Trwa ładowanie...

Jak uszczelnić brodzik w kabinie prysznicowej?

Mimo starań i interwencji hydraulika nadal przecieka brodzik? Masz dosyć mokrej posadzki i wilgotnego dywanika łazienkowego? Sprawdź trzy miejsca, które mogą być przyczyną tych uciążliwych utrudnień.

Jak uszczelnić brodzik w kabinie prysznicowej?Źródło: Shutterstock
d382e1h
d382e1h

Mimo starań i interwencji hydraulika nadal przecieka brodzik? Masz dosyć mokrej posadzki i wilgotnego dywanika łazienkowego? Sprawdź trzy miejsca, które mogą być przyczyną tych uciążliwych utrudnień.

Instalacja brodzika nie jest czynnością skomplikowaną, jednak wszystkie etapy prac należy starannie przeprowadzać. Jeśli osoba wykańczająca łazienkę nie wykona wszystkich działań uważnie i dokładnie, możesz mieć kłopoty z wyciekającą na posadzkę wodą, a nawet z nieświadomym zalewaniem sąsiadów mieszkających pod tobą.

Sprawdź szczelność brodzika

O nieszczelność pod prysznicem najłatwiej w miejscach instalacji syfonu i odpływu. Woda spływająca do brodzika powinna trafić bezpośrednio do otworu odpływowego i dalej elastyczną rurką do kanalizacji. Jednak niedokładne przyleganie obudowy do powierzchni brodzika może dawać przestrzeń dla przenikania strumienia. W zestawie instalacyjnym wraz z syfonem sprzedawana jest gumowa uszczelka, której zadaniem będzie uszczelnienie połączenia, jednak może się zdarzyć, że jest wadliwa lub po prostu odstaje. Należy ją wówczas wymienić. Druga uszczelka znajduje się między rurą odpływową a ujściem do kanalizacji. Tę również należy uważnie sprawdzić, czy przylega równomiernie. Może zdarzyć się także, że rurka odprowadzająca wodę, wykonana ze sztucznego tworzywa, jest dziurawa i należy ją uszczelnić lub wymienić na nową. Górna część syfonu znajdująca się w brodziku oraz dolna umieszczona pod brodzikiem powinny być dobrze ze sobą skręcone, tylko wówczas możemy liczyć na szczelność całego układu.

Aby sprawdzić miejsca wycieku wody, zdejmij panel maskujący brodzika i przy odkręconej wodzie prześledź pracę instalacji. Potrzebna będzie do tego latarka.

Zabezpieczenie szczelin i łączeń

Drugim miejscem najczęstszego przeciekania wody lub przenikania wilgoci są łączenia. Brodzik przylega najczęściej do dwóch ścian. Miejsca połączenia brodzika z przegrodą należy dobre uszczelnić. Służą do tego sanitarne silikony, które nanosi się w postaci półpłynnej. Są elastyczne i doskonale wypełniają nawet drobne szczeliny. Uszczelniacze wyciska się z kartuszy za pomocą specjalnego narzędzia (wyciskacz mechaniczny do kartuszy), a po nałożeniu należy odczekać, by zastygły. Warto wybrać produkt szybkoschnący oraz odporny na pleśnie, grzyby, wysoką temperaturę i działanie detergentów. Wówczas będziesz mieć pewność, że spoina jest nie tylko wodoodporna, ale również higieniczna i trwała.

d382e1h

Uszczelnienia potrzebuje również połączenie brodzika z kabiną prysznicową. Tu także może przeciekać woda, dlatego należy użyć silikonu. Niektóre zestawy z kabiną nie są wyposażone w uszczelki między ramą a szybą lub uszczelki nie spełniają swojej funkcji. Nieodzowne będzie w tych miejscach użycie niezastąpionego uszczelniacza silikonowego. Warto wówczas wybrać produkt bezbarwny.

Ścienna okładzina z izolacją przeciwwodną

Ściany, do których przylega prysznic, muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Jeśli wybraliśmy okładzinę składającą się np. z płytek ceramicznych, konieczne jest zastosowanie fugi hydrofobowej z efektem perlenia. Oznacza to, że woda nie jest w stanie wniknąć w spoinę, a krople zatrzymują się na powierzchni fugi.

Jeśli użyłeś zaprawy nieodpornej na wodę, możesz pokryć ją preparatem uszczelniającym. Fugi to najbardziej niedoceniane miejsca wnikania wilgoci. Gdy wszystkie oczywiste i widoczne połączenia są zabezpieczone przed przeciekaniem, właśnie tu należy upatrywać uporczywego wydostawania się wody.

d382e1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d382e1h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj