Jak wybrać biurko i krzesło? Przygotuj dziecko na rok szkolny
Już w poniedziałek 4 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Sierpień jest więc nie tylko ostatnim miesiącem korzystania z wakacji, ale również czasem, w którym rodzice zaczynają myśleć o tym, co będzie potrzebne ich pociechom, by nauka i wykonywanie zadań domowych były przyjemne i zdrowe. Kluczem do sukcesu są odpowiednie krzesło i biurko, a także właściwa pozycja.
09.08.2023 15:18
Wbrew pozorom dzieci często spędzają więcej czasu za biurkiem niż niejeden pracownik korporacji. Najpierw siedzą przez kilka godzin w szkolnej ławce, a później muszą odrabiać zadania domowe. Nierzadko dochodzą do tego korepetycje, które coraz częściej odbywają się w formie zdalnej. To wszystko sprawia, że pociechy są narażone na różne niebezpieczeństwa, które wynikają z niewłaściwej pozycji.
Mówi się, że wady postawy u dzieci i młodzieży to już choroba cywilizacyjna. Są one wywołane właśnie przez to, że dziecko źle siedzi przy biurku. Następstwem tego są częste bóle lub problemy neurologiczne, a nawet nieprawidłowy rozwój narządów wewnętrznych.
Jak podaje w swoim opracowaniu Ośrodek Rozwoju Edukacji, dzieci są szczególnie na rażone na wystąpienie wad postawy w dwóch okresach. Pierwszy to w wieku od 6 do 7 roku życia. Drugi to od 11 do 13 roku życia w przypadku dziewcząt i od 13 do 14 roku życia w przypadku chłopców. Ten drugi jest związany ze skokiem wzrostu.
Prawidłowa pozycja przy biurku
Przede wszystkim należy rozróżnić pozycję przy odrabianiu lekcji od pozycji przy komputerze, choć w obu przypadkach powinna być symetryczna. Plecy i kręgosłup powinny być wyprostowane stopy oparte całkowicie o podłogę lub podnóżek, kolana ustawione pod kątem 90 stopni, a głowa może być lekko pochylona, ale jednocześnie dziecko nie powinno się garbić.
W przypadku pracy przed komputerem monitor powinien być na wysokości oczu i w odległości od 40 do 75 cm od twarzy dziecka. Klawiaturę należy ustawić tak, by dziecko miało miejsce na nadgarstki. Dodatkowo warto zainwestować w miękką podkładkę. W przeciwnym razie dziecko jest narażone na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka. Mysz powinna się znajdować możliwie jak najbliżej, żeby nie było konieczności np. wyciągania ręki w dal, co może zaburzyć pozycję pleców.
Jak wybrać krzesło i biurko?
Meble biurowe dla dziecka powinny być dobrane odpowiednio do wzrostu, więc przed zakupem warto zapoznać się z tabelami danego producenta lub ogólnymi wytycznymi. Na przykład dziecko o wzroście od 143 do 150 cm powinno mieć biurko o wysokości 63 cm i krzesło z siedziskiem o wysokości od 143 do 150 cm. Dodatkowo im więcej opcji regulacji, tym lepiej.
Obecnie krzesła umożliwiają regulację wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia, wysokości i wysunięcia podłokietników, a także wysunięcia siedziska. Są też modele z dodatkowym podparciem dla odcinka lędźwiowego lub jego regulacją. Jak zawsze, wszystko zależy od budżetu. Warto również zwrócić uwagę na biurka elektryczne, które nie należą do tanich, ale dziecko może przy takim biurku pracować w pozycji stojącej.
Przydatne akcesoria
Skoro wspomnieliśmy o tym, że monitor komputera powinien być na wysokości oczu dziecka, to mając laptopa, może to być niemożliwe. To oznacza konieczność zakupu zewnętrznej klawiatury i myszy oraz specjalnej podstawki do komputera, która będzie miała regulowaną wysokość. W bardziej zaawansowanych modelach jest też dodatkowe chłodzenie, które pozwoli utrzymać optymalną pracę urządzenia. Myszy często są projektowane tak, by zapewnić jak najlepszą ergonomię. Dodatkowo można trafić na urządzenia, które mają odważniki zapewniające lepszą precyzję, ale ta opcja sprawdza się przede wszystkim w grach.