Jak usunąć pleśń i grzyby z elewacji

Czynniki zewnętrzne bywają zabójcze dla budynków, w szczególności dla samej elewacji, która jako pierwsza przyjmuje „na siebie” ich destrukcyjne działanie. Najczęstszą zmorą właścicieli budynków są mikroorganizmy, które pod postacią grzybów, pleśni czy glonów rozmnażają się na ścianach zewnętrznych. W jaki sposób sobie z nimi radzić?

Pleśni i grzybów nie należy bagatelizować, nawet jeśli wydaje się nam, że jedynym ich minusem jest nieestetyczny wygląd budynku. W rzeczywistości wszelkie mikroorganizmy mnożące się na ścianach budynku są szkodliwe dla zdrowia jego mieszkańców i wytrzymałości elewacji.

Jak usunąć pleśń i grzyby z elewacji
Źródło zdjęć: © shutterstock

24.06.2013 16:55

Co powoduje rozpowszechnianie się grzybów? Wbrew pozorom, nie tylko wilgoć jest ich sprzymierzeńcem. Są i takie glony tzw. powietrzne, które tworzą się poprzez osadzanie zarodników przez wiatr. Częstą pożywką dla grzybów i glonów są zwykłe zanieczyszczenia – brud i kurz osadzające się na budynku. W rzeczywistości niezwykle trudne jest całkowite uniknięcie pleśni czy grzyba na elewacji. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są budynki usytuowane w bliskim sąsiedztwie wody lub bujnych terenów zielonych. Znaczenie ma również strona, po której jest ściana – najbardziej narażone są ściany północne i zachodnie, do których dociera najmniej słońca.

Pleśń na elewacji – najlepiej przeciwdziałać

Najskuteczniej jest zapobiegać, a przynajmniej minimalizować ryzyko powstawania grzybów i glonów na budynkach, poprzez odpowiedni dobór tynku. Niektóre tynki zawierają substancje (biocydy), które zwalczają mikroorganizmy i uniemożliwiają ich rozwój. Większe ryzyko rozwinięcia się glonów czy grzybów niesie za sobą elewacja o chropowatej powierzchni – wówczas mikroorganizmy łatwo się rozmnażają w ciemnych i wilgotnych zakamarkach. Istotą jest również system rynnowy – właściwie odprowadzający wodę poza budynek oraz wentylacja budynku pozwalająca na odpowiedni przepływ powietrza z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie. Istnieją nawet specjalne systemy elewacji wentylowanej, wówczas wełna, która znajduje się pomiędzy ścianą budynku, a powierzchnią elewacji sprawia, że ewentualna wilgoć jest szybko wyprowadzana z wnętrza ściany, a tym samym nie stanowi idealnego dla rozwoju grzybów i glonów środowiska.

Jak zlikwidować grzyb z elewacji – krok po kroku

  1. Oczyszczenie elewacji

W pierwszej kolejności należy umyć ściany, by dokładnie je wyczyścić z powstałych grzybów, pleśni i glonów. Najskuteczniejszą metodą jest spłukanie ścian pod ciśnieniem np. myjką ciśnieniową. Jeśli nie jest to wystarczające, należy pomóc sobie szczotką. Najważniejsze, by ściana przed dalszymi etapami została dokładnie wyczyszczona z pleśni i glonów.

  1. Odkażanie specjalnymi środkami

Na czystą i wysuszoną ścianę należy nanieść odpowiednie preparaty grzybobójcze i odkażające. Na rynku dostępnych jest wiele środków do takiego zastosowania, często wyspecjalizowanych w walce z konkretnymi typami mikroorganizmów.

  1. Gruntowanie i malowanie ściany

Gdy czyszczona powierzchnia jest sucha i odkażona, pozostaje zagruntowanie ścian i pomalowanie ich świeżą farbą po to, by odświeżyć jej wygląd.

  1. Zabezpieczanie przed kolejnym zabrudzeniem

By historia z pleśnią czy glonami szybko się nie powtórzyła, należy zabezpieczyć ścianę przed ponownym przenikaniem brudu w głąb elewacji. Służą do tego środki wzmacniające, które sprawiają, że elewacja staje się mniej chłonna. To także dobra baza pod preparaty renowacyjne.

  1. Impregnacja

Tak przygotowana elewacja wymaga jeszcze ostatniej powłoki ochronnej. Może ją stanowić farba silikonowa lub przezroczysty impregnat. Dzięki nim uzyskamy powierzchnię bardziej gładką i mniej chłonną.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)