Jak usunąć żywicę z ubrania? Poznaj skuteczne metody

Plamy z żywicy na ubraniach pojawiają się, gdy niechcący otrzemy się o drzewo lub oprzemy się o jego pień. To częsty problem, który jest pamiątką po spacerze w lesie, wypadzie w góry czy biwakowaniu poza miastem. Gęsta, lejąca się i bardzo lepka substancja przykleja się do ubrań, pozostawiając na nich bursztynowe plamy, które po zaschnięciu są bardzo trudne do usunięcia. Jak usunąć plamy z żywicy z ubrań? Jakie są domowe sposoby? Z jakich środków należy korzystać? Oto najlepsze metody pozbywania się żywicy!

Jak usunąć żywicę z ubrania? Poznaj skuteczne metody
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.09.2020 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Materiał Partnera: Homebook.pl

Naturalna żywica – kiedy najczęściej się nią brudzimy?

Żywica to substancja wydzielana przez drzewa, która działa jak opatrunek na ranę, przyspieszając jej regenerację. W miejscu, gdzie drzewo straciło gałąź lub część kory, po pewnym czasie pojawi się bursztynowy, gęsty płyn o konsystencji miodu. Z łatwością przykleja się do ubrań i skóry, zastygając na twardą skorupę. Żywicą najczęściej brudzimy się podczas spacerów w lesie czy górach, ale również w trakcie prac domowych ze świeżo ściętym drzewem – np. podczas świąt bożonarodzeniowych, kiedy dekorujemy naturalną choinkę lub ozdabiamy wnętrze za pomocą gałęzi iglaków. To wtedy zachodzi największe prawdopodobieństwo, że lepka substancja z drzewa przeniesie się na nasze ubrania, a także skórę czy włosy. Dlatego najlepiej na te okazje założyć robocze rękawice, wysłużone już ubrania, których nie będzie nam żal, jeśli się pobrudzą. A co zrobić, jeśli jest już za późno i do tkanin przykleiła się żywica? Oto najlepsze sposoby na jej usunięcie!

Obraz
© Materiały prasowe

Plamy z żywicy – przydatne wskazówki

Przy pozbywaniu się żywicy z ubrań zasady będą podobne jak w przypadku wszystkich uporczywych plam – należy działać natychmiast. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie nam przywrócić dawny wygląd tkaniny.

Jeśli plama jest świeża, najprawdopodobniej uda nam się jej pozbyć za pomocą tradycyjnych środków do prania. Wybierzmy płyn lub proszek z dużą zawartością enzymów, które rozpuszczą żywicę. Aplikujemy środek bezpośrednio na plamę, czekamy kwadrans, a następnie delikatnie (np. za pomocą szczoteczki do paznokci) szorujemy zabrudzone miejsce. Umieszczamy tkaninę w pralce, włączając najwyższą temperaturę dozwoloną do tego rodzaju materiału (sprawdzimy to na metce).

W trudniejszych przypadkach, kiedy żywica zdążyła mocno zastygnąć i przywrzeć do ubrania, będziemy musieli zastosować inne metody. Jedną z nich jest podgrzanie żywicy do płynnego stanu. W tym celu należy użyć pary (np. żelazka), bardzo ciepłej (niemal wrzącej) wody lub gorącego powietrza suszarki. Podgrzana żywica powinna być znacznie prostsza do zeskrobania. Jeśli wciąż mocno przywiera do tkaniny, należy przetrzeć ją ściereczką nasączoną zmywaczem do paznokci.

Skutecznym środkiem do zmywania plam jest alkohol – np. izopropylowy (IPA). Wystarczy nasączyć wacik płynem i energicznie przemywać plamę z żywicy. Po chwili alkohol powinien ją rozpuścić i ułatwić dalsze czyszczenie.

Obraz
© Materiały prasowe

Artykuł został opracowany przez redakcję Homebook.pl.

Materiał Partnera: Homebook.pl

Komentarze (0)