Jak urządzić niewielką sypialnię
Większość z nas jeszcze przed kupnem domu czy mieszkania planuje, jak je urządzi. Jednak czasami wybór lokalu nie do końca zależy od nas i okazuje się, że musimy się zadowolić sypialnią wielkości przeciętnej garderoby. Ale to wcale nie znaczy, że musisz zrezygnować ze stylowego wnętrza.
26.04.2017 | aktual.: 19.05.2017 11:48
Najważniejsze jest łóżko
Małe sypialnie mają swój niezaprzeczalny urok. Są klimatyczne, czujesz się w nich przytulnie i bezpiecznie. Tylko jak zmieścić na niewielkiej przestrzeni wszystkie meble, książki, dekoracje i inne rzeczy. Zastanów się jednak, czy to właśnie w sypialni potrzebne ci jest pięćset tomów z domowej biblioteczki oraz ogromny telewizor. Sypialnia powinna być strefą relaksu i nie dostarczać zbyt wielu intensywnych bodźców.
A co na pewno powinno być w sypialni? Okno! Odpowiednie przewietrzenie pomieszczenia, w którym śpisz i odpoczywasz, to podstawa. Drugim istotnym elementem jest oczywiście łóżko. W niewielkiej sypialni pewnie zajmie większość miejsca. Jednak czy to koniecznie musi być ogromne staromodne łóżko z drewnianą ramą? Czy nie lepsze będzie mniejsze i proste. Ważną kwestią jest także materac. Kuszące miękkie posłania nie zawsze są dobre dla kręgosłupa. Lepiej zainwestować w materac kieszeniowy, dopasowany wymiarami do łóżka. Jest wykonany ze sprężyn kieszeniowych, które są umieszczone w osobnych woreczkach bez połączenia – dzięki temu dopasowuje się do wagi i wzrostu użytkownika. Taki materac jest też bardzo cichy: nie skrzypi, w ogóle nie wydaje żadnych dźwięków. Wypełnienie materaca kieszeniowego może być wykonane z pianki, z lateksu lub z mieszanki tych materiałów. Szczególnie wygodne są materace piankowe. W lecie przyda się funkcja chłodzenia, ma ją na przykład materac kieszeniowy Sealy. Dodatkowym plusem materaca kieszeniowego jest łatwość czyszczenia. Warto wybrać model z podwójnym podparciem dla najcięższych części naszego ciała. Zwróć też uwagę na estetykę wykonania: choć w sypialni czas spędzasz przede wszystkim ty, dobrze otaczać się eleganckimi rzeczami.
Patent na oszczędzanie miejsca
Z łózka w sypialni – wiadomo – nie zrezygnujemy. A co możemy sobie odpuścić? Stół i krzesła. Wystarczy mały japoński stolik na herbatę. W sypialni nie musisz też stawiać masywnych szaf – przenieś je do salonu, a w sypialni zostaw sobie dyskretną komodę, na której postawisz lampkę do czytania. Najlepiej na nóżkach i niezbyt wysoką, będzie lżej i trochę więcej przestrzeni. Nie staraj się także obwieszać za bardzo ścian obrazami i plakatami: postaw na minimalizm i gładkie jasne ściany, optycznie powiększające pokój. Dobrze, jeśli będą w chłodnym, pastelowym odcieniu: różowym, błękitnym lub seledynowym. Spokojne, jednolite barwy również sprawią, że sypiania wyda się bardziej przestronna. Jeśli nie lubisz gładkich ścian, powieś obraz, ale jeden, kolorystycznie dopasowany do wnętrza. Łóżko z materacem kieszeniowym postaw raczej przy ścianie, a nie na środku. Zyskasz dodatkowe parę metrów. Na środku połóż mały dywanik. Podłoga nie całkiem zakryta też jest sprytnym trikiem, który sprawia, że pokój wydaje się większy.
Małe pomieszczenia muszą być widne, więc najlepiej powiesić krótkie, koronkowe firanki, białe lub kremowe, oraz zebrane po bokach zasłony. Jeśli mieszkasz przy ulicy lub na parterze i nie możesz sobie pozwolić na odsłonięte okno, sprawdzą się rolety dopasowane kolorystycznie do wnętrza. Firanki i zasłony to równie dobra dekoracja jak zagracające pokój bibeloty. Do tego duża, jasna lampa wisząca. Wybierz przezroczysty klosz, aby było jak najwięcej światła.
Sprytne rozwiązania
Mała sypialnia może okazać się całkiem funkcjonalna, jeśli urządzisz ją w odpowiedni sposób. Dobrym pomysłem są wszelkie schowki. Rozkładane, składane i przesuwane meble to świetny patent na schowanie wszystkich niezbędnych drobiazgów: bielizny, kosmetyków czy biżuterii. Możesz je trzymać również w szufladzie wysuwanej z łóżka lub z podestu. Półki warto zamontować także pod sufitem – szczególnie jeżeli nie wyobrażasz sobie sypialni bez kilku ulubionych książek pod ręką. Pamiętaj o lustrze: duże zwierciadło na ścianie lub drzwiach szafy znakomicie powiększy pokój. W sypialni jest zresztą bardzo przydatne.
Jeżeli nie chcesz zagracać przestrzeni szafą, pomyśl o toaletce. Jasna, z delikatnymi rzeźbionymi ozdobami będzie spełnieniem dziecięcych marzeń! Ciekawy efekt da pościel w tym samym kolorze. Nie chowaj jej do szafy, tylko przykryj nią lekko materac. Uważaj na wzory, w małym pomieszczeniu na dodatkach mogą przytłaczać. Za to na ścianach, szczególnie te geometryczne, są świetnym wyborem. Jeśli tapeta w koła czy trójkąty niekoniecznie jest twoim marzeniem, pomyśl o napisie. Może to być motywujące hasło albo cytat z ukochanej książki. Spełni tę samą funkcję co wzory, a będzie bardziej subtelny. Ozdoby umieszczaj na ścianie za łóżkiem, dzięki temu nie będą cię rozpraszały przed zaśnięciem.
Funkcjonalność i wygoda to podstawa w każdej sypialni. Jeśli postawisz na jasne wnętrze, dopasowane łóżko z wygodnym materacem kieszeniowym, liczne szafki skrywające drobne przedmioty oraz eleganckie lustro na ścianie, a dodatkowo zadbasz o spójną kolorystykę, mała sypialnia nabierze niezwykłego uroku. W końcu to twój azyl po trudnym i męczącym dniu.