie jest przyjemnością, zazwyczaj jest to po prostu przykra konieczność. Prawdziwym wyzwaniem potrafi być utrzymanie podłóg w czystości – o ile wycieranie kurzu czy mycie okien wykonujemy raz na jakiś czas, o tyle podłogi, jako najbardziej narażone na zabrudzenia, wymagają ciągłej uwagi. Zwłaszcza, jeśli mamy w domu dziecko lub psa, ale nawet bez nich – rozsypana mąka, rozlana herbata, zwykły kurz przyniesiony z zewnątrz. W zasadzie można powiedzieć, że podłogi należałoby czyścić jak zęby – trzy razy dziennie i po każdym posiłku.
24.06.2021 14:53
Oczywiście mało kto ma na to czas, a jeszcze mniej osób ochotę. Z pomocą w walce o czyste podłogi przychodzą autonomiczne roboty sprzątające. Na rynku dostępna jest pełna gama zróżnicowanych modeli z wieloma funkcjami. Na przykładzie robota Roborock S7, właśnie debiutującego na sklepowych półkach, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze naszego asystenta ds. czystej podłogi.
Efektywność – bardzo często w tym miejscu podawana jest po prostu pojemność baterii i tak porównywane są wydajności różnych modeli, jednak dla nas największe znaczenie będzie miał fakt, na jaki czas pracy pozwala dana bateria (różne funkcje w różnym stopniu zużywają energię). W przypadku Roborock S7 litowo-jonowy akumulator (5200 mAh) pozwala na nawet 3 godziny ciągłej pracy (odkurzanie w trybie cichym), co jest jednym z najlepszych wyników na rynku
Moc ssania – oczywiście, im większa tym skuteczniej robot będzie zbierał zanieczyszczenia – w przypadku twardych, płaskich powierzchni nie jest to zazwyczaj duży problem, ale jeśli mówimy np. o dywanach z psią sierścią, moc ssania ma kolosalne znaczenie. Roborock S7 wyposażono w autorski system HyperForceTM, zapewniający 2500 Pa.
Funkcja mopowania – o ile z kurzem nie ma problemu, o tyle zaschnięte zabrudzenia wymagają „przejechania na mokro” – bez funkcji mopowania w robocie czyszczącym często okazuje się, że tak czy inaczej musimy ręcznie umyć podłogi. W Roborock S7 zastosowano innowacyjne podejście i wyposażono go w technologię soniczną – wibracje (do 3000 razy na minutę) całkowicie zmieniają funkcję mycia podłóg, czyniąc ją zdecydowanie skuteczniejszą. Nie bez znaczenia jest również nacisk prawie 600g, który zapewnia równomierne mycie podłóg.
Rodzaj szczotki – do produkcji szczotek w robotach sprzątających wykorzystuje się tworzywa sztuczne, formowane w różne kształty. Częstym problemem potrafi być zaklinowanie szczotki przez włosy (właściciele zwierząt gubiących futro wiedzą, o czym mowa) i inne zanieczyszczenia, wymagające mało przyjemnego czyszczenia. Roborock S7 wyposażono w całkowicie gumową szczotkę, której podobne zagrożenia nie dotyczą. Jednocześnie szczotka, dzięki ruchomej głowicy, dopasowuje się do nierówności podłoża, zapewniając dokładniejsze czyszczenie
Komfort korzystania – wbrew pozorom nie jest to subiektywna kategoria, szereg udogodnień możliwych do zastosowania w robotach sprzątających sprawia, że obsługa niektórych modeli jest zwyczajnie prostsza i mniej angażująca dla właściciela. Wśród tych funkcji warto wspomnieć te, którymi dysponuje Roborock S7 – rozpoznawanie i oznaczanie na mapie mieszkania dywanów, by urządzenie mogło samo podnieść moduł mopa (nie wymaga to działania ze strony właściciela) czy sterowanie z poziomu aplikacji. Niezwykle wygodną innowacją jest zastosowanie stacji ładującej z funkcją autoopróżniania – Roborock S7 sam opróżnia pojemnik na zanieczyszczenia (stacja powinna być dostępna w drugiej połowie tego roku).
Inteligencja / autonomia urządzenia – im mniej wysiłku z naszej strony wymaga obsługa robota sprzątającego, tym lepiej. Inteligentne planowanie tras pozwala – oprócz samoczynnego podnoszenia mopa – na ustawienie stref wyłączonych z mopowania czy wyłączonych w ogóle z czyszczenia. W przypadku Roborock S7, dzięki dokładnej nawigacji laserowej (LIDAR), możliwe jest tworzenie szczegółowych map i identyfikacja pomieszczeń na maksymalnie aż 4 piętrach. Zaawansowane planowanie pozwala na ustawienie harmonogramów zautomatyzowanego sprzątania – określone pomieszczenia o określonych porach, tak, by dopasować je do naszych potrzeb i trybu życia. Elementem dodatkowym – choć nie bez znaczenia, jeśli mamy dzieci lub domowe zwierzęta, jest zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.
Czyste podłogi bez wysiłku
Autonomiczne / inteligentne roboty sprzątające oszczędzają czas i wysiłek, pozwalając cieszyć się czystymi podłogami niezależnie od pory roku. Wybierając model dla siebie, warto przede wszystkim ocenić realnie własne potrzeby i wybrać taki, który odciąży nas w jak największym stopniu, pozwalając zaoszczędzony czas i energię przeznaczyć na rzeczy o wiele przyjemniejsze niż sprzątanie.