Trwa ładowanie...

Jak wybrać grzejnik do domu, garażu lub warsztatu? Rodzaje i różnice

Przy okazji nadejścia chłodnych dni zaczynamy szukać sposobów na ogrzanie pomieszczeń. Jednymi z najbardziej problematycznych są warsztat, garaż i tym podobne. Tu z pomocą przychodzą grzejniki, które dzielimy na kilka typów. Oczywiście można nimi również ogrzać pokoje w domu lub mieszkaniu. Jakie są rodzaje grzejników i czym się różnią? Z nami wybierzesz odpowiednie rozwiązanie.

Grzejnik elektryczny nagrzewa się bardzo szybkoGrzejnik elektryczny nagrzewa się bardzo szybkoŹródło: Adobe Stock
d1f61oe
d1f61oe

Rodzaje grzejników elektrycznych

Szukając odpowiedniego grzejnika, najpierw będziecie musieli dokonać wyboru pod kątem sposobu działania. Najpopularniejsze są grzejniki konwekcyjne i olejowe. Grzejniki olejowe nagrzewają się bardzo długo, ale później długo oddają ciepło, są ciche i nie powodują wzniecania kurzu i pyłu. Urządzenia zazwyczaj są wyposażone w termostat, który wyłącza grzałkę po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.

Grzejniki konwektorowe to dobry pomysł dla tych, którzy chcą mieć ciepło od razu. Trzeba się jednak pogodzić z faktem, że wprawiają powietrze w ruch i muszą być cały czas włączone, żeby zapewniać ciepło. W grzejniku konwektorowym powietrze jest tłoczone od dołu, nagrzewane za pomocą grzałki i oddawane górą lub bokiem przez raszki. Trzeci popularny typ to grzejniki ceramiczne, które mają wkład nagrzewający się do wysokiej temperatury i magazynujący ciepło.

Jest też czwarty rodzaj grzejników, który powinien was zainteresować, a mowa o grzejnikach na podczerwień. Panel emituje promieniowanie we wszystkich kierunkach i ogrzewa przedmioty, ludzi i zwierzęta. Do tego nie wysusza powietrza. Urządzenia są konstruowane tak, by jak najwięcej prądu zamieniać w promieniowanie, a jak najmniej w ciepło. Składają się z uchwytu, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzejnego, sterownika i hartowanej szyby z ramką. Całość działa podobnie jak promienie słońca.

Jakie parametry grzejnika są ważne?

Przy wyborze grzejnika liczą się też jego parametry. Pierwszy to oczywiście wielkość, bo ma ona przełożenie na skuteczność. Druga kwestia to moc urządzenia i tu zdania są podzielone. Jedni twierdzą, żeby po prostu kupić mocny grzejnik z regulacją, a drudzy, żeby dopasować moc do metrażu. W przypadku domów i mieszkań bez izolacji cieplnej przyjmuje się zapotrzebowanie na poziomie 120–200 W / m2, a w nowym budownictwie to 60–120 W/m2.

Warto kupić grzejnik z termostatem, dzięki czemu będziecie mieć większą kontrolę nad jego pracą. Urządzenie samoczynnie wyłączy się po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i włączy z powrotem, gdy ta za bardzo spadnie. Najczęściej spotyka się go w grzejnikach olejowych. Dobry grzejnik powinien mieć też zabezpieczenie przed przegrzaniem, żeby nie doprowadzić np. do pożaru. Przy zbyt wysokiej temperaturze czujnik doprowadzi do wyłączenia grzejnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f61oe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1f61oe