Trwa ładowanie...

Jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym? Przewodnik po nowoczesnych wnętrzach

Styl nowoczesny powstał z myślą o tych, którzy mają dość wnętrz przeładowanych bibelotami, kolorami, tkaninami. W nowoczesnych wnętrzach rządzi przestrzeń, prostota i minimalizm. Jeżeli umiesz się im podporządkować, styl nowoczesny trafi w Twoje upodobania. Radzimy, jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym.

Jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym? Przewodnik po nowoczesnych wnętrzachŹródło: Shutterstock
dz6zk1j

Styl nowoczesny powstał z myślą o tych, którzy mają dość wnętrz przeładowanych bibelotami, kolorami, tkaninami. W nowoczesnych wnętrzach rządzi przestrzeń, prostota i minimalizm. Jeżeli umiesz się im podporządkować, styl nowoczesny trafi w Twoje upodobania. Radzimy, jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym.

Styl nowoczesny to dość pojemne określenie, którego chętnie używamy do opisania współcześnie urządzonych wnętrz. Mieszczą się w nim zarówno dążenia minimalistyczne, jak i eklektyczne, laboratoryjny wręcz high-tech i tzw. ciepła nowoczesność. Jak więc w tej różnorodności pojęć i zjawisk odnaleźć wspólny mianownik wnętrz nowoczesnych?

Styl nowoczesny: przestrzeń

Najważniejszym wyróżnikiem stylu nowoczesnego jest oddech przestrzeni. Wraz z wyburzaniem ścian znikają granice między poszczególnymi pomieszczeniami i powstają strefy funkcjonalne łączące kilka wnętrz. Ich odrębność zaznacza się już tylko poprzez zastosowanie różnych kolorów lub materiałów wykończeniowych. Przestrzeń we wnętrzach w stylu nowoczesnym otwiera się także w górę. Salon wysoki na dwie kondygnacje (taka wysokość zarezerwowana była niegdyś dla wnętrz pałacowych), nierzadko z antresolą, nikogo już nie dziwi w nowoczesnym wnętrzu.

Styl nowoczesny: prostota

Styl nowoczesny nadał meblom i elementom wyposażenia proste, geometryczne, wręcz ascetyczne kształty i zestawił je z designerskimi projektami o zaskakującej formie. Jeżeli więc szukasz mebli nowoczesnych, wybieraj te o oszczędnej formie, bez zdobień i ornamentów.

dz6zk1j

Styl nowoczesny: minimalizm

Styl nowoczesny nie znosi nadmiaru sprzętów – urządzając wnętrza w tym stylu, postaraj się stworzyć „czystą” przestrzeń. Nie ustawiaj na szafce ulubionych bibelotów, nie ubieraj okna w bogato zdobione zasłony, unikaj sztukaterii. Kieruj się sprawdzoną zasadą: Mniej znaczy więcej.

Ponieważ nowoczesnego wnętrza nie warto całkiem pozbawiać efektownych dodatków, stosuj je z umiarem: wystarczy, że zawiesisz na ścianie dwie-trzy czarno-białe fotografie, a na kanapie rozrzucisz poduszki wykonane z gładkiej tkaniny bez wzorów.

Styl nowoczesny: materiały

Wynikiem charakterystycznego dla nowoczesności swobodnego zestawiania materiałów są meble łączące w sobie szkło, metal, tworzywa sztuczne, ale także skórę i drewno. Na ścianach chętnie wykorzystuje się betonowe płyty, a podłogę pokrywa żywicą epoksydową. W aranżacji nowoczesnego wnętrza barwą przewodnią jest neutralna biel, którą bez obaw można zestawiać z różnymi odcieniami szarości.

Styl nowoczesny: oświetlenie

W nowoczesnym wystroju wnętrz oświetlenie traktuje się jako sposób kreowania przestrzeni, nadawania jej wymiaru dekoracyjnego. Wykorzystuje się w tym celu reflektorki, halogeny, światło LED-owe – wydobywają one zamierzony chłód wnętrza albo wręcz przeciwnie: nieco ocieplają zimną nowoczesność.

dz6zk1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz6zk1j