Trwa ładowanie...

Jak wybrać gotowy projekt domu? Porady eksperta

Zastanawiasz się, czy gotowy projekt domu spełni Twoje oczekiwania? Poznaj największe plusy tego rozwiązania i sprawdź, na co zwrócić uwagę, by przyszły dom stał się Twoją chlubą!

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak wybrać gotowy projekt domu? Porady ekspertaŹródło: iStock.com
dlkfpsq
dlkfpsq

Dlaczego warto zdecydować się na gotowe projekty domów?

Inwestorzy coraz częściej decydują się na gotowe projekty domów, które mają wiele zalet. Sprzyjają one oszczędnością – koszt takiego projektu jest kilkukrotnie niższy od indywidualnego odpowiednika. Dodatkowo gotowe projekty domów są dostępne od ręki, dzięki czemu szybciej można ruszać z budową. Dużym plusem jest również to, że mógł on być wykorzystany już wcześniej, co może dawać lepszy pogląd na realne koszty postawienia domu.

Projekty domów a styl życia – jak znaleźć wspólny mianownik?

To, jak będzie wyglądał dom marzeń zależy w dużej mierze od tego, jak wygląda Twoja codzienna rutyna, ilu jest domowników i jakie są ich upodobania i gusta. Duże przełożenie na obliczenie niezbędnej domowej przestrzeni będą miały czynniki, jak m.in.:
wielkość rodziny – zarówno tej, która zamieszka w Twoim domu od razu po przeprowadzce, jak i tej planowanej (tymczasowo wolny pokój możesz zagospodarować na gabinet, sypialnię dla gości lub schowek);
częstość wizyt gości – jeśli często przyjeżdżają do Ciebie rodzice, teściowie lub znajomi, pomyśl o dodatkowym pokoju, w którym będą mogli swobodnie przenocować;
ulubione obszary domu – mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Jednak czy zawsze tak jest? Nie każdy lubi gotować i woli spędzać czas z najbliższymi w salonie lub na tarasie. Zdecyduj, gdzie Ty umieścisz centrum domowych spotkań i wybierz projekt, w którym będziesz mieć zapewnioną przestrzeń do swobodnych kontaktów;
zainteresowania – np. jeśli interesujesz się stolarką lub lubisz majsterkować, z pewnością przyda Ci się duży garaż, w którym pomieścisz nie tylko auto, ale również wszystkie sprzęty. Do tego bryła garażu może być połączona z domem, dzięki czemu szybko przemieścisz się, bez wychodzenia na podwórko. Może to być nieocenione rozwiązanie – zwłaszcza w zimowym okresie;
upodobania związane z dekoracją domu – minimalistyczne wnętrza nie będą potrzebowały tylu mebli, co te w stylu klasycznym, dlatego Twój plan na wyposażenie wnętrz ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza jeśli będziesz przeprowadzać się razem z obecnymi meblami. Przełoży się to na komfort z korzystania z pokoju, a także na przepływ światła naturalnego (wyposażenie musi być umieszczone w odpowiednich odległościach od drzwi, okien, a między poszczególnymi meblami powinny być zachowane min. 50 cm odstępy).

Extra Dom
Źródło: Extra Dom

Jak wyobrażasz sobie swój nowy dom?

Oceń, jak chcesz rozmieścić poszczególne wnętrza. Jeśli potrzebujesz dużej dozy prywatności, swoją sypialnię możesz umieścić z dala od innych pomieszczeń mieszkalnych, wybierając plan domu w kształcie litery U lub L albo decydując się na zaadaptowanie poddasza.

dlkfpsq

A jeśli masz już kupioną działkę…

Gotowe projekty domów sprawdzą się także i w tym przypadku. Dobieraj projekt, jak najbardziej odpowiadający wymiarom działki – polskie prawo budowlane reguluje wiele kwestii z tym związanych. Na przykład nie w każdym punkcie placu postawisz dom – istnieją minimalne odległości od granicy działki, na których można go postawić. Może to wpłynąć również na umiejscowienie okien i instalacji. Przykładowo: budując dom przy granicy działki, ściana zwrócona w jej stronę, nie może mieć okien i drzwi. A jeśli chcesz, by się one pojawiły – musisz odsunąć budynek przynajmniej o 4 m od rzeczonej granicy. Dodatkowo bezpośrednio przy granicy możesz budować dom jednorodzinny, o ile działka ma szerokość nie większą niż 16 m, a plan miejscowy przewiduje tego typu możliwość.

Gotowe projekty domów – czym jeszcze się kierować?

Po uwzględnieniu kwestii prawnych, swoich potrzeb i budżetu, można przejść do najprzyjemniejszej części – przeglądania gotowych projektów. Szeroki wybór rozwiązań architektonicznych i budowlanych sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie przypadające mu do gustu. Extradom udostępnia projekty, które odpowiadają różnym stylom i np. mieszczą się w nowoczesnym, energooszczędnym trendzie lub klasycznym nurcie.

Więcej gotowych projektów znajdziesz na www.extradom.pl.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dlkfpsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlkfpsq