Trwa ładowanie...

Jak wichury wpływają na wentylację domu?

Silnie wiejący wiatr ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie (większość osób odczuwa wtedy znaczny dyskomfort, często także ból głowy), ale również na instalację wentylacyjną w domu. W zależności od tego, czy masz wentylację grawitacyjną, czy mechaniczną, różnie będziesz odczuwać skutki wichury.

Jak wichury wpływają na wentylację domu?Źródło: Rekuperatory.pl
d3ju373

Silnie wiejący wiatr ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie (większość osób odczuwa wtedy znaczny dyskomfort, często także ból głowy)
, ale również na instalację wentylacyjną w domu. W zależności od tego, czy masz wentylację grawitacyjną, czy mechaniczną, różnie będziesz odczuwać skutki wichury.
Wichury a wentylacja mechaniczna

Przy wentylacji mechanicznej, która daje możliwości regulacji strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego, praktycznie nie odczuwa się żadnej zmiany w pomieszczeniach. Stosunkowo silne napory powietrza na otwór czerpni i wyrzutni w domu (to tymi otworami powietrze zewnętrzne jest wywiewane i zaciągane) mogą być okresowo słyszalne z punktów nawiewnych. Dźwięki te są delikatne i dużo cichsze niż świst powietrza hulającego na zewnątrz.

Wichury a wentylacja grawitacyjna

Zgoła inaczej rzecz ma się przy wentylacji grawitacyjnej, która nie daje możliwości regulacji ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. Duży wiatr - w zależności od lokalizacji komina - może powodować nawet kilkukrotne zwiększenie napływającego do domu strumienia powietrza.

d3ju373

Jeżeli sytuacja wygląda jak w większości domów z wentylacją grawitacyjną, gdzie zastosowano szczelne okna, dochodzi do naturalnego zjawiska odwrócenia kierunku powietrza (tzw. inwersji) i powietrze z zewnątrz, zamiast napływać przez okna i być wyciągane przez kratki wentylacyjne, jest tymi kratkami nawiewane. Kiedy dodatkowo na zewnątrz silnie wieje wiatr, szczególnie mocno czuć strumień nawiewanego zimnego powietrza w pobliżu kratek wentylacyjnych (wywiewnych).

Niepożądane zjawiska

Zarówno przy wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej może dochodzić do występowania niewielkich pod- lub nadciśnień w domu, które jednak dla mieszkańców są nieodczuwalne.

Przykrą niespodzianką przy dużych wichurach może być także chwilowe odcięcie zasilania (brak prądu). Jak reaguje na to system wentylacji mechanicznej? Rekuperator przestaje wtedy pracować, by po chwili - bez ingerencji ze strony użytkownika - wznowić pracę.

Iwona Stachurska, www.rekuperatory.pl

d3ju373
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ju373