Trwa ładowanie...
d2ut3qs

Jak wybrać gotowy projekt domu? Porady eksperta

Zastanawiasz się, czy gotowy projekt domu spełni Twoje oczekiwania? Poznaj największe plusy tego rozwiązania i sprawdź, na co zwrócić uwagę, by przyszły dom stał się Twoją chlubą!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak wybrać gotowy projekt domu? Porady eksperta
(iStock.com)
d2ut3qs

Dlaczego warto zdecydować się na gotowe projekty domów?

Inwestorzy coraz częściej decydują się na gotowe projekty domów, które mają wiele zalet. Sprzyjają one oszczędnością – koszt takiego projektu jest kilkukrotnie niższy od indywidualnego odpowiednika. Dodatkowo gotowe projekty domów są dostępne od ręki, dzięki czemu szybciej można ruszać z budową. Dużym plusem jest również to, że mógł on być wykorzystany już wcześniej, co może dawać lepszy pogląd na realne koszty postawienia domu.

Projekty domów a styl życia – jak znaleźć wspólny mianownik?

To, jak będzie wyglądał dom marzeń zależy w dużej mierze od tego, jak wygląda Twoja codzienna rutyna, ilu jest domowników i jakie są ich upodobania i gusta. Duże przełożenie na obliczenie niezbędnej domowej przestrzeni będą miały czynniki, jak m.in.:
wielkość rodziny – zarówno tej, która zamieszka w Twoim domu od razu po przeprowadzce, jak i tej planowanej (tymczasowo wolny pokój możesz zagospodarować na gabinet, sypialnię dla gości lub schowek);
częstość wizyt gości – jeśli często przyjeżdżają do Ciebie rodzice, teściowie lub znajomi, pomyśl o dodatkowym pokoju, w którym będą mogli swobodnie przenocować;
ulubione obszary domu – mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Jednak czy zawsze tak jest? Nie każdy lubi gotować i woli spędzać czas z najbliższymi w salonie lub na tarasie. Zdecyduj, gdzie Ty umieścisz centrum domowych spotkań i wybierz projekt, w którym będziesz mieć zapewnioną przestrzeń do swobodnych kontaktów;
zainteresowania – np. jeśli interesujesz się stolarką lub lubisz majsterkować, z pewnością przyda Ci się duży garaż, w którym pomieścisz nie tylko auto, ale również wszystkie sprzęty. Do tego bryła garażu może być połączona z domem, dzięki czemu szybko przemieścisz się, bez wychodzenia na podwórko. Może to być nieocenione rozwiązanie – zwłaszcza w zimowym okresie;
upodobania związane z dekoracją domu – minimalistyczne wnętrza nie będą potrzebowały tylu mebli, co te w stylu klasycznym, dlatego Twój plan na wyposażenie wnętrz ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza jeśli będziesz przeprowadzać się razem z obecnymi meblami. Przełoży się to na komfort z korzystania z pokoju, a także na przepływ światła naturalnego (wyposażenie musi być umieszczone w odpowiednich odległościach od drzwi, okien, a między poszczególnymi meblami powinny być zachowane min. 50 cm odstępy).

Extra Dom

Jak wyobrażasz sobie swój nowy dom?

Oceń, jak chcesz rozmieścić poszczególne wnętrza. Jeśli potrzebujesz dużej dozy prywatności, swoją sypialnię możesz umieścić z dala od innych pomieszczeń mieszkalnych, wybierając plan domu w kształcie litery U lub L albo decydując się na zaadaptowanie poddasza.

d2ut3qs

A jeśli masz już kupioną działkę…

Gotowe projekty domów sprawdzą się także i w tym przypadku. Dobieraj projekt, jak najbardziej odpowiadający wymiarom działki – polskie prawo budowlane reguluje wiele kwestii z tym związanych. Na przykład nie w każdym punkcie placu postawisz dom – istnieją minimalne odległości od granicy działki, na których można go postawić. Może to wpłynąć również na umiejscowienie okien i instalacji. Przykładowo: budując dom przy granicy działki, ściana zwrócona w jej stronę, nie może mieć okien i drzwi. A jeśli chcesz, by się one pojawiły – musisz odsunąć budynek przynajmniej o 4 m od rzeczonej granicy. Dodatkowo bezpośrednio przy granicy możesz budować dom jednorodzinny, o ile działka ma szerokość nie większą niż 16 m, a plan miejscowy przewiduje tego typu możliwość.

Gotowe projekty domów – czym jeszcze się kierować?

Po uwzględnieniu kwestii prawnych, swoich potrzeb i budżetu, można przejść do najprzyjemniejszej części – przeglądania gotowych projektów. Szeroki wybór rozwiązań architektonicznych i budowlanych sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie przypadające mu do gustu. Extradom udostępnia projekty, które odpowiadają różnym stylom i np. mieszczą się w nowoczesnym, energooszczędnym trendzie lub klasycznym nurcie.

Więcej gotowych projektów znajdziesz na www.extradom.pl.

d2ut3qs

Podziel się opinią

Share

d2ut3qs

d2ut3qs