Jak wybrać odpowiedni telewizor? Sprawdzamy najważniejsze parametry
Telewizor to centrum domowej rozrywki. Służy nam dziś nie tylko do oglądania telewizji, ale też filmów i seriali w serwisach streamingowych, ćwiczenia jogi czy grania na konsoli. Wybór odpowiedniego sprzętu jest nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
09.08.2021 | aktual.: 14.10.2024 13:48
Jak wylicza Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego "Cyfrowa Polska", każdego dnia sprzedaje się w kraju ponad 5,7 tys. telewizorów, a wartość rynku szacowana jest na 4 mld zł. Polska jest na szóstym miejscu w Europie pod względem sprzedaży tych urządzeń.
Liczby te w dużej mierze kształtuje dziś pandemia. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, zamknięcie Polaków w domach przysłużyło się rynkowi. Po początkowym zastoju od późnej wiosny ubiegłego roku sprzedaż telewizorów cały czas rośnie. W całym 2020 roku o 4 proc.
Po jakie telewizory najczęściej sięgamy? Według danych Cyfrowej Polski, statystyczny Kowalski wymienia telewizor średnio co siedem lat, decyduje się na sprzęt w przedziale cenowym od 2,5 do 4 tys. zł oraz z coraz większą przekątną. Samsung szacuje, że 1 na 5 kupujących telewizor w tym roku wybierze ekran 65 cali lub większy – 75 czy nawet 85 cali.
Standardem, którego dziś oczekujemy, jest dostęp do takich serwisów jak Netflix, HBO GO czy Player oraz intuicyjna obsługa. Na znaczeniu zyskuje również technologia OLED czy QLED (do rodzajów wyświetlaczy jeszcze wrócimy w dalszej części tekstu).
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, producenci prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii i dodatkowych funkcji. Jak się w tym wszystkim połapać i na co zwrócić uwagę, wybierając najbardziej odpowiedni model telewizora?
Dobieramy rozmiar do przestrzeni
Zacznijmy od komfortu oglądania, a więc rozmiaru przekątnej ekranu. Więcej znaczy lepiej? Niekoniecznie. Ważne, by wielkość ekranu dopasować do rozmiaru pomieszczenia – należy wziąć pod uwagę to, ile mamy miejsca na odbiornik i z jakiej odległości będziemy na niego patrzeć.
Ważna jest przy tym rozdzielczość obrazu. W przypadku telewizorów Full HD dla ekranów o przekątnej 46 cali optymalna odległość wynosi 193 cm, przy 50 calach mówimy o 210 cm, 60 cali to 252 cm, a 65 cali – 273 cm. Decydując się na telewizor Ultra HD, czyli 4K, możemy sobie pozwolić na większe rozmiary przekątnej. I tak minimalna odległość od telewizora 43-calowego wynosi tu 90 cm, 55 cali potrzebuje co najmniej 116 cm, 75 cali – 158 cm, a 82 cale – 172 cm.
Wśród telewizorów w rozdzielczości UltraHD i o przekątnej ekranu 75 cali wyróżnia się Samsung 75" TU7092. Niezwykle żywe kolory i wyraźne detale nawet w najciemniejszych scenach zapewniająm.in. krystaliczny wyświetlacz oraz procesor Crystal 4K. Jeśli telewizor ma być umieszczony na ścianie, to warto zwrócić uwagę na wysokość, na której planujemy zawiesić urządzenie. Zależy ona od wysokości siedziska, jego odległości od odbiornika i samego oglądającego. Co do zasady środek ekranu powinien się znajdować na wysokości oczu. Dzięki temu unikniemy napięć w szyi, ramionach czy barkach. Przy standardowym siedzisku o wysokości około 45 cm i oglądaniu telewizji na siedząco środek ekranu powinien znaleźć się na wysokości 100–110 cm od podłogi. Warto jednak pamiętać, że jest to sprawa indywidualna i to my w czasie oglądania telewizji mamy czuć się komfortowo.
Telewizorem, który za sprawą smuklejszej i eleganckiej obudowy doskonale wtapia się w otoczenie, jest Samsung UE65AU8002. To model, który sprawdzi się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu. Zapewnia minimalistyczny efekt.
Co ważne, wspomniane telewizory Samsunga są wyposażone w system maskowania kabli, który pozwala uporządkować wszystkie przewody i ukryć je w stojaku.
Krok drugi: rodzaj wyświetlacza i rozdzielczość
Najważniejszą cechą każdego telewizora jest rodzaj wyświetlacza. Do wyboru mamy LCD, LED, OLED i QLED (Quantum Dot). Brzmi tajemniczo?
Telewizory OLED to gwarancja głębokiej czerni i kontrastu, a także wiernego odwzorowania kolorów i żywego obrazu. Te odbiorniki są jednak dostępne w dużych rozmiarach, od 55 cali wzwyż.
Telewizory QLED (Quantum Dot) to tak naprawdę modele LCD, ale oferujące – za sprawą tzw. kropek kwantowych – lepsze kolory i większą jasność. Technologia QLED stosowana jest w telewizorach Samsung, m.in. Samsung QE65Q60AAU. Model ten oferuje miliard odcieni wiernie odwzorowanych, głębokich i doskonale widocznych niezależnie od oświetlenia kolorów, a także ich 100-procentowe natężenie. Technologia Quantum HDR eksponuje detale i wzmacnia kontrast, a Tryb Ambient dopasowuje telewizor do przestrzeni, dzięki czemu tworzy obraz ściany. Koniec z czarnym ekranem!Starszą, ale wciąż bardzo często wykorzystywaną technologią, jest LCD/LED (panel LCD podświetlany diodami LED). Tu czerń nie jest tak głęboka, a kontrast wysoki. Nie ma za to ograniczeń w rozmiarze.
Kolejne ważne pytanie brzmi: jaka rozdzielczość będzie dla nas optymalna? 4K Ultra HD czy Full HD? Telewizor Full HD ma rozdzielczość 1920x1080 pikseli, a Ultra HD (4K) – 3840x2160. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz bogatszy w detale. Ale uwaga! Sygnał telewizyjny nie jest jeszcze nadawany w UltraHD, obraz na dużym telewizorze 4K może więc nie być najwyższej jakości. Co innego, gdy chcemy oglądać filmy w jakości UltraHD, np. z serwisów streamingowych czy grać na konsoli. Wówczas wybór 4K jest jak najbardziej uzasadniony.
Wyświetlacz LED 4K UltraHD znajdziemy m.in. w telewizorach Philips, np. w modelu Philips 50PUS7805. Ponad 8 milionów pikseli oraz unikatowa technologia zwiększania rozdzielczości Ultra Resolution pozwalają uzyskać lepszy obraz w każdej sytuacji. Użytkownicy otrzymują większą ostrość, lepszą głębię i kontrast, naturalny ruch oraz znakomite odwzorowanie szczegółów. Model ten ma wbudowaną funkcję Alexa, co umożliwia sterowanie głosem. Telewizory Philips oferują też ciekawą funkcję Ambilight, tworzącą kolorową poświatę za ekranem, która zwiększa doznania z seansu.
Technologia HDR. Nowa jakość obrazu
Decydując się na konkretny model, warto też sprawdzić, czy posiada HDR (High DynamicRange). Dzięki zwiększaniu zakresu rozpiętości między ciemnymi i jasnymi tonami technologia ta sprawia, że kolory na ekranie są bardziej żywe, a obraz bardziej naturalny. Efekt działania tego rozwiązania najlepiej widać w ciemnych scenach z jasnymi punktami. Aktualnie stosuje się cztery standardy: najpopularniejszy HDR10, a także HDR10+, Dolby Vision i HLG.
Chcąc cieszyć się w pełni obrazem w jakości HDR, potrzebujemy odpowiedniego telewizora, np. TCL 50P615. Dzięki jakości obrazu 4K HDR jesteśmy w stanie dostrzec znacznie więcej szczegółów, a świat filmowy bardziej przypomina ten rzeczywisty. TCL 50P610 zachwyca bogactwem kolorów i wysokim kontrastem, a także wiernym odtworzeniem ciemnych i jasnych odcieni.
I ostatnia kwestia. Praktycznie każdy nowoczesny model to telewizor wyposażony w Smart TV, dzięki czemu poza telewizją w dowolnej chwili możemy sięgać po ulubione programy, filmy i seriale na YouTubie, Netflixie, Playerze czy HBO GO, a także korzystać z funkcji VOD. Smart TV daje też możliwość skorzystania z mediów społecznościowych i przeglądarki internetowej.
Z serwisów streamingowych chętnie korzystamy też na monitorach komputerów czy tabletów. Wybór najlepszych modeli, jeśli chodzi o te urządzenia, to osoby temat. Niemniej warto zajrzeć na stronę sklepu Max Elektro i przyjrzeć się bliżej niezwykle bogatej ofercie.
Więcej na https://maxelektro.pl/.