Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
kominek
14-03-2019 11:36

Jak wybrać kominek gazowy

Wybór najbardziej odpowiedniego dla nas kominka gazowego nie jest sprawą łatwą. Aby nasz zakup okazał się w pełni trafiony powinniśmy rozważyć kilka podstawowych kwestii.

Jak wybrać kominek gazowyŹródło: Materiały prasowe
d1nz4hb
d1nz4hb

Wygląd paleniska

Kominek gazowy przede wszystkim musi wiernie imitować efekt naturalnego paleniska opalanego drewnem. Powinniśmy więc obejrzeć na żywo działający kominek i ocenić, czy wygląd płomieni, imitacja polan drzewnych i wyłożenie ścianek paleniska są dla nas satysfakcjonujące. Ważną opcją jest możliwość zmiany ułożenia polan a przez to modyfikacji wyglądu i rozmieszczenia płomieni w palenisku. Dzięki temu nasz kominek nie znudzi się nam monotonią swojego wyglądu.

Materiały prasowe/Helex Trimline 73 Tunnel
Źródło: Materiały prasowe/Helex Trimline 73 Tunnel

Kominek gazowy to inwestycja na długie lata a jego wymiana jest kłopotliwa i kosztowna. Powinniśmy nabrać pewności, że nie będziemy za chwilę żałować naszej decyzji. Kwestia ceny nie powinna stanowić rozstrzygającego kryterium wyboru. Nie warto dla oszczędności decydować się na zakup urządzenia, które szybko nas rozczaruje.

Gwarancja

Długość zapewnianej przez producenta gwarancji zawsze mówi nam coś o jakości i trwałości jego produktów. Jest to szczególnie istotne w przypadku kominków gazowych - urządzeń, które oprócz dostarczenia nam estetycznych doznań powinny przede wszystkim zapewnić długotrwałą bezpieczną i bezawaryjną pracę. Porównując oferty różnych producentów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na czas i warunki oferowanej przez nich gwarancji. Często producenci oferują dłuższą gwarancję na sam korpus kominka, który jest praktycznie bezawaryjny natomiast elementy faktycznie narażone na awarie (elektroniczny sterownik, elektrozawór, palnik główny, termopara, iskrownik czy palnik płomienia kontrolnego) objęte są zwykle znacznie krótszą gwarancją. Dlatego podejmując decyzję o wyborze kominka gazowego warto dowiedzieć się szczegółowo jaki jest czas gwarancji na poszczególne jego podzespoły.

d1nz4hb

Opcje sterowania

Nowoczesne kominki gazowe sterowane są za pomocą pilota. Czytelnie oznaczone przyciski i duży wyświetlacz zapewni nam komfortową i bezpieczną obsługę kominka. Wartą rozważenia opcją jest panel sterujący zamontowany na ścianie przy kominku. Niektórzy producenci oferują możliwość sterowanie przez WiFi za pomocą smartfona lub tabletu. Użycie tej opcji znacznie ułatwi dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji kominka. Wysokiej klasy kominki gazowe posiadają również opcję integracji z systemem inteligentnego budynku. Umożliwi nam to sterowanie pracą kominka za pomocą centrali zarządzającej działaniem wszystkich urządzeń w naszym domu.

Wielkość kominka

Wielkość kominka w zasadzie powinna być proporcjonalna do wielkości pomieszczenia. W dużym salonie małe palenisko wizualnie nam “zginie” a jego moc grzewcza nie dostarczy nam odpowiedniej ilości ciepła. Działa to również w drugą stronę - w małym pokoiku duże palenisko będzie zbyt dominujące a przy okazji szybko zamieni je w saunę. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się wizją szerokiego paleniska w pomieszczeniu o niewielkiej powierzchni, to doskonałym rozwiązaniem będzie kominek gazowy z podwójnym palnikiem. Modele najbardziej zaawansowane technologicznie posiadają nawet 5 palników. Takie rozwiązanie zapewni nam bardzo dużą rozpiętość mocy grzewczej pozwalając na zainstalowanie dużych rozmiarów paleniska nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Materiały prasowe/ Helex Trimline 170 Front
Źródło: Materiały prasowe/ Helex Trimline 170 Front

Warto też upewnić się, czy podawana przez dostawcę wielkość kominka dotyczy widocznej po zabudowaniu szyby kominka czy też jest to wymiar całkowity jego korpusu. W tym drugim przypadku zamontowane palenisko będzie znacznie mniejsza, niż byśmy się tego spodziewali.

d1nz4hb

Wyposażenie standardowe kominka

Przed zakupem kominka gazowego powinniśmy dokładnie sprawdzić co wchodzi w skład jego standardowego wyposażenia. Może się okazać, że atrakcyjna cena urządzenia wynika z konieczności dokupienia do podstawowego zestawu dodatkowych elementów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania i wyglądu. Takim dodatkowym wyposażeniem może się okazać wypełnienie paleniska czy pilot. Wybierając kominek gazowy warto upewnić się, czy w cenie urządzenia znajdują się wszystkie elementy niezbędne do jego uruchomienia.

Koszt instalacji

Po zakupie kominka gazowego przechodzimy do jego instalacji czyli podłączenia spalinowo-powietrznego i gazowego. Na tym etapie możemy zostać nieprzyjemnie zaskoczeni informacją, iż warunkiem utrzymania gwarancji na urządzenie jest zastosowanie wyłącznie systemu kominowego oferowanego przez producenta kominka. Jak można się domyślać zazwyczaj takie systemy są znacznie droższe od innych dostępnych na rynku systemów tego typu. W rezultacie zostaniemy zmuszeni do poniesienia dodatkowego niepotrzebnego wydatku, którego wysokość może dorównać bądź nawet przekroczyć cenę samego wkładu kominkowego. Wybierając kominek gazowy warto więc upewnić się jaki będzie koszt systemu kominowego do wybranego urządzenia.
Producent kominka może również zastrzec w karcie gwarancyjnej, iż jego urządzenie ma być montowane tylko i wyłącznie przez wskazany przez niego serwis, który zażąda od nas za taką usługę ceny odbiegającej znacznie od rynkowej.

Koszt użytkowania

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na koszty użytkowania kominka jest rodzaj zastosowanego w nim palnika gazowego. Nowoczesne kominki gazowe posiadają zazwyczaj tzw. podwójny (dwusekcyjny) palnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy o połowę zmniejszyć zużycie gazu bez istotnej zmiany wielkości płomieni. Najbardziej innowacyjne modele kominków posiadają palniki nawet z pięcioma sekcjami. Umożliwia to bardzo dużą rozpiętość mocy grzewczej - od 2 do 15 kW. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zamontować pokaźnych rozmiarów palenisko w niewielkim pomieszczeniu bez niebezpieczeństwa jego przegrzania.

Materiały prasowe/Helex Trimline 83 Panorama
Źródło: Materiały prasowe/Helex Trimline 83 Panorama

Niezależnie od ilości palników wyższej klasy kominki gazowe wyposażone są w funkcję Eco Max. Po jej włączeniu wielkość płomieni w palenisku będzie się powoli samoczynnie zmniejszała. Po osiągnięciu minimalnej wielkości płomienie będą się stopniowo zwiększały. Funkcja ta daje nam to podwójną korzyść - po pierwsze kominek jeszcze bardziej będzie przypominać prawdziwe palenisko na drewno z naturalnym cyklem rozpalania się i wypalania drewna, a po drugie znacznie redukujemy zużycie gazu.

d1nz4hb

Koszt serwisowania

Większość producentów gazowych zastrzega, iż jako warunek utrzymania gwarancji kominek powinien być corocznie serwisowany co zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami. Absolutnie niezbędnym minimum serwisowym jest sprawdzenie szczelności samego przyłącza gazowego i przewodów doprowadzających gaz do paleniska. Wybierając kominek gazowy warto więc sprawdzić jaki będzie koszt jego corocznego serwisowania.

Zasilanie elektryczne kominka gazowego

Elektroniczny sterownik kominka musi być zasilany prądem. Do wyboru mamy dwie opcje - zasilanie bateryjne lub zasilanie z sieci elektrycznej. To pierwsze rozwiązanie ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim możemy bez problemów uruchomić kominek przy braku prądu. Okaże się to szczególnie użyteczne, kiedy w środku mroźnej zimy z powodu braku prądu przestanie działać centralne ogrzewanie. Poza tym jeśli do kominka nie został doprowadzony prąd na wczesnym etapie budowy, to jego doprowadzenie w już wykończonych wnętrzach może wiązać się ze sporym problemem. Inną zaletą zasilania bateryjnego jest mniejsza podatność takiego rozwiązania na awarie. Elektronika podłączona do sieci elektrycznej może łatwiej ulec uszkodzeniu z powodu przepięć. Warto więc wybrać raczej kominek zasilany bateryjnie, by mieć gwarancję jego pracy również przy braku prądu i dłuższej żywotności elektroniki.

Możliwe opcje dodatkowe

Większość kominków gazowych w standardowym wyposażeniu posiada imitację polan drzewnych. Zazwyczaj zamiast nich możemy zamówić inne wyłożenie paleniska - kamienie, imitacje węgla, bądź też grys marmurowy lub szklany.

Materiały prasowe/Helex Trimline 140 Panorama
Źródło: Materiały prasowe/Helex Trimline 140 Panorama

Oprócz elementów wypełnienia dna paleniska możemy również wybrać rodzaj wyłożenia pleców i boków wnętrza paleniska. W opcji standardowej jest to najczęściej malowana na czarno stal. Możemy zamiast niej zastosować czarne lustrzane szkło, które doda naszemu kominkowi magicznej głębi.
Inną wartą rozważenia opcją jest imitacja żaru uzyskiwana przez podświetlenie paleniska specjalnym modułem z diodami LED.
W niektórych modelach kominków gazowych jako dodatkowa opcja oferowana jest szyba antyrefleksyjna. Takie przeszklenie jest znacznie mniej widoczne, niż standardowa szyba kominkowa i dzięki temu nasz kominek będzie wyglądał jak prawdziwe otwarte palenisko.

d1nz4hb

Opracowanie: KominkiGazowe.info

d1nz4hb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nz4hb