Trwa ładowanie...

Jak wybrać bramę garażową? 6 błędów, których powinieneś unikać

Jak wybrać bramę garażową? 6 błędów, których powinieneś unikaćŹródło: Shutterstock
dyi0gvw
dyi0gvw

Zakup bramy garażowej to poważna decyzja i nie lada wydatek, dlatego też nie można sobie pozwolić nawet na najdrobniejszy błąd. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę jeszcze przed zamówieniem, często na etapie budowy, by nie popełnić jednego z poniższych błędów.

Najczęściej wybieranym rodzajem bramy garażowej są wrota segmentowe. Charakteryzują się one doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Ponadto brama segmentowa pozwala na wykorzystanie w pełni powierzchni garażu. Jeśli planujesz taką bramę, musisz wiedzieć, na jakie elementy zabudowy zwrócić uwagę, by uniknąć zbędnych kosztów lub nawet nie uniemożliwić sobie jej montażu w przyszłości.

  • Ściany garażu: zwróć szczególną uwagę na elementy, które mogą być problemem podczas montażu, czyli rury, belki konstrukcyjne i okna umieszczone na wysokości prowadnic. W tym zakresie trzeba również uwzględnić takie elementy na suficie.
  • Wymiary garażu: warto również zwrócić uwagę na wymiary, szczególnie na tzw. głębokość wbudowania (długość garażu) – nie zamontujesz bramy automatycznej z napędem, jeśli wartość ta będzie niższa niż 3,3 m. Oczywiście wartość minimalna zależy od wysokości bramy, wybranego napędu oraz typu prowadzenia.
  • Nadproże: by zamontować standardowe prowadzenie bez żadnej dopłaty, należy wybrać nadproże o wysokości min. 210 mm.
  • Węgarki:czyli wewnętrzne przestrzenie boczne, mierzone od krańca otworu wjazdowego do ścian pomieszczenia. Wymogi określają, że powinny one mieć min. 100 mm szerokości. Taka wartość pozwala na zamontowanie dowolnego prowadzenia.

Wymiary bramy garażowej

Rozmiar bramy ma ogromne znaczenie – to on w dużej mierze odpowiada za to, czy jej użytkowanie będzie komfortowe. Jest on uzależniony od kilku czynników, które również warto wziąć pod uwagę. Oto one:

  • Samochód: trzeba wziąć pod uwagę jego wymiary. Oczywiście najlepiej zrobić większą bramę, wówczas przy zmianie samochodu na większy nie będziemy mieli problemów.
  • Usytuowanie garażu i bramy: jeśli podczas wjazdu do garażu musimy manewrować autem, warto zastanowić się nad większą bramą.
  • Wymiary garażu: na etapie projektowania garażu warto zwrócić uwagę na to, czy będziemy wykorzystywać go jako schowek na różne przedmioty. Pod uwagę należy również wziąć wysokość garażu i to, czy korzystamy z boksów na dach.
  • Światło wjazdu: nie zawsze jest ono równe rozmiarom bramy. Pamiętaj, że brama automatycznie unosi się maksymalnie, a np. ta obsługiwana ręcznie zabierze kilka centymetrów ze światła.
dyi0gvw

Pomiar bramy garażowej

Jeśli jest on wykonywany przed ukończeniem garażu, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak grubość tynków oraz izolacji. Dlatego też ostateczne pomiary najlepiej wykonać po wykończeniu garażu. Dobrze zrobione pomiary otworu wjazdowego gwarantują trwałość konstrukcji i oszczędności – dopasowanie bramy to przecież ograniczenie strat ciepła.

Jeżeli chcesz nawiązać kontakt z solidnymi ekipami budowlanymi - wypełnij krótki formularz i nawiąż kontakt z firmami remontowymi.

Pominięcie wodoszczelności bramy oraz izolacyjności akustycznej

Wodoszczelność bramy jest czynnikiem istotnym, ponieważ może ochronić garaż przed zalaniem i wilgocią, szczególnie jeśli traktujemy to pomieszczenie jako składzik na inne przedmioty. Izolacyjność akustyczna jest istotna np. w przypadku domów wielorodzinnych oraz takich, w których garaż znajduje się w bryle budynku.

dyi0gvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyi0gvw