Jak urządzić wąską łazienkę, by wydawała się większa?
Większość mieszkań, zwłaszcza tych budowanych w latach 50.-80., ma małą, niezbyt ustawną i wąską łazienkę, która kształtem przypomina raczej wagon niż pokój kąpielowy. Jak krok po kroku urządzić wąską i długą łazienkę, by optycznie ją poszerzyć? Skorzystaj z podpowiedzi architekta. Krok 1: wybór stylu wąskiej łazienki
07.12.2016 15:29
Jeśli jesteś miłośnikiem ciężkich wiktoriańskich aranżacji łazienki i rustykalnych dekorów, pamiętaj, że w wąskiej łazience najlepiej sprawdzi się jasna i lekka stylizacja. Postaw więc na styl nowoczesny lub minimalistyczny. Jeśli nie lubisz prostoty, możesz wybrać styl skandynawski bazujący na takich barwach jak biel, szarość, beż i elementach z jasnego surowego drewna.
Dobrym rozwiązaniem w aranżacji wąskiej łazienki może się okazać wystrój w stylu retro. Mocne kontrasty bieli i czerni oraz gładkie błyszczące powierzchnie charakterystyczne dla tego stylu pozwolą na optyczne poszerzenie wąskiej łazienki, jeśli umiejętnie je wykorzystasz.
Krok 2: wybór podłogi do wąskiej łazienki
Pamiętaj, że diabeł tkwi w… podłodze. Odpowiednio dobrany kolor i kształt płytek pozwoli na optyczne poszerzenie łazienki. Najlepszy efekt uzyskasz, stosując płytkę drewnopodobną, układając ją w poprzek pomieszczenia. Rynek oferuje dziś płytki długie na metr, kształtem i wzorem do złudzenia przypominające deski. Wybór kolorów jest równie duży. Możesz zdecydować się na bielony lakier, jasnoszary mat lub płytki w odcieniu naturalnego drewna.
Zrezygnuj z ciemnych kolorów, tj. wenge czy mahoniu. Dobrym pomysłem na optyczne powiększenie wąskiej łazienki są błyszczące lakierowane kafle w stylu retro. Żeby uzyskać efekt iluzji, połącz białe i czarne kafle – czarne ułóż wzdłuż ścian, białe zaś w środku pomieszczenia.
Krok 3: kolor ścian w wąskiej łazience
Kolory ścian mają ogromne znaczenie. Najprostszym trikiem w aranżacji wąskiego pomieszczenia jest zastosowanie na ścianach dwóch kolorów. Ciemniejszym pomaluj krótsze ściany, jaśniejszym dłuższe. Uzyskasz wówczas efekt optycznego skrócenia i poszerzenia przestrzeni.
Dobrym pomysłem jest też naklejenie na dłuższą ścianę przestrzennej fototapety. W łazience świetnie sprawdzi się zdjęcie kropli wody w skali makro lub np. cylindra pralki. Wybierając płytki na ścianę, postaw na duże błyszczące kafle lub obłóż ściany stosowanym w kuchniach – lakobelem, który nada przestrzeni głębi i wspaniale będzie odbijał światło. Decydując się na lustra – zrezygnujmy z ram, zlewając płaszczyznę lustra z płaszczyzną ściany.
Krok 4: wyposażenie wąskiej łazienki
Pamiętaj, że liczy się każdy centymetr. Na zakupy w zakresie wyposażenia łazienki nie wychodź bez miarki. Wybieraj najmniejsze na rynku elementy wyposażenia. Również ich kształt ma niemałe znaczenie. Wybierając wannę, miskę ustępową czy umywalkę, zrezygnuj z kanciastych form. Najlepiej sprawdzą się te o owalnym kształcie.
Do wąskiej łazienki trudno będzie wstawić i wannę i wygodny prysznic. Decydując się na prysznic, zrezygnuj z brodzika na rzecz odpływu bezpośrednio w podłodze, a szklane drzwi wykonaj na zamówienie. Dzięki temu zabiegowi łazienka optycznie się powiększy, a prysznic będzie duży i wygodny.
Jeśli łazienka ma ok. 1,5 m szerokości, wannę lub prysznic zamontuj na jednym jej końcu wzdłuż krótszej ściany. To optycznie poszerzy przestrzeń i pozwoli na wydzielenie strefy kąpielowej. Jeśli musisz zmieścić w łazience pralkę – wybierz taką, która otwiera się do góry. Będzie znacznie bardziej funkcjonalna i węższa.
Półki i schowki najlepiej wykonać na zamówienie. Dobrze sprawdzi się wysoka zabudowa zastosowana na jednej ze ścian, w której ukryjesz wszystkie potrzebne szafki. Zabudowę można pokryć lustrem lub wodoodporną fototapetą, co sprawi, że będzie mało widoczna. Pamiętaj – wąska łazienka nie lubi bibelotów.
Autor: Marta Eljasiak
Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl