Trwa ładowanie...

Jak usunąć plamy na dywanie?

Jak usunąć plamy na dywanie?Źródło: Shutterstock
d3nqyki
d3nqyki

Podłogi wyłożone dywanami sprawiają wyjątkowo przytulne wrażenie, ocieplają wizerunek wnętrza i je zdobią. Niestety wymagają też szczególnej pielęgnacji, a powstałe na nich plamy - specjalnego traktowania. Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć plamy z dywanu.

Nawet przy zachowaniu najwyższej ostrożności trudno uniknąć powstawania na dywanie śladów z błota, rozlanych płynów czy plamiących produktów spożywczych. Podstawą sukcesu w usunięciu zanieczyszczeń jest szybkie działanie. Dlatego po zaplamieniu dywanu trzeba reagować natychmiast, zanim barwiące środki lub związki chemiczne wnikną głęboko w tkaninę. Czasem ręcznikiem papierowym uda się zetrzeć kolorowy płyn z powierzchni włókien dywanu i zapobiec spłynięciu w głąb runa. Większy problem stanowią zadawnione plamy.

1. Pranie dywanu

Właściciele odkurzaczy piorących mogą pozwolić sobie na regularne pranie dywanu, dzięki czemu łatwo go utrzymać w czystości i bez trudu można szybko usunąć zaplamienia. Przy pomocy takiego odkurzacza zmyjesz plamy w sposób podobny do profesjonalnego czyszczenia metodą szamponowania. Polega ona na naniesieniu na powierzchnię włókien środka piorącego (zadaniem szamponu jest rozpuszczenie brudu), spienieniu go poprzez pocieranie szczotką, a następnie na odessaniu wilgoci. Po wyschnięciu, również odkurzaczem, zdejmij pozostałości brudu, które ulegają skrystalizowaniu na runie. Istotą szamponowania jest korzystanie z profesjonalnych środków czyszczących i dokładne przeprowadzenie procedury. Przed ostatecznym odkurzeniem nie wolno stawać na wilgotnym dywanie.

Niektóre preparaty same tworzą aktywną pianę, którą należy pozostawić w miejscu zabrudzenia na określony przez producenta czas, a następnie zdjąć ją odkurzaczem.

Do delikatnych włókien poleca się środek do prania na sucho. Jest nim proszek wymagający rozsypania na odkurzonym dywanie oraz lekkiego wtarcia. Wiąże on brud i pozwala na usunięcie zanieczyszczeń przy pomocy odkurzacza.

d3nqyki

Do czyszczenia należy stosować preparaty przeznaczone specjalnie do rodzaju włókna, z którego wykonany jest dywan. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia, skurczenia się lub rozwarstwienia runa.

2. Plama z błota

Jej usunięcie to pestka. Wystarczy odczekać, aż wyschnie, a następnie odkurzyć skruszoną odkurzaczem. Trudniej jest poradzić sobie z rozlanymi plamami. Aby koloryzujący płyn nie rozchodził się szeroko po dywanie, dobrze jest brzegi plamy obsypać mąką lub talkiem i dopiero potem rozpocząć czyszczenie. Zawsze ścieraj je od brzegu do środka plamy, aby się nie rozprzestrzeniła.

3. Plama z tłuszczu

Tłuste ślady wymagają ciepłej wody. Jako detergentu warto użyć płynu do mycia naczyń, preparatu do szamponowania lub do prania wełny. Jednak wcześniej dobrze jest przeprowadzić test tkaniny w miejscu niewidocznym.

4. Plama po winie

Plamy po czerwonym winie trzeba szybko posypać solą, która wchłonie płyn, a następnie odkurzyć dywan. Przebarwienia dopierzesz płynem do szamponowania. Z kolei ślady krwi zmyjesz zimną wodą, a do usunięcia śladów z herbaty, kawy czy coli potrzebujesz roztworu wody i soku z cytryny.

d3nqyki

5. Plamy po długopisie, tuszu czy flamastrze

Takie zabrudzenia zejdą pod wpływem działania spirytusu. To też metoda na pozostałości po farbie olejnej. Jeśli skapnie ci stearyna ze świeczki lub wosk, odczekaj, aż wystygnie i się wykruszy. Jeżeli wniknie głębiej, nałóż na plamę bibułę lub ręcznik papierowy, a następnie przyłóż ciepłe żelazko, dzięki czemu zanieczyszczenie przywrze do papieru.

6. Nadpalony dywan

Gdy niedopałek papierosa nadpali włókna dywanu, jedyną metodą jest starcie zwęglonych fragmentów, na przykład przez pocieranie metalem lub delikatnym papierem ściernym. Przy długim włosiu użyj nożyczek.

7. Guma do żucia

Przyklejona guma do żucia przed usunięciem musi dobrze stwardnieć. Pomoże w tym pocieranie kostką lodu. Dopiero wtedy bez trudu ją skruszysz.

Ze szczególnie cennym zaplamionym dywanem nie warto eksperymentować - jeśli obawiasz się zniszczenia jego włókien, lepiej zdać się na profesjonalną ekipę czyszczącą, która poradzi sobie z najbardziej skomplikowanymi zanieczyszczeniami.

d3nqyki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nqyki

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj