Trwa ładowanie...
Vetrex
22-02-2016 15:12

Jak walczyć z hałasem? Przedstawiamy elementy stolarki zapewniające ciszę w domu

Kogo z nas nigdy nie obudził sąsiad - zapalony ogrodnik, koszący trawnik w sobotę o szóstej rano? Kto nie mógł się wyspać, gdy pies sąsiada koncertował całą noc lub gdy jego dorastające dzieci postanowiły urządzić imprezę podczas nieobecności rodziców? Chyba wszyscy doświadczyliśmy podobnych uciążliwości. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednio wyposażonych okien o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej, dokuczliwość tego typu można znacznie ograniczyć.

Jak walczyć z hałasem? Przedstawiamy elementy stolarki zapewniające ciszę w domuŹródło: Vetrex
d1uo0mx
d1uo0mx
Kogo z nas nigdy nie obudził sąsiad - zapalony ogrodnik, koszący trawnik w sobotę o szóstej rano? Kto nie mógł się wyspać, gdy pies sąsiada koncertował całą noc lub gdy jego dorastające dzieci postanowiły urządzić imprezę podczas nieobecności rodziców? Chyba wszyscy doświadczyliśmy podobnych uciążliwości. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednio wyposażonych okien o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej, dokuczliwość tego typu można znacznie ograniczyć.

Kiedy wybrać „ciche” okna?

Wybierając okna, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim umiejscowienie inwestycji (gęstość zabudowy i bliskość źródeł hałasu) oraz potrzeby mieszkańców. Jeśli dom ma stanąć w gęsto zaludnionej okolicy, gdzie odległości miedzy budynkami są niewielkie, należy liczyć się z hałasami takimi jak: głośne rozmowy (zwłaszcza w „sezonie grillowym”), muzyka, dźwięki wytwarzane przez urządzenia ogrodowe, krzyki dzieci czy szczekanie psów. Jeśli inwestycja zlokalizowana jest przy ruchliwej ulicy, niedaleko lotniska czy stadionu, na którym odbywają się mecze, koncerty i imprezy masowe, w pobliżu szpitala, budynku policji lub straży pożarnej, gdzie pojazdy na sygnale przejeżdżają kilka razy dziennie – okna zapewniające komfort akustyczny są koniecznością. Zwłaszcza gdy w domu mieszkają maluchy drzemiące w ciągu dnia, dzieci i młodzież potrzebujące ciszy do nauki, osoby chore, szczególnie wymagające odpoczynku, gdy zamierzasz pracować w domu i
potrzebujesz spokoju, aby móc się skupić lub po prostu chcesz się zrelaksować.

**

**

d1uo0mx

Jakie elementy decydują o właściwościach akustycznych okna?

Praktycznie każdy komponent nowoczesnej stolarki wpływa na jej właściwości w zakresie izolacyjności akustycznej: rodzaj profilu okiennego i zastosowanych uszczelek, rodzaj wzmocnień i ich sztywność, typ okuć, a także sposób montażu (materiał i technologia uszczelnienia szczeliny montażowej). Jednak największe znaczenie ma zastosowane oszklenie. Porównajmy kilka rozwiązań:

1. W pakiecie szybowym o budowie 4/18/4/18/4 Rw wynosi 31 (-2 , -6)
2. W pakiecie szybowym o budowie 4/16/4 Rw wynosi 31 (-2, -5)
3. W pakiecie szybowym o budowie 6/16/4 Rw wynosi 34 (-1, -5)
4. W pakiecie szybowym o budowie P2(44.2)/16/4 Rw wynosi 37 (-1, -5)

Różnica w skuteczności tłumienia dźwięków pomiędzy pierwszymi dwoma a trzecim i czwartym pakietem jest odczuwalna dla ludzkiego ucha. Na powyższych przykładach wyraźnie widać, że to nie szerokość pakietu czy liczba szyb w nim zastosowanych decyduje o dźwiękochłonności, lecz przede wszystkim grubość tafli szkła. Dźwiękoszczelność szyb można też dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie folii akustycznych w szkle klejonym.

Okno Vetrex VR90 Synergy z Rw (C; Ctr) = 41 dB (-1; -5)

Nie należy mylić parametrów akustycznych samej szyby i całego okna. Całe okno zwykle charakteryzuje się korzystniejszymi parametrami w zakresie izolacyjności akustycznej niż sam pakiet szybowy – okno Vetrex wykonane w systemie VP70 z szybą 6/16/4, której Rw wynosi 34 (-1, -5)dB, uzyska dźwiękoszczelność na poziomie 38 (-2, -5)dB. Wybierając stolarkę, pamiętaj też, że okna wyposażone w szprosy lub szkło ornamentowe nie są badane w zakresie akustyki, dlatego ich właściwości w tym zakresie nie są podawane przez producentów.

d1uo0mx

Ciekawe zjawisko obserwuje się w przypadku zastosowania nawiewników okiennych. Gdy wyposażysz okno o Rw = 34 dB (-1, -5) w nawiewnik o wartości akustycznej RDnew = 38dB (0,-1), to, pomimo, wydawałoby się, lepszej izolacyjności akustycznej nawiewnika od izolacyjności okna, parametry akustyczne przeszklenia ulegną pogorszeniu o kilka decybeli, ponieważ wypadkowa izolacyjność zależy także od powierzchni okna i liczby nawiewników. Podsumowując - w im więcej nawiewników okno zostanie uzbrojone, tym jego właściwości w zakresie tłumienia dźwięków będą słabsze.

Tak jak wspomniano, wymiary okien wpływają na dźwiękochłonność budynku, w którym są zamontowane. W dokumentach dostarczanych przez producentów podawane są zbadane laboratoryjnie wartości opisujące tzw. okna referencyjne o wymiarach 123 x 148 cm. Niestety, wraz ze wzrostem gabarytów przeszklenia, zmniejsza się ich izolacyjność akustyczna. Poniższa tabela ilustruje te zależności.

Tabela 1. Zasady korekty izolacyjności akustycznej w zależności od wymiaru

Drobnym, ale wyjątkowo istotnym elementem, który przyczynia się do zwiększenia komfortu akustycznego, są też wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak np. EPDM, uszczelki, a dokładnie całe ich układy umieszczane w kilku płaszczyznach ramy okna. Zapewniając szczelne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy - chronią wnętrze domu nie tylko przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz, ale też przed hałasami. Także nowatorskie metody montażu, których kluczową zaletą jest zapewnienie maksymalnie szczelnego połączenia okna z murem, wpływają pozytywnie na wytłumienie dźwięków. Tym bardziej warto więc zainwestować w jedną z bardziej zaawansowanych technik osadzania stolarki.

Nowoczesne materiały i technologie stosowane w stolarce okiennej i podczas jej montażu coraz skuteczniej eliminują problem hałasu. Nawet jeśli planujemy budowę domu w głośnej okolicy – optymalnie dobrana stolarka skutecznie ochroni przed hałasami. Dźwiękoszczelne okna to rozwiązanie dla osób ceniących spokój, ale też dbających o prywatność. Decydując się na zakup stolarki o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej – wybieramy komfortowe warunki wypoczynku w domowym zaciszu.

d1uo0mx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uo0mx