Jak wybrać ekipę dekarską?
Planujesz budowę lub remont domu? Myślisz o wymianie dachu bądź okien połaciowych? Dobre jakościowo materiały budowlane to jedynie połowa sukcesu. Kluczem do niego jest fachowa ekipa, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką dekarską. Radzimy na co, poza ceną, zwrócić uwagę, a także w jaki sposób odnaleźć najlepsze na rynku firmy.
16.03.2015 17:04
Po pierwsze: specjalizacja i doświadczenie
Wśród firm dekarskich są takie, które wykonują wszystkie rodzaje dachów, jak również specjalizujące się w ich określonych typach. Warto wybrać firmę, która ma doświadczenie w pracach, jakie chcesz zlecić. Aby się o tym przekonać, poproś wykonawcę o pokazanie zdjęć z zakończonych realizacji lub wskazanie adresów domów w okolicy, które możesz zobaczyć. Ważnym kryterium wyboru jest również doświadczenie poparte aktualnymi certyfikatami. Firma, która może pochwalić się uczestnictwem w szkoleniach organizowanych przez organizacje branżowe i producentów materiałów budowlanych, dba o rozwój zawodowy swoich pracowników i podąża za najnowszymi trendami.
- Jako producent okien dachowych dbamy o to, aby stale szkolić wykonawców, zarówno z technik montażu, jak i znajomości rozwiązań możliwych do zastosowania na budowie. Z moich doświadczeń wynika, że wykonawcy biorący regularnie udział w szkoleniach potrafią być również lepszymi doradcami dla klientów – mówi Jacek Siwiński, dyr. generalny firmy VELUX Polska. - Oczywiście niezależnie od zdobytych certyfikatów liczy się również staż zawodowy pracowników firmy – dodaje.
Po drugie: umowa i gwarancja
Należy również pamiętać o formalnościach, takich jak sporządzenie i podpisanie umowy, najlepiej z oficjalnie zarejestrowaną firmą. Jest to ważne w sytuacji ewentualnego konfliktu, dochodzenia roszczeń lub składania reklamacji. Nie warto bazować na uzgodnieniach ustnych, gdyż w takim wypadku łatwo o nieporozumienie. W umowie trzeba koniecznie precyzyjnie określić zakres prac, termin wykonania, całkowite koszty usługi oraz harmonogram płatności. Najlepiej wybrać firmę, która udzieli gwarancji na wykonane prace, co zostanie również zawarte w umowie. Jednocześnie w przypadku wystąpienia usterek zobowiąże się do naprawy w określonym przez ciebie terminie. Warto sprawdzić, czy wykonawca ma polisę OC. To dodatkowe zabezpieczenie finansowe w sytuacji, gdy w wyniku lub w trakcie prac nastąpiłyby jakieś uszkodzenia.
Po trzecie: dobry kontakt i bieżąca kontrola
Gwarancją sprawnego przebiegu prac budowlanych jest także dobra relacja z wykonawcą. Jeśli od początku łatwo się z nim skontaktować i chętnie odpowiada on na pytania, z pewnością ułatwi to cały proces.
Oprócz doświadczenia ekipy dekarskiej istotne jest również jej wyposażenie. Narzędzia, jakimi pracuje, czy sprzęt do transportu materiałów budowlanych świadczą o profesjonalnym przygotowaniu do pracy. Dobre wyposażenie ekipy zapewni wysoką jakość wykonania oraz sprawną realizację.
Nawet najlepszą ekipę dekarską warto kontrolować już w trakcie trwania procesu budowlanego. Koniecznie zwróć uwagę, czy wykonawca przestrzega zasad BHP i czy dekarze pracują na dachu z zabezpieczeniami. To zmniejszy ryzyko nieszczęśliwego wypadku na budowie. Warto też przyglądać się postępom prac dekarskich i sprawdzać, czy firma przestrzega zaleceń producentów w trakcie montażu. Śledząc instrukcję, np. montażu okna, możesz zweryfikować, czy wykonano wszystkie etapy prac. Jeśli masz wątpliwości odnośnie do poprawności, dobrze jest zawczasu wezwać na budowę inspektora nadzoru budowlanego lub podpytać producenta.
Jak znaleźć dobrą i sprawdzoną firmę dekarską?
W poszukiwaniu dobrej ekipy pomoże internet, gdzie znajdziesz kontakty do dekarzy. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy publikuje na swojej stronie listę członków w każdym województwie wraz z danymi kontaktowymi. Planując budowę czy remont domu, warto też odwiedzić internetowe fora budowlane – osoby budujące często dzielą się doświadczeniami i kontaktami do wykonawców.
Kontakty do ekip budowlanych można uzyskać również w składach materiałów budowlanych, często wiszą tam ogłoszenia lub są specjalne tablice z namiarami. Sprzedawcy współpracują na stałe ze sprawdzonymi fachowcami i mogą przeważnie kogoś polecić. Często za pośrednictwem hurtowni można wycenić cały dach, tj. materiały wraz z robocizną.
Źródłem kontaktów są również okoliczne place budowy. - Moja ekipa zawsze wywiesza na budynku lub płocie banner z namiarami do nas - tak chwalimy się naszym kunsztem dekarskim przed inwestorami. Ponadto nasz firmowy samochód jest również oklejony. Uważam, że dzięki temu potencjalni klienci łatwo nas znajdują – mówi Maciej Różyński, właściciel pokoleniowej firmy ciesielsko-dekarskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. - Bywa, że gdy robimy jakiś ciekawy dach, potencjalni klienci sami odnajdują mnie na budowie. To naprawdę dobry sposób na znalezienie fachowca – dodaje.
Ponadto, gdy zauważysz zakończoną inwestycję z ładnym dachem, można podpytać właściciela o ekipę, która wykonywała prace, i skorzystać z tego polecenia. Nie zapominaj też o znajomych i rodzinie - podpytaj ich o sprawdzone kontakty, nawet te sprzed kilku lat.