Jak usunąć plamy z trawy? Poznaj sprawdzone metody!

Zabawa latem na świeżym powietrzu to prawdziwa frajda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Często pamiątką po grze na trawniku są soczyście zielone plamy z trawy. Jeśli szybko nie zareagujemy, zabrudzenia trwale wnikną w tkaninę i będą szpecić nasze ulubione ubrania. Plamy z trawy należą do trudniejszych do usunięcia, nie oznacza to jednak, że zadanie jest z góry skazane na porażkę. Przejdź do lektury poradnika, z którego dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się zielonych plam z ubrań, aby znowu prezentowały się nieskazitelnie – jak nowe!

Jak usunąć plamy z trawy? Poznaj sprawdzone metody!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

Plamy z trawy – dlaczego są takie trudne do usunięcia?

Zanim przejdziemy do metod usuwania zielonych plam, wyjaśnijmy, dlaczego spośród innych plam te z trawy są tak uciążliwe dla naszych ubrań. Liście trawy w swoich sokach zawierają chlorofil, czyli barwnik odpowiedzialny za ich intensywny, zielony kolor. W kontakcie z tkaniną (np. przy poślizgnięciu się na trawie) z wnętrza liści wydobywa się barwiący pigment, który przenika w strukturę materiału ubrania. Zielony barwnik trawy znacznie szybciej przechodzi do tkaniny wykonanej z naturalnego włókna – bawełny, lnu czy jedwabiu, stąd plamy z trawy są tak trudne do usunięcia z jeansów, letnich sukienek i koszul. Z włókien syntetycznych (np. poliestru) ślady i zabrudzenia z trawy są znacznie prostsze do wyczyszczenia.

Trudność z usuwaniem tych plam może wynikać również z naszej nieuwagi. Brudne z trawy ubrania często leżą przed parę dni w koszach na pranie, co sprawia, że plamy jeszcze silniej wnikają w tkaninę, a my stajemy przed trudnym zadaniem uratowania ulubionych elementów garderoby. Poniższe metody udowadniają, że nie jest to misja niemożliwa. Oto one!

Jak usunąć plamy z trawy?

Najmniejszą ilość ręcznej pracy będziemy musieli wykonać, jeśli szybko zareagujemy i od razu zaczniemy zapierać plamę. Wystarczy namoczyć ubranie przed 15 minut w zwykłym szarym mydle, następnie za pomocą gąbki lub szczoteczki do paznokci delikatnie przetrzeć miejsce z zielonymi przebarwieniami. Tkaninę płuczemy, odsączamy, umieszczamy w pralce i włączamy uniwersalny program.

Jak postąpić, jeśli plama z trawy ma kilka dni i zdążyła mocno wniknąć w tkaninę? Możemy wykorzystać domowe sposoby, są to m.in.:

  • woda utleniona – roztwór powinien rozpuścić plamę, nie uszkadzając przy tym samej tkaniny. Wystarczy polać zabrudzone miejsce, odczekać parę minut i spróbować zetrzeć plamę gąbką. Czynność można powtarzać, jeśli nie przyniesie zadowalających rezultatów za pierwszym razem. Po zakończeniu ubranie należy wyprać w niskiej temperaturze lub ręcznie.
  • kwasek cytrynowy – w przypadku białych ubrań świetnie sprawdzi się roztwór z kwasu cytrynowego, który dodatkowo odświeży kolor i wybieli plamę. Kwas rozpuszczamy w proporcjach 1:9 z wodą, moczymy ubranie, a następnie ręcznie usuwamy plamę.
  • alkohol – skutecznie poradzi sobie z rozpuszczaniem zielonego pigmentu, który wniknął w tkaninę. W tym celu możemy skorzystać z alkoholu izopropylowego wykorzystywanego m.in. w kosmetyce jako rozpuszczalnik. Plamę usuwamy przecierając ją gąbką nasączoną roztworem. Jeśli zabrudzenie nie chce zejść, możemy namoczyć ubranie w proporcji 1:1 z wodą, a następnie wyprać ręcznie.
Obraz
© Materiały prasowe

Jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające, wykorzystajmy chemiczne środki piorące mające w składzie enzymy, które rozpuszczają uporczywe plamy. Oprócz tego warto sięgnąć po popularne odplamiacze w formie żelowej lub w proszku, ewentualnie po uniwersalne mydełka odbarwiające.

Materiał Partnera: Homebook.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)