Jak urządzić niewielką sypialnię?

Większość z nas jeszcze przed kupnem domu czy mieszkania snuje plany, jak urządzić poszczególne pomieszczenia. Jednak czasami wybór lokalu nie do końca zależy od nas, a nasza sypialnia okazuje się wielkości przeciętnej garderoby. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować ze stylowego wnętrza.

Jak urządzić niewielką sypialnię?
Źródło zdjęć: © Sealy

15.05.2017 15:18

Najważniejsze jest łóżko
Małe sypialnie mają swój niezaprzeczalny urok. Są klimatyczne: czujesz się w nich przytulnie i bezpiecznie. Problemów nastręcza jedynie zmieszczenie na niewielkiej powierzchni wszystkich mebli książek, dekoracji oraz innych rzeczy. Zastanów się jednak, czy to właśnie w sypialni potrzebne ci jest pięćset tomów z domowej biblioteczki oraz ogromny telewizor z płaskim ekranem. Sypialnia powinna być strefą relaksu i nie dostarczać zbyt wielu intensywnych bodźców: utrudnia to bowiem zasypianie i spokojny sen.

Co na pewno powinno znaleźć się w sypialni? Okno! Odpowiednie przewietrzenie pomieszczenia, w którym śpisz i odpoczywasz, to podstawa dotlenienia organizmu.

Drugim istotnym elementem, jest oczywiście łóżko. Z reguły zajmuje ono większość miejsca w niewielkich sypialniach. Zastanów się jednak, czy ogromne, staromodne łoże z drewnianą ramą to konieczny wymóg. Znacznie lepszym wyborem okazuje się na ogół mniejsze i proste. Ważną kwestią jest także materac: lubiane przez nas miękkie posłania nie zawsze są dobre dla kręgosłupa. Lepiej zainwestować w materac kieszeniowy, dopasowany wymiarami do naszego łóżka.

Ten rodzaj posłania wykonany jest ze sprężyn kieszeniowych. Materac kieszeniowy posiada sprężyny umieszczone w osobnych woreczkach bez połączenia – dzięki temu, potrafi dopasować się do wagi i wzrostu potencjalnego użytkownika. Komfort użytkowania podnosi także fakt, że taki materac jest bardzo cichy: nie skrzypi, nie wydaje żadnych dźwięków. Wypełnienie materaca kieszeniowego może być trojakie: z pianki, lateksu lub mieszanki tych materiałów. Szczególnie wygodne są materace piankowe

Pożyteczną opcją jest funkcja chłodzenia, przydatna zwłaszcza latem – ma ją na przykład materac kieszeniowy * Sealy.* Plusem materaca kieszeniowego jest łatwość jego czyszczenia. Warto wybrać model, który zapewnia podwójne podparcie dla najcięższych części naszego ciała. Kupując, zwróć uwagę na estetykę wykonania: choć w sypialni czas spędzasz przede wszystkim ty, eleganckie wnętrze z pewnością pomoże ci się zrelaksować.

Patent na oszczędzanie miejsca
Łóżko zajmuje sporą powierzchnię sypialni, nie sposób jednak z niego zrezygnować. A z czego zrezygnować można z całą pewnością? Ze stołu i krzeseł. Wystarczy ci mały japoński stolik na herbatę. W sypialni nie musisz też stawiać masywnych szaf: przenieś je do salonu. W tym pomieszczeniu lepiej sprawdza się dyskretna komoda, na której postawisz lampkę do czytania w trakcie bezsennej nocy. Najlepiej, gdy będzie na nóżkach i niezbyt wysoka – wolna przestrzeń nad nią, sprawdzi się przy niewielkim metrażu.

Nie staraj się także obwieszać sypialni licznymi obrazami i plakatami: postaw na minimalizm i gładkie jasne ściany, optycznie powiększające pokój. Dobrze, jeśli będą w chłodnym, pastelowym odcieniu: różu, błękitu lub seledynu. Spokojne, jednolite barwy również sprawią, że sypiania wyda się rozleglejsza i bardziej przestronna. Jeśli nie lubisz gładkich ścian, zdecyduj się na jeden obraz, kolorystycznie dopasowany do wnętrza.

Łóżko z materacem kieszeniowym postaw raczej przy ścianie, niż na środku: zyskasz dodatkowe metry podłogi. Połóż na środku mały dywanik: podłoga niezakryta w pełni, także jest sprytnym trikiem sprawiającym, że pokój wydaje się większy.
Małe pomieszczenia muszą być widne: zdecydowanie lepiej sprawdzają się w nich krótkie, koronkowe firanki (najlepiej białe lub kremowe) oraz zebrane po bokach zasłony. Jeśli mieszkasz przy ulicy lub na parterze i nie możesz sobie pozwolić na odsłonięte okno, zainwestuj w rolety, dopasowane kolorystycznie do wnętrza. Firanki i zasłony mogą także spełniać funkcję dekoracyjną, w zastępstwie zagracających pokój bibelotów. Dobrym uzupełnieniem światła naturalnego (zwłaszcza jeśli jest go niewiele), będzie także duża, jasna lampa wisząca. Wybierz przezroczysty klosz, aby oświetlenia było jak najwięcej.

Sprytne rozwiązania
Mała sypialnia może okazać się całkiem funkcjonalna, gdy urządzisz ją w odpowiedni sposób. Dobrym pomysłem są wszelakie schowki. Rozkładane, składane i przesuwane meble to świetny patent na ukrycie wszystkich niezbędnych drobiazgów: bielizny, kosmetyków czy biżuterii. Możesz je trzymać również w szufladzie wysuwanej z łóżka lub z podestu, jeśli znajduje się on w pokoju.

Półki warto zamontować także pod sufitem – szczególnie jeżeli nie wyobrażasz sobie sypialni bez kilku ulubionych książek pod ręką. Pamiętaj o lustrze: duże zwierciadło na ścianie lub drzwiach szafy działa znakomicie, jeśli chodzi o optyczne powiększenie pokoju. W sypialni jest zresztą bardzo przydatne.

Jeżeli nie chcesz zagracać przestrzeni szafą, pomyśl o toaletce. Utrzymana w jasnej kolorystyce, z delikatnymi rzeźbionymi ozdobami, będzie spełnieniem twoich dziecięcych marzeń! Ciekawy efekt da pościel w tym samym kolorze: nie chowaj jej do szafy lecz przykryj nią lekko materac. Uważaj jednak z wzorami: w małych pomieszczeniach, na dodatkach, są niewskazane, gdyż optycznie pomniejszają pokój.

Za to wzory na ścianach, szczególnie geometryczne, są świetnym wyborem. Jeśli tapeta w koła i trójkąty niekoniecznie jest twoim marzeniem, pomyśl o napisie: najlepiej w formie motywującego hasła lub cytatu z ukochanej książki. Spełni tę samą rolę, co wzory, a będzie zdecydowanie bardziej subtelny. Pamiętaj, aby wszelkie ozdoby umieszczać na ścianie za łóżkiem: dzięki temu, nie będą cię rozpraszały przed zaśnięciem.

Funkcjonalność i wygoda to podstawowe atrybuty każdej sypialni. Jeśli postawisz na jasne wnętrze, dopasowane łóżko z wygodnym materacem kieszeniowym, rozliczne szafki skrywające drobne przedmioty oraz eleganckie lustro na ścianie i dbałość o spójną kolorystykę, twoja mała sypialnia nabierze niezwykłego uroku. To miejsce stanie się prawdziwym azylem po trudnym i męczącym dniu.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)